Składany stół turystyczny – jaki wybrać?
Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej ludzi wybiera się na biwaki weekendowe wraz ze swoimi przyjaciółmi. Aby odpoczynek był nie tylko wesoły, ale również komfortowy, należy zadbać o to, na czym umieścić obrus z pokarmem. Aby bardziej wygodnie było spożywać pokarm, współcześni producenci oferują skorzystać ze składanego stołu turystycznego, który da możliwość nie siedzieć na mokrej trawie, a odpoczywać cywilizowanie.
Z czego są produkowane składane stoły turystyczne?
Istnieje kilka materiałów, z których są robione meble do odpoczynku na łonie przyrody:
- plastik;
- aluminium lub dural;
- drewno;
- metal.
Każdemu jest zrozumiałe, że im lżejsze meble, tym są bardziej komfortowe. Niektóre modele można nie tylko transportować w bagażniku samochodu, ale również nieść w plecaku – do nich należą meble plastikowe lub łączone ze stopem aluminiowym.
Między innymi, łączonych modeli składanego stołu, który przekształca się na walizę, pojawia się coraz więcej, chociaż jeszcze całkiem niedawno stoły były monoskładnikowe. Takie połączenie materiałów daje możliwość produkować meble, które zajmują mało miejsca, mają małą wagę, odporne są na warunki pogodowe i uszkodzenia.
Aluminium i dural (bardziej odporny na uszkodzenia aniżeli aluminium) aktywnie są stosowane do produkowania stołów biwakowych. Zazwyczaj metal jest stosowany do mechanizmu transformacji, ozdobienia blaty, robienia różnorodnych mocowań, jeśli chodzi o składany stół turystyczny. Natomiast blat można być zrobiona z czegokolwiek – plastiku, drewna, MDF.
W całości drewniany stół i krzesła będą o wiele cięższe w porównaniu z łączonymi, zajmują więcej miejsca w bagażniku, ponieważ mechanizm transformacji nie daje możliwości zrobić z niego walizki. Jednak jest ekologiczny i bardziej przyjemny podczas dotykania.
Są stoliki, blaty i krzesła, które są w całości wykonane z drewna, natomiast również istnieją modele, które mają blat w postaci kratkowanej. Drugi wariant jest mniej popularny, ponieważ kubki i widelce trafiają do łuk między blachami, więc konieczny jest obrus.
Zazwyczaj, gdy nogi krzeseł i stołu nie mają kształtu łuku, a posiadają ostrokątne nogi, to zazwyczaj są wyposażone w odpowiednie podkładki filcowe, aby nie trafiała do nich gleba i stół nie zapadał pod ciężarem w wilgotną glebę.
Mechanizm transformacjiIstnieje kilka wariantów składanych stolików turystycznych. Jeśli w skład zestawu nie wchodzą krzesła i ławki, to zazwyczaj posiadają mechanizm pętlowy, dzięki któremu można złożyć blat w połowę. Nogi natomiast zaginamy pod każdą z nich. W wyniku tego otrzymujemy walizkę, która zajmuje bardzo mało miejsca.
Jeśli natomiast składany stół turystyczny stanowi całość z krzesłami lub ławkami, to zajmie więcej miejsca, ponieważ transformuje się w wyniku tego, że składa się, natomiast nóg nie można złożyć.
Niektóre warianty przewidują wyciągnięcie nóg stołu i oddzielne ich transportowanie, blat nie składa się, jednak zajmuje mało miejsca.
To samo dotyczy składanego stołu turystycznego z parasolem, który można wykorzystywać zarówno w pogodę słoneczną, tak i deszczową. Po środku takiego stołu znajduje się specjalny okrągły otwór. Od dołu może mocować się do nóg lub bezpośrednio do stołu. Cała konstrukcja składa się z następujących części składowych – pięty, stojaka, parasolu, który można umieścić na bagażniku auta.