Skurcz naczyń podczas karmienia piersią, czyli najczęstsze problemy z laktacją

skurcz naczyń podczas karmienia piersią

Skurcz naczyń, wynikający podczas karmienia piersią, może wystąpić w tych przypadkach, gdy naczynia krwionośne, znajdujące się w górnej części sutka, zwężają się bardzo mocno. W rezultacie krew odpływa od tego miejsca, a sam sutek przy tym bieleje. Podczas długotrwałego zwężenia może stać się niebieskim, purpurowym. Kiedy skurcz mija, brodawki odzyskują swój dawny wygląd i kolor.

Jakie są objawy skurczu naczyń podczas karmienia piersią?

Zjawisko to może dotyczyć zarówno jednego, jak i obu piersi na raz. Czas trwania skurczu może wynosić od kilku minut do 1 godziny. Przy tym sama kobieta zauważa następujące zmiany, będące objawami skurczu:

  • pojawienie się kłucia w piersi;
  • strzelający, przeszywający ból;
  • zmiana koloru brodawki.

Przyczyny powstawania skurczu naczyń

To naruszenie może występować samoistnie, jak i być wynikiem infekcji, urazu. Wśród głównych przyczyn skurczu naczyń piersi lekarze nazywają:

  • uszkodzenie, pęknięcia sutka wskutek złej techniki karmienia;
  • operacja piersi w przeszłości;
  • stosowanie hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych;
  • nadużywanie napojów energetyzujących (herbata, kawa).

Jak odbywa się leczenie skurczu naczyń podczas karmienia piersią?

Karmiąca może pomóc sobie sama w takim przypadku. Aby to zrobić należy spróbować przywrócić przepływ krwi w górnej części piersi poprzez ostrożne ściskanie podstawy brodawki sutkowej. Przy tym zespół bólowy gwałtownie spada, poprawia się krążenie krwi.

W tych przypadkach, gdy ból jest nasilony, wstępnie porozmawiawszy z lekarzem, można wziąć lek przeciwbólowy. Aby uniknąć objawów skurczu, należy wykluczyć wychłodzenie. Po karmieniu w takich przypadkach zaleca się noszenie ciepłej kamizelki, trzymanie dziecka na rękach przez jakiś czas. Czasami pomaga gorący lub ciepły okład ze zwykłej podgrzanej wody, okład z pieluszki tetrowej (ogrzanej np. żelazkiem lub na grzejniku).

Jeśli objawy skurczu podczas karmienia piersią obserwują się po opisanych działaniach, lekarz przepisuje leki z uwzględnieniem ciężkości stopnia choroby. Dla profilaktyki mogą być przepisane wapń, magnez, witamina B6. Czasami w przypadku wystąpienia objawów lekarze zalecają, aby nakładać na sutek 2% maść nitroglicerynową od razu po karmieniu w ciągu doby. Warto pamiętać, że może wystąpić efekt uboczny w postaci bólu głowy.

 
Powiązane artykuły:
Czy może pojawić się miesiączka podczas karmienia piersią?
To, że przy karmieniu piersią u kobiety koniecznie jest nieobecny menstruacyjny cykl – już dawno jest wiadomo. Omówimy dokładniej, kiedy miesięczne przy potocznej laktacji – całkiem rzeczywista rzecz.
Stwardnienia w piersi w czasie laktacji, czyli problemy z gruczołem sutkowym podczas karmienia
W ciągu laktacji kobieta nie raz może zetknąć się ze stwardnieniem w piersi. Jednak podczas wykarmiania podobne zdarza się dosyć często i w większości wypadków nie oznacza nic strasznego.
Zaparcia podczas karmienia piersią u mamy, czyli sposoby na niestrawność u młodej matki
Po porodzie nie tylko nowonarodzone zaznają problemy z żołądkiem, ale i mamy nierzadko cierpią na zaparcia, przez co powstaje rozbrat. Jak nawiązać akta defekacji za pomocą bezpiecznych środków? O tym czytajcie dalej.
Zatrucie pokarmowe podczas karmienia piersią – zasady stosowania leków w czasie laktacji
I karmiące mamusie, jakby rzetelnie one nie śledziły za swoim żywieniem, mogą zatruć się niskogatunkowymi produktami. Lecz oto jak leczyć w okresie laktacji podobną chorobę i czy można dziecku przedłużać posilać się piersiowym mlekiem. Dowiadujemy się o tym dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty