Serdeczne przywiązanie – czyli jak rozpoznać swoje uczucia?
Wielokrotnie każda kobieta zastanawiała się nad pytaniem: "Jakie uczucia żywię do swego ukochanego?". Jeśli granicę między miłością a sympatią określić łatwo, to pierwsze uczucie od serdecznego przywiązania odróżnić czasem bardzo trudno. Znajdziemy rozwiązanie problemu, gdy zrozumiemy naturę swoich uczuć.
Przywiązanie a miłość
Miłość zapewne można opisać poprzez połączenie czułości, pożądania seksualnego, szacunku i zaufania. Natomiast przy wymowie słowa "przywiązanie" pojawia się myśl o pragnieniu zawsze być z tą osobą. Ale nie warto to pojęcie mylić z nałogiem. Przyzwyczaić się można i do czegoś nieprzyjemnego, na przykład do codziennego szermowania się ostrymi słówkami ze swoją teściową. Oczywiście przywiązanie może się przejawiać zarówno w relacjach z bliskimi ludźmi, jak i w kontaktach z przyjaciółmi.
Psychologia przywiązania jest taka, że powstaje ona w wyniku powiedzmy wrodzonej niższości. Czyli ten, kto na pewno nie doświadcza miłości do partnera, jest połowiczną osobą, wadliwą. A to mówi o tym, że za pomocą drugiego człowieka stara się uzupełnić.
Czym różni się miłość od przywiązania?
W miłosnych związkach partnerzy są w stanie szczerze dzielić się nawzajem poważnymi problemami i się wygłupiać, cieszyć się sobą. Przy tym mimo wymówek i kłótni starają się dojść do porozumienia ze sobą, znaleźć przyczyny sprzeczek. Prawdziwa miłość, a nie przywiązanie wyrasta właśnie w dojrzałe relacje.
Jak uwolnić się od przywiązania do człowieka?
- Naucz się skupiać na chwili teraźniejszej. Jak tylko poczujesz wewnętrzny przejaw przywiązania cofnij się w chwilę niniejszą, bo kiedy coś wspominasz, to przenosisz się w przeszłość, a w dzisiejszym czasie nie żyjesz. To są jedynie wspomnienia, a nie życie.
- Czujesz przywiązanie? Zadaj sobie pytanie, czego właściwie chcesz. Czasami myślami o ukochanym mężczyźnie po prostu pragniesz wypełnić wewnętrzną pustkę, a miłości tu zupełnie nie ma.
- Bądź człowiekiem świadomym. Ćwicz jogę, medytuj. Pozbądź się złych nawyków.