Rozwój zdolności twórczych - metody i środki
Wiadomo, że w wieku dziecięcym dużą rolę odgrywa fantazja i wyobraźnia. Jednak czy wszyscy się zastanawiają nad tym, że trzeba rozwijać zdolności twórcze. Niestety większość dorosłych nie uwzględnia potrzeby rozwoju dziecięcej wyobraźni i w ten sposób ogranicza możliwości dziecka w przyszłości. Twórczość odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka. Wyobraźnia i fantazja pomagają ludziom w stosunkach, w pracy, ale najgłówniejsze – to, że człowiek twórczy umie wyrażać własną indywidualność, dzięki czemu osiąga sukcesy w każdej branży. Nawet jeśli dziecku nie brakuje wyobraźni, rodzice powinni poświęcić uwagę rozwojowi jego zdolności twórczych.
Ujawnienie i kształtowanie zdolności twórczych
W życiu codziennym rozwój zdolności twórczych odbywa się podczas gry. Podczas gry można ujawnić zdolności dziecka, zrozumieć co go najbardziej interesuje. Więc gra jest jedną z podstawowych metod ujawnienia zdolności twórczych. Psycholodzy mają do dyspozycji specjalnie opracowane testy w postaci gry, na podstawie których można określić na jakim poziomie rozwinięta jest wyobraźnia i w jaki sposób myśli dziecko. Niektóre dzieci posługują się obrazkami wyobraźni, inni natomiast operują obrazkami pamięci. Niektóre dzieci odmawiają się uczestniczyć w takich grach, co świadczy o tym, że należy odnaleźć szczególne podejście do dziecka.
Stworzenie specjalnych warunków dla rozwoju zdolności twórczych również odgrywa istotną rolę. Rodzice nie tylko powinni dać dziecku możliwość rozwijać się, ale również brać w tym aktywnym udział. W żadnym wypadku nie można wywierać presji na dziecko, zmuszając go grać w różne gry rozwijające. Zwłaszcza wiele błędów popełnia się podczas rozwijania zdolności muzycznych. Nie przyłożywszy wysiłku do tego, aby u dziecka pojawił się interes do muzyki, rodzice oddają go do szkoły muzycznej. Aby kształtować dowolne zdolności twórcze dziecka, nie wystarczy tylko ujawnić je, ale również trzeba dobrze popracować, aby dziecko miało chęć rozwijać owe zdolności.
Metody i środki rozwoju zdolności twórczych dziecka
W jakości środków rozwoju zdolności twórczych można wykorzystywać dowolne przedmioty i zaistniałe sytuacje. Poprzez twórczość rozumiemy umiejętność tworzyć i stwarzać. Więc główny cel zajęć z dzieckiem – nauczyć go stwarzać obrazki, a z czasem realizować to, co on stworzył.
Często nawet nie zauważając tego, rozwijamy zdolności twórcze dziecka za pomocą gier i obcowania. Jednak dla harmonicznego rozwoju potrzebna jest kolejność i metodyczność. Na przykład grając w gry rozwijające, nie trzeba doprowadzać do tego, aby one jemu się znudziły. Jak tylko zauważyłaś, że dziecko już się nudzi, należy przestać grać. Jednak nie można robić zbyt długich przerw. Najlepiej ułożyć program rozwoju zdolności twórczych dziecka.
Program powinien łączyć wszystkie metody rozwojowe – słowne, praktyczne i oglądanie. Do oglądania należą oglądanie ulubionych obrazków, narysowanych lub realnych. Na przykład spoglądając na chmury, zastanowić się nad tym do czego są podobne. Do metod słownych należą różne opowiadania, bajki .Na przykład wspólne układanie bajek, podczas których każdy po kolei układa nowe zdanie. Do praktycznych metod należą gry, stworzenie i wykorzystanie różnych modeli, wykonanie ćwiczeń rozwijających. Łącząc wszystkie metody można wszechstronnie rozwinąć dziecko, co pozytywnie wpłynie na jego zdolności intelektualne.
Rozwój zdolności malarskich dzieckaRozwój zdolności malarskich można już zaczynać od 1 roku życia. W tym wieku dzieci poznają przedmioty i ich właściwości. Zalecane jest, aby dziecko napotykało następujące przedmioty – papier do rysowania, kredki, farby. Do 2 – 3 lat dziecko zapoznaje się z tymi przedmiotami, rysuje dowolne linie, kształty, a również je bardzo pociągają jaskrawe kolory. Na początku rodzice powinni dbać o bezpieczeństwo dziecka. W wieku 3 lat dzieci coś mazgają, rodzice powinni brać w tym udział. Również jest zalecane rozkodowanie tej mazaniny, na przykład linia jest podobna do drogi, a krążek do jabłka. Dziecko uczy się kojarzyć rysunek z obrazkiem, jego dążenie do mazaniny zmienia się dążeniem do narysowania czegoś zrozumiałego. W owym okresie najlepiej podtrzymać dziecko, udostępnić mu pole do popisu. Zapisywać dziecko na rysunki zaleca się wtedy, gdy ukształtują się ostatecznie zainteresowania malarskie dziecka.
Rozwój zdolności muzycznych dzieckaRozwój zdolności muzycznych dziecka można rozpoczynać od razu po urodzeniu. Maluchy są wrażliwi na różne dźwięki, na podstawie głosu mogą zrozumieć jaki humor mają rodzice, a pod wpływem długich dźwięków muzyki lub telewizora stają się rozdrażnieni. Zapoznanie się z muzyką odbywa się od piosenek, które śpiewają niemowlakom mamy. Gdy dziecko dorasta rodzice słuchają wraz z nim piosenek, uczą teksty, rytmiczne ćwiczenia z wykorzystaniem różnych instrumentów muzycznych. Harmoniczny rozwój zdolności muzycznych dziecka jest możliwy, gdy rodzice biorą w tym procesie aktywny udział.
Podstawa rozwoju zdolności twórczych dziecka – to swoboda. Rodzice nie powinni zmuszać dziecka do czegoś, narzucać mu swojego zdania. Aby osiągnąć sukces potrzebna jest cierpliwość i tolerancja – rodzice powinni uwzględniać zdanie dziecka, przysłuchiwać się do niego, zachęcać go do rozwoju zdolności twórczych.