Skurcze przed porodami - kiedy jechać do szpitala położniczego?

skurcze przed porodami kiedy jechać do szpitala położniczego

Najczęstszym pytaniem, które zadają ciężarne kobiety w późnych terminach lekarzowi jest: "Kiedy jechać do szpitala położniczego, jeśli skurcze już się zaczęły? " Spróbujmy zorientować się i odpowiedzieć.

Skurcze przed porodami kiedy jechać do szpitala położniczego?

Wiadomo, że na początku procesu porodowego skurcze są słabe, trwają kilka sekund, a odstęp między nimi wynosi 10-12 minut. W niektórych przypadkach, skurcze od razu zaczynają się co każde 5-6 minut, ale są niezbyt silne. Stopniowo, skurcze stają się częstsze, silniejsze, trwalsze i bardziej bolesne. Poza tym, ciężarna odczuwa je na początku, jako uczucie napięcia w jamie brzusznej, ale szczególnym dyskomfortem zazwyczaj nie skutkują: macica wydaje się ciężką, napięcie może być odczuwalne w całej jamie brzusznej.

Mimo tego, decydująca jest nie intensywność skurczy przed porodem, a ich częstość, która sugeruje, kiedy należy jechać do szpitala położniczego. Tak, przy skurczach porodowych interwały między nimi stopniowo skracają się, dopóki nie powtarzają się co 3-4 minuty. Należy zauważyć, że w okresie między skurczami, kiedy brzuch jest rozluźniony, bóli nie obserwuje się. Zazwyczaj u pierworódki skurcze trwają 10-12 godzin, a u rodzących powtórnie od 6-8 godzin.

Kiedy skurcze stają się regularne, a interwał wynosi mniej niż 10 minut, jechać do szpitala położniczego należy jak najszybciej.

Jakie szczegóły należy uwzględniać, zanim wyruszymy do szpitala położniczego?

Dość często, zwłaszcza pierworódki, postrzegają skurcze treningowe jako porodowe. Mogą one się zacząć już około 20 tygodnia ciąży i kobiety odczuwają je, jako lekki dyskomfort w dolnej części brzucha, który może nasilać się i przechodzić w ciągnący ból. Wtedy ciężarna czekająca na pierwsze dziecko sądzi, że zaczęły się u niej skurcze i należy wyruszyć do szpitala położniczego, nawet kiedy ona w ogóle jest w 28-30 tygodniu ciąży.

Żeby sprecyzować czas, kiedy jechać do szpitala położniczego, każda ciężarna musi odróżnić silne nieprawdziwe skurcze, od porodowych. Zrobić to łatwo, znając następujące objawy skurczy porodowych :

kiedy jechać do szpitala położniczego
  • zawsze powtarzają się w równym odstępie czasu;
  • odstęp między 2 skurczami stopniowo skraca się;
  • sama trwałość skurczy zwiększa się;
  • nie ustają mimo zmiany ułożenia ciała lub po ciepłym prysznicu.

Można więc powiedzieć, że jechać do szpitala położniczego należy, kiedy częstość skurczy będzie taka, że interwał między nimi będzie skracał się do 7-8 minut. Jeśli mówimy o drugim porodzie, to skurcze wtedy trwają krócej i jechać do szpitala położniczego można, kiedy odstęp między nimi zmniejszy się do 10 minut. Koniecznie wyruszyć do zakładu medycznego należy i w tych przypadkach, gdy u ciężarnej odeszły już wody.

 
Powiązane artykuły:
Skurcze co 10 minut – jak się ma zachowywać kobieta?
Zaczęły się skurcze, to znaczy jeszcze trochę i z mężem zostaniecie najszczęśliwszymi osobami na świecie! Gdzie lepiej przenosić skurcze - pobyć w domu czy jechać do szpitala położniczego? Co robić kiedy skurcze stały się częstsze i powstają już co 10 minut?
Jak odebrać poród, czyli co należy wiedzieć o porodzie?
Czasami początek porodu zastaje kobietę znienacka i nie jest ona przygotowana. Co zrobić, kiedy poród zaczął się w nieprzewidzianym czasie i miejscu? Jak odebrać poród? O tym mowa w naszym artykule.
Częstotliwość skurczy przy porodzie
Początek przedporodowych skurczy oznacza początek porodowej działalności i należy być gotową do głównego wydarzenia. Jak się zaczynają i ile trwają,a także z jaką częstotliwością ?O tym opowiemy w naszym artykule.
Główne zwiastuny porodu - jak się rozpoczynają skurcze u  wieloródek?
Drugi i późniejsze porody mają zazwyczaj swoje właściwości. Dziś opowiemy o tym, jak rozpoczynają skurcze u wieloródek.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty