Silne bóle przy miesiączce – przyczyny i rekomendacje

silne bóle przy miesiączce

Wiele kobiet zaznacza różne nieprzyjemne odczucia podczas miesiączki. To może być ból w krzyżach, czy brzuchu. Często skarżą się, że okresowi towarzyszą problemy ze skórą, naruszeniami humoru. Dla niektórych pogorszenie zdrowia w tym czasie stają się nieznośnym. Toż warto znać przyczyny silnych bólów przy miesiączce, przecież w szeregu wypadków istnieje wyjście z sytuacji. Po prostu będzie potrzebna pomoc specjalisty.

Dlaczego są silne bóle podczas miesiączki?

Bolesne miesiączki naukowo nazywają algomenorrhea. Jej przyczyny mogą różnić się dla młodych dziewcząt i kobiet, które już rodziły.

Pierwotna algomenorrhea rozwija się albo od razu po pierwszej menstruacji, albo w ciągu trzech lat po niej. Lekarze uważają, że jest to konsekwencją innych problemów w organizmie.

Przyczynami silnych bólów podczas miesiączki mogą stanąć zaburzenia neurologiczne. Nerwice, emocjonalna nietrwałość wzmacniają bolesne odczucia, robią ich bardziej wyraźnymi.

Również wywołać pogorszenie zdrowia mogą genetyczne naruszenia w tkance łącznej. Ten stan przejawia się płaskostopiem, skoliozą, krótkowzrocznością. W dorastającym organizmie wyznacza się deficyt magnezu.

Anomalie w budowie macicy utrudnia odpływ krwi menstruacyjnej. W wyniku wzrostu skurczów macicy pojawiają się bóle.

O wtórnej algomenorrhea mówią jeśli pacjentka już rodziła. U takich kobiet przyczyn do bardzo silnych bólów przy miesiączce może być wiele.

Czasami jest to konsekwencją jakichkolwiek chorób w płciowym zakresie:

  • infekcyjnych chorób;
  • endometriozy;
  • włókniaków;
  • zrostów;
  • różnych obrzęków, polipów;
  • zespołu wielotorbielowatych jajników.

Również silne pogorszenia zdrowia mogą powstać wskutek skomplikowanych porodów, czy po operacjach. Również do algomenorrhea prowadzą częste aborcje. Bolesność może pojawić się i po ustawieniu spirali.

Hormonalne naruszenia też mogą wyjaśnić dlaczego powstają silne bóle przy miesiączce. Dotyczy to zarówno młodych dziewczyn jak i dojrzałych kobiet. Jeśli jest zwiększona produkcja progesteronu w organizmie to zwiększa się ilość prostaglandyny. Ona jest potrzebna dla zabezpieczenia skurczów macicy. Jeśli jej jest bardzo dużo to odpowiednio potężnieją nieprzyjemne odczucia.

Okres – czas kiedy organizm pracuje szczególnie aktywnie. W ten czas mogą przejawić się różne problemy ze zdrowiem, przy czym nie tylko w układzie rozrodczym. Czasami kobiety błędnie związują bolesne odczucia z menstruacją, podczas gdy patologia kryje się w innych obwodach. To mogą być choroby nerek, bóle krzyża.

Nieprawidłowy tryb dnia, ciężka praca, częste stresy też objaśniają dlaczego mogą męczyć bardzo silne bóle przy miesiączce. Spowodować problem może brak wapnia, magnezu w jadłospisie.

Rekomendacje podczas miesięcznych

Z tym problemem trzeba zwrócić się do ginekologa. On przeznaczy badania, obserwacje. Jeśli wyniknie taka potrzeba trzeba odwiedzić i innych specjalistów. Zidentyfikowawszy przyczynę bólusilne bóle przy miesiączce przyczyny lekarz ma możliwość przeznaczyć leczenie.

Ważne, że zazwyczaj bóle przechodzą przez 1 czy 2 dni po rozpoczęciu miesiączki. Toż kiedy one trwają do zakończenia krwotoku albo zachowują się i po nim, warto odwiedzić lekarza. Również trzeba pilnować, jeśli przedtem okres był bezbolesny i takie naruszenia samopoczucia obserwują się po raz pierwszy.

Cierpieć pogorszenia zdrowia nie trzeba, ponieważ to szkodzi na układ nerwowy. Niektóre kobiety usuwają ból za pomocą znieczulających preparatów. Lecz wszelkie leki powinien przepisać lekarz. Ponadto organizm przyzwyczaja się do działania lekarstw.

 
Powiązane artykuły:
Opóźnienie miesiączki o 10 dni – jak wywołać miesiączkę?
Nie tylko rozwijająca się ciąża może stać się przyczyną trwałego opóżnienia miesiączki.Jednak właśnie ona najczęściej zmusza dziewczyny do denerwowania się. Dalej zorientujemy się jak działać w podobnej sytuacji.
 Tydzień przed miesiączką boli w podbrzuszu – objawy takiego stanu
Samopoczucie kobiet bardzo zależy od pewnych faz cyklu. Nierzadko na tydzień przed kolejną menstruacją przedstawicielki płci pięknej wyczuwają bóle w brzuchu, które są uwarunkowane fizjologicznymi procesami.
Bolesne miesiączki – główne przyczyny ich pojawienia
Bolesne miesiączki znane wielu kobietom, jednak nie każdy ból w okresie menstruacji jest normą. Jeśli odczucia są mocno wyrażone i przynoszą nieznośny ból, to prawdopodobnie mają miejsce naruszenia w pracy reproduktywnego systemu.
Kalendarz dni płodnych – czy można zajść w ciążę nie w okresie owulacji?
Pary często burzą się, czy może kobieta zajść w ciążę nie w okresie owulacji. Omówimy ten problem dokładniej i wyznaczymy, na który okres przypada największa wiarygodność poczęcia.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty