Ser - korzyść i szkoda

ser korzyść i szkoda

Ser - najbardziej lubiany i popularny produkt spożywczy na naszym stole. Ten mleczny produkt jest tak popularny, ponieważ ma wyśmienite właściwości smakowe, idealnie można go połączyć z innym jedzeniem i oczywiście ma wiele zalet.

Skład sera

Dzięki bogatej zawartości witamin, ser obowiązkowo powinien wchodzić w skład menu każdego człowieka. Ser jest bardzo dobrze przyswajany przez organizm, a przy tym organizm otrzymuje dużą ilość korzystnych substancji. Z minerałów ser zawiera: magnez, cynk, żelazo, wapń, fosfor. Jeśli chodzi o witaminy, to skład jest bardzo różnorodny, są to witaminy: A, grupa witamin B, C, PP, E etc.

Ser zawiera również aminokwasy, takie jak lizyna, tryptofan, metionina. Są niezbędne dla organizmu, a on nie może ich samodzielnie wyprodukować. Około 100 gr sera zawiera dobową dawkę wapnia, który jest niezbędny dla zębów i kości człowieka.

Szkoda sera

Istnieje ogromna ilość różnorodnych serów: miękkie, twarde, tłuste, chude etc. Każdy z nich jest bardzo korzystny dla organizmu ludzkiego. Oto najważniejsze właściwości sera.

  • Witamina B, mieszcząca się w tym przetworze mlecznym, wzmacnia układ nerwowy;
  • Witamina D pomaga przyswajać mikroelementy i minerały;
  • W wypadku regularnego spożycia sera, wszystkie procesy przemiany materii w organizmie działają normalnie;
  • Wapń wzmacnia kości i chroni zęby przed próchnicą;
  • Ser powinni jeść ludzie, którzy mają choroby układu pokarmowego;
  • Mikroelementy sprzyjają odnowieniu normalnego procesu trawienia.

Jednak do codziennego spożycia, najlepiej wybierać ser o niskiej zawartości tłuszczu, na przykład cheddar lub mozzarella, ponieważ lekarze i diabetolodzy uważają, że to są najlepsze gatunki sera. Powszechnie jest uważane, że sery z niską zawartością tłuszczu i delikatnie słone, sprzyjają dobremu trawieniu i wzmocnieniu odporności organizmu.

Wady sera

Ser - może też zaszkodzić naszemu organizmowi. Ludzie, które mają wysoki cholesterol, nie mogą spożywać tłustych gatunków sera, natomiast należy wybierać ser z 20% zawartością tłuszczu.

Niektóre gatunki tego produktu, na przykład sery pleśniowe zawierają bakterie, które mogą wywołać listeriozę. Więc taki gatunek, nie jest zalecany przyszłym mamom.

Jeśli spożywać ser w dużych ilościach, może on wywołać migrenę, zaburzać sen i bardzo podwyższać ciśnienie. Również, nie warto spożywać tłustego sera ludziom, którzy mają problemy żołądkowe.

Ser podczas odchudzania

ser przy odchudzaniu

Ser uważa się za najbardziej rozpowszechniony produkt dietetyczny, nie zważając na to, że jest dosyć kaloryczny.Twarde i chude sery na odchudzanie - najbardziej odpowiednie. Przyśpieszają procesy przemiany materii, nie zatrzymują wody w organizmie, dzięki czemu człowiek pozbywa się zbędnych kilogramów. Jednak należy z rozsądkiem spożywać ser, ponieważ praktycznie nie zawiera węglowodanów. W wypadku, gdy postanowiłaś spróbować diety na podstawie sera, to warto ten produkt połączyć z warzywami, żytnim chlebem i kefirem. Ser - niezastąpiony pomocnik podczas odchudzania, ale w niedużych ilościach.

 
Powiązane artykuły:
Śniadanie wspomagające odchudzanie – sekrety kuracji odchudzającej
Jakim powinno być prawidłowe śniadanie dla odchudzania? Większość z nas rankiem przed pracą wypijają tylko kawę czy herbatę, dodając maksimum kanapkę. Z artykułu dowiadujecie się jak poprawnie żywić się na śniadanie, żeby schudnąć.
Korzystne i szkodliwe jedzenie - wykaz produktów spożywczych
Produkty można rozdzielić na szkodliwe i pożyteczne. W tym artykule porozmawiamy o pokarmie, który jest potrzebny i pożyteczny dla naszego organizmu i o pokarmie, który jest szkodliwy, a czasem nawet niebezpieczny nie tylko dla figury, ale i dla zdrowia.
Odżywianie na odchudzanie
Sposób odżywiania na odchudzanie mocno różni się od stereotypu, co już jest sformowane. Naprawdę w ideale jeść należy od 4-5 razy na dzień, przy czym szczególnie jeść śniadanie i "ułatwiać" jedzenie bliżej wieczoru. Przy czym niektóry pokarm można nawet jeść i na noc.
Czym jest pożyteczny bób?
Boby są przepiękną namiastką mięsa, ponieważ nieprawdopodobnie bogate są roślinnym białkiem i innymi substancjami, co znajdują się i w mięsie, i w bobowych. Ten artykuł opowie o korzyściach bobów i przeciwwskazaniach do ich użytku.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty