Sekrety produktywności pomidorów – kiedy podwiązywać pomidory po posadzeniu?

kiedy podwiązywać pomidory po posadzeniu

Ci, którzy nie po raz pierwszy uprawiają pomidory nie zadają takich pytań – czy muszą podwiązywać pomidory i po co to robić? Wiedzą, że jest to konieczne, aby uniknąć wielu problemów z rośliną i z plonem. Nie będziemy szczegółowo na tym się zatrzymywać, a tylko opiszemy na jakich fazach wzrostu pomidorów nadchodzi czas na kolejne podwiązywanie.

Kiedy trzeba podwiązywać pomidory po posadzeniu w szklarni?

Po przesadzaniu sadzonek w szklarni pierwsze podwiązywanie odbywa się już po upływie 3-5 dni. Pod dachem szklarni nad każdą grządką trzeba naciągnąć dwa druty, pod dolnym liściem zawiązać luźnym węzłem szpagat, a drugi koniec przymocować do drutu.

Rośliny należy podwiązywać do prawego i lewego drutów na przemian, tym samym zwiększa się odległość między krzewami, zapewnia się lekki przewiew, zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia chorób, a to oczywiście pozytywnie wpływa na produktywność.

Po pierwszym podwiązywaniu co tydzień pędy pomidorów należy lekko przekręcać wokół szpagata tak, aby każde 1,5-2 międzywęźla robiły jeden obrót. Dodatkowo podwiązujemy szypułki z dużymi owocami.

Kiedy trzeba podwiązywać pomidory w uprawie gruntowej?

Jeśli klimat pozwala na uprawę pomidorów gruntowych, trzeba jeszcze najpierw wyhodować lub kupić sadzonki do posadzenia na grządce. Pierwsze podwiązywanie po posadzeniu jest zalecane, gdy u sadzonek wyrośnie 4-5 liści. Później w miarę wzrostu trzeba będzie wykonać jeszcze 3-4 podwiązywania.

Można również użyć kołków wbitych w ziemię obok każdego krzewu. Najważniejsze to, aby podwiązywać je mocno i nie używać do tego żyłek lub drutu, które zwykle wrzynają się w łodygi i zmniejszają produktywność. Najlepiej do tego nadają się kawałki tkaniny bawełnianej lub stare rajstopy kapronowe.

 
Powiązane artykuły:
Zraszacze do ogrodu – jak zrobić najlepszy wybór?
Najrzetelniejsze odejście za roślinami nie da wyniku, jeśli nie zabezpieczyć ich dostateczną ilością wilgoci w gruncie. I jeśli lato wydało się suchym, polewać miasto zdarzy się samodzielnie. I bardzo prosto zrobić to za pomocą specjalnych zraszaczy.
Zraszacz własnymi rękami – jak zainstalować system nawadniania ogrodu?
Żeby pozbyć się od męczącej konieczności biegać po działce z konewką i wiadrami, nieobowiązkowo kupować drogie systemy, czyli zraszacze. Proste "zraszacze" nieskomplikowanie zrobić swoimi rękami. Opowiemy o tym w artykule.
Obsypywanie ziemniaków za pomocą obsypnika – mechaniczny sposób uprawy i pielęgnacji ziemniaków
Obsypnik jest cennym w gospodarstwie, bądź to dacza z działką, czy niewielka prywatna ferma. Najczęściej obsypnik wykorzystują dla obsypywania ziemi i obróbki posiewów ziemniaków. Nasz artykuł opowie jak poprawnie podkurczać ziemniak obsypnikiem.
Uprawa szpalerowa ogórków gruntowych – czyli jak otrzymać obfite plony dyniowatych?
Uprawa szpalerowa ogórków gruntowych jest optymalnym wariantem dla tych, kto chce otrzymać dobry urodzaj przy minimalnych kosztach. Przy czym bardzo ważne nie tylko wybrać typ szpaleru, ale i poprawnie sformować batogi rośliny.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty