Ruchliwe gry dla nastolatków
Były czasy, kiedy podwórza budynków mieszkalnych brzęczały, podobnie jak rój, od dziecięcych głosów i śmiechu. Teraz sytuacja kardynalnie zmieniła się i na spacerze można spotkać tylko mamusie z maluchami wieku przedszkolnego, a starsze dzieci przeprowadzają swój czas wolny za komputerem lub u ekranu telewizora.
Aby rozerwać ten zamknięty krąg trzeba zaproponować nastolatkom różne ciekawe ruchliwe gry i nauczyć ich wesoło przeprowadzać czas z korzyścią dla zdrowia.
Ruchliwe gry dla nastolatków na świeżym powietrzu
W letni czas najlepiej grać tam, gdzie nic nie przeszkodzi aktywnemu ruchowi – na ulicy. Dla takich warunków jest wymyślone mnóstwo gier, wśród których są sportowe współzawodnictwa, ćwiczenia w sprycie, gry taktyczne.
"Hipodrom"
Trzeba "jeźdźców" i "konie". Dwie drużyny startują jednocześnie i wygrywa oczywiście ta, która przyjdzie pierwszą do mety.
"Dwa byki"
Uczestników przywiązują grubym sznurkiem za paski, postawiwszy plecami do siebie. Po rozkazie każdy z "wołów" zaczyna ciągnąć drugiego do swojej strony, starając się za wszelką cenę dotrzeć do nagrody, która jest rozmieszczona w kilku metrach od każdego z graczy.
"Piłka na sznurku"
Przed uczestnikiem ustala się dykta z wyciętym w niej otworem, około 20 cm średnicy. Zadaniem "Piłkarza" jest nogą zabić piłkę, przywiązaną na sznurku do nogi gracza, w otwór.
Wesołe ruchliwe gry dla nastolatków w pomieszczeniu
"Gazeta"
Ta muzyczna gra świetnie podejdzie jak dla prostego wieczoru, tak i dla święta. W nią grają parami. Trzeba dwie strony z gazety, w każdej z których wycinają dość duży otwór, gdzie można umieścić od razu dwie głowy. Uczestnicy dzielą się na pary i akuratnie przepychają swoje głowy do otworu, potem przy muzyce zaczynają tańczyć.
Taniec może być powolny, szybki lub zmieniać się. Zwycięża ta para uczestników, u których do końca gry nie podrze się gazeta.
"Rumianek"
Ta prosta gra może być bardzo ciekawa, jeśli włączyć fantazję. Z arkuszu papieru wycinają większy rumianek, im więcej uczestników – tym więcej płatków. Na wywróconej stronie płatków pisze każdy, niezauważany przez innych, zadanie – zaśpiewać, zatańczyć, przewrócić się, zrobić pompki od podłogi 20 razy, usiąść na szpagat i inne. Uczestnicy po kolei losowo odrywają płatki i wykonują wskazane zadania pod wesołą muzykę.