Skuteczne sposoby na utrzymanie wanny w czystości – jak wyczyścić wannę z rdzy?

jak wyczyścić wannę z rdzy

Miło patrzeć, gdy łazienka lśni czystością. Ale często na umywalce lub wannie pojawiają się żółte plamy rdzy. Przyczyną może być uszkodzony lub po prostu nieszczelnie zamknięty zawór. Woda w naszej kanalizacji "pozostawia wiele do życzenia", dlatego pojawiają się takie brzydkie plamy. I jeśli ich czyścić nieregularnie, to w przyszłości walczenie z nimi będzie sprawiać duże trudności. Ale włożywszy trochę wysiłku i znając sekrety czyszczenia wanny z rdzy, można dać sobie radę z brudem.

Czyszczenie wanny emaliowanej z rdzy

Aby wyczyścić wannę emaliowaną ze starych zardzewiałych plam i osadu ze środków myjących, należy nasączyć ścierkę rozpuszczalnikiem do farb olejnych i wytrzeć plamy. Następnie zmyć wszystko za pomocą proszku do prania i dobrze spłukać wannę ciepłą wodą.

Oto jeszcze jedna opcja, jak wyczyścić wannę emaliowaną z żółtych plam: nanieść na plamę gorący ocet z drobną solą, odczekać kilka minut. Następnie dokładnie spłukać wannę wodą. Niemocno zabrudzone wanny można wyczyścić dwoma częściami amoniaku zmieszanymi z jedną częścią nadtlenku wodoru.

W sprzedaży jest wiele środków chemicznych do czyszczenia rdzy z wanny, ale wszystkie one są bardzo szkodliwe dla emalii i częste korzystanie z nich nie jest zalecane. Oprócz tego takie środki są bardzo szkodliwe dla skóry rąk, a nawet mogą powodować alergie u ludzi podatnych na tę chorobę.

Jak wyczyścić wanny żeliwne?

Zazwyczaj czyszczenie wanien żeliwnych jest o wiele łatwiejsze niż emaliowanych. Nowoczesne wanny żeliwne mają wysoki połysk, więc brud nie wnika w metal. Wyczyścić je można wodą mydlaną, płynem lub środkiem czyszczącym, a silnie zabrudzone miejsca potrzeć szczotką z nylonu. Po myciu wannę trzeba dobrze spłukać wodą.

Nie wolno czyścić wanny szorstkimi (ściernymi) środkami, metalowymi szczotkami. Należy unikać środków zawierających stężone kwasy. Należy przestrzegać tych prostych zasad, a twoja wanna będzie zawsze lśnić czystością.

 
Powiązane artykuły:
Dobry sposób na szybkie odzyskanie blasku w łazience – jak przywrócić wannie biel?
Nawet najbardziej jakościowa kąpiel przy marudnym odejściu prędzej czy później zaczyna tracić swoją biel, pokrywając się naleciałością. W artykule opowiemy o niektórych sposobach czyszczenia wanny.
Usunięcie zatorów w rurach
Zapewne każdej kobiecie należało chociażby raz w życiu zderzać się z problemem zatorów. Lecz zawsze może stać się tak, że jego nie okaże się obok, a sytuacja będzie wymagała bezzwłocznego rozwiązania.
Samodzielne udrażnianie toalety – jak wyczyścić muszlę klozetową?
Zatkana muszla klozetowa – ogromny problem w domu, co często staje się przyczyną wezwania hydraulika. Jak można przeczyścić muszlę samodzielnie, bez pomocy fachowców? O tym opowiemy w artykule.
Sposoby na walkę z pleśnią w domu – jak pozbyć się grzyba w łazience?
Grzybek w łazience - to nie tylko nieestetycznie, ale i szkodliwie dla zdrowia, toż podejmować działania trzeba jak najprędzej. Jak walczyć z grzybkiem? O tym czytamy dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty