Skurcze parte podczas porodu – kiedy występują i jak sobie z nimi radzić?

skurcze parte podczas porodu

Nadchodzi decydujący moment – poród. Każda przyszła mama zastanawia się nad tym, jak przejdzie to wyprobówanie, które przygotowała dla niej natura. I jeśli ze skurczami wszystko jest mniej więcej jasno, to pytanie jak rozpoznać parcie podczas porodu, wymaga sprecyzowania.

Skurcze rozwierające i parcie lub skurcze porodowe – na czym polega różnica?

Jeśli nie za bardzo głęboko wdawać się w medyczne pojęcia, to poród można podzielić na trzy okresy: skurcze rozwierające, skurcze parte i etap po porodzie. Aby zrozumieć na czym polega różnica między dwoma pierwszymi okresami, trzeba zorientować się w terminologii. Skurcze rozwierające – to rozwieranie się szyjki macicy, aby dziecko mogło wyjść z łona matki, a skurcze parte to wychodzenie płodu z macicy. W związku z tym matka nie tylko będzie odczuwać bolesne zmiany w organizmie, ale i łatwo zrozumie różnicę między skurczami rozwierającymi a porodowymi po swoim stanie.

Odczucia podczas skurczy

Zrozumieć, że rozpoczął się poród można z tego, że u matki odeszły wody, jak i z tego, że kobieta czuje jakby chciała opróżnić jelita. Jest to związane z tym, że główka dziecka naciska na odbytnicę, tym samym powodując u ciężarnej chęć pójścia do toalety. Jest to podstawowy sygnał do tego, że trzeba rodzić. Jaki proces trwa w organizmie? To aktywna praca mięśni brzucha i przepony, a także odczuwanie potrzeby parcia. A jeśli mówić o stanie psychicznym, to natura zadbała o to, żeby świadomość w momencie skurczy partych częściowo wyłączyła się, a matka działała na poziomie instynktownym, choć lekarze oczywiście kontrolują ten proces i podpowiadają jej co robić.

Czas trwania skurczy rozwierających zależy od tego, ile razy kobieta stawała się matką. Wszystkim wiadomy jest fakt, że podczas porodu bez patologii, matki, które wcześniej miały dzieci, brały na ręce swoje dziecko szybciej niż te, które rodziły po raz pierwszy. Pytanie, ile zazwyczaj trwają skurcze u pierwiastki, również interesuje przyszłe matki. Drugi okres porodu trwa ponad dwie godziny. Jeśli w tym czasie kobieta nie rodzi, jest to sygnał do tego, że coś jest nie tak.

Ból przy skurczach rozwierających i porodowych

Wiele przyszłych matek interesuje pytanie, co boli bardziej: skurcze rozwierające, czy porodowe? I tu odpowiedź jest jedna – rozwierające. Dlaczego tak się dzieje? Silny ból podczas porodu świadczy o pracy mięśni, które aktywnie trudzą się nad rozwarciem szyjki macicy, a przy skurczach partych kanał rodny już jest otwarty i niektóre kobiety przy właściwym porodzie bólu nie odczuwają w ogóle, a u innych ból zmienia swój charakter: staje się mniej dotkliwy, ale bardziej rozległy, obejmujący tułów poniżej piersi. Jest to jeden z podstawowych objawów, który odróżnia skurcze rozwierające od porodowych i wyjaśnia, jak szybko będzie można wziąć dziecko na ręce.

Każda kobieta, która choć raz rodziła odpowie, że organizm sam podpowie, jak należy postępować, bo poród to proces fizjologiczny i jeśli przechodzi on w sposób naturalny, to martwić się o to, że nie zrozumiesz kiedy rozpoczęły się skurcze parte, nie warto.

 
Powiązane artykuły:
Czy porusza się dziecko przy skurczach rozwierających – czyli co czuje dziecko w trakcie porodu?
Oto i nastała długo oczekiwana godzina. Jeszcze trochę – i wasze spotkanie. Macie skurcze, to znaczy porodowa działalność jest w rozpalaniu. Jak musi zachowywać się bobas w ciągu porodów? Czy powinien on poruszać się podczas skurczów?
Skuteczne sposoby na skurcze porodowe – jak złagodzić ból porodowy?
Skurcze – trwały i chorobliwy proces, poprzedni porodom. Czym może sobie pomóc kobieta podczas ich, jak można ulżyć ból? Czytajcie dokładniej w naszym artykule.
Przyczyny słabej czynności skurczowej – zaburzenia przebiegu porodu
Czasami podczas porodów przejawia się słaba czynność skurczowa i lekarzom należeć stymulować proces porodowy. Dlaczego to odbywa się i jakie są rodzaje słabej czynności skurczowej? O tym dowiadujecie się, przeczytawszy nasz artykuł.
Jak wygląda trzeci poród – czyli czym różnią się następne porody?
Każdorazowo przed porodami kobieta stawia jedno pytanie: jak przejdą porody? Może lżej i szybciej? I nieważnie, pierwsze czy trzecie te porody. Jednak trzecie porody mają swoje właściwości. O nich pójdzie mowa w naszym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty