Senność - przyczyny

senność przyczyny

Gdy następuje jesień czujemy się zmęczeni i marzymy o przedłużeniu urlopu. Taki stan jest całkiem zrozumiały i nie wywołuje żadnych obaw, jednak jeśli chodzi o przewlekłe zmęczenie i senność to należy zrozumieć przyczyny. Więc postarajmy się zrozumieć, dlaczego ciągle czujemy się zmęczeni już od samego rana.

Przyczyny nadmiernej senności i zmęczenia

 1. Najbardziej rozpowszechnioną przyczyną silnej senności jest banalne niedosypianie. Dla dorosłego człowieka 7-8 godzin to obowiązkowa norma.W wyniku braku normalnego snu pojawia się senność, zmniejsza się koncentracja uwagi, pogarsza się ogólny stan zdrowia. Jeśli natomiast odpocząć nie udaje się, należy udać się do lekarza, ponieważ to może być powodem wielu chorób.
 2. Jedną z przyczyn nadmiernej senności może być zażywanie leków. Niektóre leki uspokajające mogą wywoływać senność. Jednak dziś większość leków już nie ma takich skutków ubocznych.
 3. Niektórzy chcą pospać po obiedzie i nie uważają, że to jest coś nienormalnego. W czym tkwi przyczyna senności po obiedzie? Związane to jest z niepoprawnym odżywianiem. Podczas spożycia nadmiernej ilości węglowodanów serotoniny, normalna zawartość którego zabezpiecza rzeźwość, zaczyna się produkować nadmierna ilość serotoniny, w wyniku czego brakuje człowiekowi sił i chce mu się spać.
 4. Jeśli chodzi o przyczyny senności w dzień u kobiet to dosyć często to wynika z powodu anemii (niedobór żelaza), która może wynikać podczas nadmiernej utraty krwi w czasie okresu. W takim wypadku należy zażywać leki z żelazem i pokarm, który zawiera dużą ilość tego mikroelementu.
 5. Również przyczyną nadmiernej senności i zmęczenia u kobiet może być depresja. Mężczyźnie również narażeni są na tę dolegliwość, jednak odbywa się to dwa razy rzadziej, aniżeli z przedstawicielkami płci pięknej i reagują oni w inny sposób.
 6. Czasami nadmierna senność pojawia się w wyniku nadmiernego spożycia kofeiny. Jeśli spożywasz normalne dawki to czujesz się rzeźwy, zwiększa się koncentracja uwagi.Jeśli natomiast spożywasz nadmierną ilość kawy to pojawia się tachykardia, zwiększa się ciśnienie, a niektórzy ludzie odczuwają zmęczenie.
 7. Jeśli oprócz senności odczuwasz zmęczenie, kręci ci się w głowie, nudzi to należy jak najwcześniej zrozumieć przyczyny, ponieważ to może być objawem poważnej choroby. Na przykład cukrzycy albo chorób tarczycy. Na wczesnych etapach owy problem rozwiązać jest dosyć prosto, z tego więc powodu potrzebna jest niezwłoczna konsultacja lekarza.
 8. Czasami nadmierna senność może pojawiać się w wyniku infekcji dróg moczowych. Ten problem nie zawsze objawia się w postaci nadmiernego oddawania moczu lub bólu, czasami jedynym objawem jest senność.
 9. Odwodnienie organizmu również może być przyczyną zmęczenia, przy czym chodzi nie o ekstremalne wypróbowania. Jeśli chcesz ciągle pić, chodzi o odwodnienie, w wyniku czego pojawia się zmęczenie.
 10. Senność w ciągu dnia można łatwo wyjaśnić naruszeniem porządku dnia – jeśli pracujesz w nocy to w dzień chcesz spać.
 11. Jeśli objawy zmęczenia pojawiają się w ciągu dnia podczas wykonywania spraw codziennych i z każdym dniem one się nasilają, to senność zmęczenie przyczyny prawdopodobnie chodzi o chorobę serca.
 12. Alergia pokarmowa również może wywoływać senność, jeśli masz umiarkowane uczulenie na jakiś pokarm, które nie objawia się w postaci swędzenia lub pieczenia.
 13. Jeśli stan nadmiernej senności i zmęczenia trwa ponad 6 miesięcy to chodzi o zespół przewlekłego zmęczenia.

Na podstawie wyżej powiedzianego można zrobić wniosek, że przyczyny senności mogą być dosyć poważne. Więc jeśli przez długi czas odczuwasz ciągłe zmęczenie i senność to należy zastanowić się o co chodzi.

 
Powiązane artykuły:
Skutki niedosypiania
W naszych czasach stałego pośpiechu i braku czasu, nie ma ludzi, którzy chociażby z rzadka nie chcieliby kompensować braku czasu do pracy czy innych spraw, kosztem snu. Ale ważne jest wiedzieć, że nadużycie takimi metodami doprowadza do niedosypiania, co może zaznaczyć się na waszym zdrowiu.
Życie w harmonii
Kto z nas nie chce budzić się rano w dobrym nastroju i każdym centymetrem swojego ciała odczuwać, jak przepiękne jest życie. A domagać się całego tego z jednej strony jest łatwo, a z drugiej - trudno. Przecież należy po prostu znaleźć harmonię w sobie.
Po co człowiekowi obcowanie?
U każdego na pewno bywają mimo wszystko momenty, kiedy chce się uciec od wszystkich, nikogo nie widzieć i w ogóle nie chce się żadnych kontaktów z ludźmi. Jednak to szybciej tymczasowa reakcja. Przecież żaden człowiek nie może żyć bez innych ludzi i bez obcowania z nimi.
Jak wybaczyć obrazę i spokojnie żyć dalej?
Na świecie jest mało ludzi, którzy nigdy na nikogo nie obrażają się. Tak już jesteśmy spłatane, że pojęcie tego co dobrze, a co źle, u wszystkich jest różne, toż skrzywdzić jeden drugiego jest łatwo i prosto. Lecz jak potem z tą obrazą żyć?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty