Sensacji nie będzie – otwarto czarny sarkofag w Aleksandrii

Całkiem niedawno w Aleksandrii odkryto wielki czarny sarkofag. Naukowcy oszacowali, że sarkofag znajdował się pod ziemią nietknięty od 2 tysięcy lat. Oczywiście archeolodzy postanowili go otworzyć.

Taka decyzja wywołała wiele sporów. Jedni chcieli otworzyć sarkofag, aby jak najszybciej zobaczyć, co się znajduje wewnątrz niego. Inni natomiast uważali, że nie warto go otwierać, ponieważ może nad nim ciążyć klątwa faraona. W końcu jednak Egipska Najwyższa Rada ds. Starożytności udzieliła pozwolenia na otwarcie sarkofagu, zapewniając, że żadna klątwa na nikim nie padnie.

Sarkofag został otwarty i jak przypuszczali naukowcy, nie padła na nikim żadna klątwa. Znaleziono w nim trzy mumie i wodę ściekową, która spowodowała rozkład mumii.

Naukowcy uważają, że zwłoki należą do żołnierzy, ponieważ na jednej z czaszek widać ślady po uderzeniu strzały lub piki. Brak bogatego wyposażenia, amuletów lub napisów na sarkofagu oznacza, że w sarkofagu nie pochowano nikogo należącego do zamożnej rodziny arystokratycznej.

1. Całkiem niedawno w Aleksandrii odkryto wielki czarny sarkofag.

otwarto czarny sarkofag w Aleksandrii

2. Odkrycie sarkofagu wywołało wiele dyskusji i sporów.

czarny sarkofag w Aleksandrii

3. Pojawiły się sugestie, że nie warto otwierać sarkofagu, ponieważ może nad nim ciążyć klątwa faraona.

otwarto czarny sarkofag

4. Jednak większość archeologów uważała, że sarkofag trzeba koniecznie otworzyć, ponieważ w nim mogą znajdować się skarby.

czarny sarkofag

5. Oczywiście otwarcie sarkofagu mogłoby obudzić jakieś nieznanie i groźne choroby lub zombie.

otwarto sarkofag w Aleksandrii

6. Jednak ludzka ciekawość potrafi być silniejsza niż strach, więc teraz na pewno wiemy...

sarkofag w Aleksandrii

7. Że wewnątrz sarkofagu nie ma żadnych chorób, nie ciąży nad nim żadna klątwa. Znaleziono w nim jedynie trzy mumie i wodę stokową.

sarkofag

8. Zwłoki prawdopodobnie należą do żołnierzy.

otwarto sarkofag

9. Brak bogatego wyposażenia, amuletów lub napisów na sarkofagu oznacza, że w sarkofagu nie pochowano nikogo ważnego z rodziny arystokratycznej.

w Aleksandrii
źródło:Boredpanda
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty