Skurcz naczyń podczas karmienia piersią, czyli najczęstsze problemy z laktacją
Skurcz naczyń, wynikający podczas karmienia piersią, może wystąpić w tych przypadkach, gdy naczynia krwionośne, znajdujące się w górnej części sutka, zwężają się bardzo mocno. W rezultacie krew odpływa od tego miejsca, a sam sutek przy tym bieleje. Podczas długotrwałego zwężenia może stać się niebieskim, purpurowym. Kiedy skurcz mija, brodawki odzyskują swój dawny wygląd i kolor.
Jakie są objawy skurczu naczyń podczas karmienia piersią?
Zjawisko to może dotyczyć zarówno jednego, jak i obu piersi na raz. Czas trwania skurczu może wynosić od kilku minut do 1 godziny. Przy tym sama kobieta zauważa następujące zmiany, będące objawami skurczu:
- pojawienie się kłucia w piersi;
- strzelający, przeszywający ból;
- zmiana koloru brodawki.
Przyczyny powstawania skurczu naczyń
To naruszenie może występować samoistnie, jak i być wynikiem infekcji, urazu. Wśród głównych przyczyn skurczu naczyń piersi lekarze nazywają:
- uszkodzenie, pęknięcia sutka wskutek złej techniki karmienia;
- operacja piersi w przeszłości;
- stosowanie hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych;
- nadużywanie napojów energetyzujących (herbata, kawa).
Jak odbywa się leczenie skurczu naczyń podczas karmienia piersią?
Karmiąca może pomóc sobie sama w takim przypadku. Aby to zrobić należy spróbować przywrócić przepływ krwi w górnej części piersi poprzez ostrożne ściskanie podstawy brodawki sutkowej. Przy tym zespół bólowy gwałtownie spada, poprawia się krążenie krwi.
W tych przypadkach, gdy ból jest nasilony, wstępnie porozmawiawszy z lekarzem, można wziąć lek przeciwbólowy. Aby uniknąć objawów skurczu, należy wykluczyć wychłodzenie. Po karmieniu w takich przypadkach zaleca się noszenie ciepłej kamizelki, trzymanie dziecka na rękach przez jakiś czas. Czasami pomaga gorący lub ciepły okład ze zwykłej podgrzanej wody, okład z pieluszki tetrowej (ogrzanej np. żelazkiem lub na grzejniku).
Jeśli objawy skurczu podczas karmienia piersią obserwują się po opisanych działaniach, lekarz przepisuje leki z uwzględnieniem ciężkości stopnia choroby. Dla profilaktyki mogą być przepisane wapń, magnez, witamina B6. Czasami w przypadku wystąpienia objawów lekarze zalecają, aby nakładać na sutek 2% maść nitroglicerynową od razu po karmieniu w ciągu doby. Warto pamiętać, że może wystąpić efekt uboczny w postaci bólu głowy.