Ślad białka w moczu w ciąży

ślad białka w moczu w ciąży

Tak nazywany ślad białka w moczu w ciąży jest zauważalny dosyć często. Przy tym dosyć często dane zjawisko nie jest objawem zaburzeń. Zapoznamy się bardziej dokładnie z tym zaburzeniem, określimy podstawowe przyczyny jego rozwoju.

Co oznacza "ślad białka w moczu" w ciąży?

Zazwyczaj dany wniosek lekarz składa wtedy, gdy białko jest w granicach 0,002-0,33 mg\dl. Jeśli chodzi o normę to nie musi go być. Jednak pojawienie się go w takiej ilości nie jest zaburzeniem. Dany fakt jedynie wskazuje na możliwość komplikacji ciąży i potrzebuje monitoringu w ciągu całej ciąży, od czasu do czasu należy robić badania.

Jakie są przyczyny śladu białka w moczu w ciąży?

Warto podkreślić, że pojawienie się komórek białkowych w moczu, który jest oddawany na badanie, może być algorytmem nie prawidłowego materiału biologicznego. Musisz pamiętać, że średnią porcję moczu musisz pobrać wtedy, gdy 2-3 sekundy przed tym oddasz mocz do muszli klozetowej. Oprócz tego, aby zapobiec trafianiu komórek białkowych z pochwy na czas przeprowadzenia zabiegu należy do niej wprowadzić tampon higieniczny.

Jednak, jeśli kobieta przestrzegała wszystkich wyżej opisanych zasad, a białko w badaniach nadal jest obecne w koncentracji 0,033mg\dl, to jego obecność może wskazywać na:

  • początkowe stadium gestozy (zatrucie ciążowe);
  • uścisk macicy na pęcherz moczowy na dużym terminie;
  • choroba nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek, nefropatia toczniowa).

Warto powiedzieć, że zanim ubiegać się do jakichś działań, przeprowadzać następne badania, gdy wyjawią białko w moczu, lekarze zalecają powtórne badania. Cała sprawa w tym, że mocz wydziela się z nerek nierównomiernie w ciągu dnia. Pojawienia się komórek białkowych w porannej dawce moczu może być następstwem spożywania pokarmu białkowego w przeddzień badań. Należy uwzględniać dany fakt i nie spożywać przed badaniami mięsa, ryby, czy nabiału.

 
Powiązane artykuły:
Badania krwi w ciąży
Badania krwi w ciąży ma ważne diagnostyczne znaczenie. Rozpatrzymy dokładniej, które właśnie badania należy przejść przyszłej mamie w ciąży.
Kiedy widać jajo płodowe na USG?
Zarodek rośnie bardzo szybkim tempem i przez pewien czas po zapłodnieniu jego już można ujawnić na USG. Kiedy to zdarza się i kiedy fakt ciąży można potwierdzić metodą aparatu USG? O tym powiemy dalej.
Czym grozi niska hemoglobina w ciąży?
Poziom hemoglobiny niżej normy w ciąży jest skrajnie niebezpieczny dla płodu, toż ten wskaźnik jest ważny w ciągu całej ciąży. Zorientujemy się, czym zagraża obniżenie koncentracji tej substancji we krwi.
Test glukozy w ciąży – kiedy należy go robić?
W celu wyjawienia takiego schorzenia jakim jest cukrzyca ciężarnych, kobietom w ciąży zaleca się zrobienie testu obciążenia glukozą. Jest przeprowadzany między 24 a 28 tygodniem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty