Skutki palenia podczas karmienia piersią – zasady zdrowego trybu życia młodych mam

skutki palenia podczas karmienia piersią

Wszyscy wiedzą, że w czasie ciąży palić nie wolno: to bardzo szkodzi płodowi, powodując wady rozwojowe i ciężkie niedotlenienie. Ale po pojawieniu się malucha na świecie niektóre szczególnie zagorzałe palaczki decydują, że jeśli raz lub dwa razy zaciągną się papierosem z dala od noworodka, to nie będzie w tym nic złego. Jeśli jednak dziecko jest karmione mlekiem, to w przyszłości może wywołać u niego problemy zdrowotne. Przecież palenie podczas karmienia piersią ma dość niebezpieczne konsekwencje.

Jak można zaszkodzić dziecku, nie rezygnując z palenia?

Nawet najdroższy i wysokiej jakości papieros zawiera dużą ilość nikotyny i innych szkodliwych substancji, które mogą poważnie zaszkodzić dziecku.

Zastanów się, jakie nieodwracalne skutki może mieć palenie podczas karmienia twojego dziecka mlekiem:

  1. Nikotyna, która trafia podczas palenia do krwi matki, przedostaje się i do mleka matki. A ponieważ substancja ta ma silne działanie pobudzające, dziecko staje się nadpobudliwe: zaczyna gorzej spać, źle je, często i bez powodu kaprysi.
  2. Do najbardziej poważnych skutków palenia podczas laktacji należy zmniejszenie ilości produkowanego mleka. Jest to związane z tym, że częste zaciąganie się papierosem prowadzi do zmniejszenia wydzielania hormonu prolaktyny. Jakość życiodajnego dla dziecka płynu cierpi również: mleko staje się ubogie w składniki odżywcze, pożyteczne enzymy i przeciwciała ochronne.
  3. Podczas biernego palenia, gdy dziecko dostaje nikotynę przez mleko, u niego mogą wystąpić problemy z układem nerwowym i sercowo-naczyniowym (zaburzenia rytmu serca, tachykardia). Niedobór wzrostu i opóźnienie rozwoju dziecka także będą całkiem wytłumaczalne. Takie dzieci często zaczynają później raczkować, chodzić, mówić, bo niedotlenienie podczas zatrucia toksynami od papierosów już od dawna jest faktem dobrze znanym.
  4. Powstrzymać cię przed paleniem w czasie karmienia piersią powinny być takie skutki jak zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci u niemowląt, a także alergia i choroby płuc (zapalenie płuc, oskrzeli, itp.). Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko będzie coraz bardziej przyzwyczajać się do nikotyny przez mleko nawet w mini dawkach i w młodym wieku również stanie się palaczem.
 
Powiązane artykuły:
Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi? Czyli technika karmienia piersią
Od prawidłowości wykonania techniki przystawienia do piersi zależy najpierw pomyślność piersiowego wykarmiania. Toż mamy chcą zawczasu przygotować się do tego pytania, gruntownie przestudiowawszy informację na ten temat.
Nakładki silikonowe do karmienia – rozwiązania podczas karmienia piersią
Wiele problemów laktacji karmiących mam można rozstrzygnąć za pomocą wykorzystania współczesnych dostosowań, zachowawszy piersiowe wykarmianie. Jedne z takich wyrobów są nakładki silikonowe.
Czy można korzystać z sauny karmiąc piersią? Czyli zabiegi wodne dla młodych mam
Korzystać z sauny karmiąc piersią można z korzyścią dla organizmu, jednak wysokie temperatury mogą zaciążyć na produkowaniu mleka, jeśli kobieta karmi niemowlę. Przynajmniej tak uważa duża część kobiet. Prawda to czy mit? O tym zorientujemy się dalej.
Poduszka do karmienia piersią – wygodny wynalazek czy strata pieniędzy?
Poduszki do karmienia dziecka pojawiły się w sprzedaży wszystkiego kilka lat temu, i wiele mam dotychczas nie rozumieją, po co oni są potrzebne i uważają za daremne kupno. Czym jest dobra poduszka do piersiowego bobasa, i jak jej poprawnie wybrać?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty