Sekrety urody tureckich nałożnic – od hammamu do zdrowego snu

Nie od dziś wiadomo, że życie jest walką, w której zwycięża najsilniejszy. W tureckich haremach było mnóstwo kobiet, które walczyły o to, aby zostać faworytą sułtana. Piękne panie musiały stosować różnorodne urodowe triki, aby wyglądać bosko i zdobyć serce władcy.

I co najciekawsze popularne zabiegi spa, które dziś cieszą się ogromną popularnością wśród przedstawicielek płci pięknej, były znane już w tureckich haremach. Kobieta, która miała dostęp do komnat sułtańskich, powinna była być nie tylko piękna, ale również zadbana i zdrowa. Właśnie dlatego nałożnice dokładnie dbały o swoje zdrowie, włosy, cerę i paznokcie.

I nawet nie zważając na to, że kiedyś nikt nie miał zielonego pojęcia o tym, czym jest depilacja laserowa i zastrzyki z botoksu, tureckie faworyty zawsze wyglądały bosko.

1. Hammam

Hammam

Gdy nałożnica została wybrana do tego, by odwiedziła sułtana, najpierw była poddawana zabiegom oczyszczającym w hammamie, aby odpowiednio przygotować skórę przed naniesieniem różnych olejków eterycznych i peelingów. W końcu kobiecie robiono masaż relaksujący, który nie tylko pozytywnie wpływał na stan emocjonalny nałożnicy, ale również na kondycję jej skóry, która stawała się gładka i jedwabista.

Oprócz tego dziewczyny nie zapominały o odpowiedniej pielęgnacji włosów. Wśród tureckich nałożnic ogromną popularnością cieszyła się maseczka do włosów ze zmielonych łupin z orzecha włoskiego, henny i ajranu, która sprawiała, że ich włosy stawały się błyszczące, gęste i zdrowe.

2. Depilacja

depilacja

Mało kto wie, że sugaring, nowoczesna metoda usuwania niechcianego owłosienia, była wykorzystywana przez tureckie nałożnice. Moda na depilowanie się przyszła z Persji i nosiła nazwę "perska depilacja". Specyficzny "wosk" do depilacji robiono z soku z cytryny, miodu oraz cukru. Z czasem tureckie nałożnice poddawały się zabiegowi usuwania włosków za pomocą karmelowych kulek. Takimi kulkami przesuwały miejsce przy miejscu, usuwając nawet najmniejsze włoski.

3. Migdałowa maseczka z mlekiem

Migdałowa maseczka

Kobiety od zawsze chciały wyglądać jak najpiękniej i bały się zmarszczek. Do walki ze zmarszczkami tureckie nałożnice wykorzystywały cudowną maseczkę ze zmielonych migdałów i koziego mleka. Maseczka migdałowa nie tylko pozwala skutecznie pozbyć się zmarszczek, ale również rozjaśnia skórę.

4. Makijaż smokey eyes

smokey eyes

Mężczyźni Bliskiego Wschodu lubią kobiety, które mają intensywny makijaż. I tak było zawsze. Właśnie dlatego w haremach nałożnice zawsze były pięknie umalowane. Smokey eyes, makijaż oczu, który dziś cieszy się ogromną popularnością, często był wykonywany przez tureckie faworyty, aby w taki sposób podkreślić oczy. Również kobiety nie zapominały o swoich brwiach, nadając im idealnego szerokiego kształtu i czarnego koloru. Do malowania brwi wykorzystywały antymon i węgiel.

5. Woda różana

Woda różana

Dziś wiele dziewczyn do oczyszczania twarzy woli używać kosmetyków ziołowych, przyrządzonych w domu. Tureckie nałożnice 2-3 razy w tygodniu robiły głębokie oczyszczanie twarzy. Najpopularniejszym kosmetykiem na cerę w ówczesnych czasach była woda różana. Do wykonania kosmetyku potrzebne były tylko płatki róż i czysta woda. Jak przyrządzano wodę różaną: płatki róż umieszczano w moździerzu i ucierano tłuczkiem. Następnie kwiaty zalewano wrzątkiem. Później naczynie z wodą i płatkami pozostawiano na 14 dni na ulicy. Do wody różanej czasami dodawano inne składniki, m.in. miętę, lawendę etc.

6. Zdrowy sen

sen

W Imperium Osmańskim uważano, że sen jest najlepszym lekiem na wszystkie dolegliwości, zaczynając od zapalenia płuc i kończąc na depresji. Właśnie dlatego eunuchowie dokładnie dbali o to, aby nałożnice spały 8 godzin w nocy i 2 godziny w dzień. Zauważono, że sen jest korzystny nie tylko dla zdrowia, ale również urody. Aby cera jak najdłużej wyglądała młodo, zachowało jędrność i blask, tureckie nałożnice nanosiły na skórę przed snem oliwę z oliwek i olej sezamowy, na usta – miód, a na ręce wkładały rękawice, nasiąknięte olejkami eterycznymi i miodem.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty