Ślimaki achatiny – utrzymanie

Ślimaki achatiny utrzymanie

Wiele ludzi napotyka trudności po kupieniu domowych zwierząt. Gdy chcesz kupić pupila domowego powstaje wiele problemów towarzyszących temu – brak czasu na spacer z nim, sierść, alergia etc. Optymalnym rozwiązaniem w tym wypadku będzie kupienie akwarium ze ślimakami achatinami.

Achatina – najbardziej rozumna wśród ślimaków. Szybko mogą się porozumieć ze swoimi gospodarzami. Ich gospodarze uważają, że one są miłe, dobre. Dziś porozmawiamy o tych ślimakach achatinach, które mieszkają w warunkach domowych.Również opowiemy o ich utrzymaniu, odżywianiu i pielęgnacji.

Ogólna informacja o achatinach

Achatina – największy przedstawiciel ślimaków lądowych. Średnica muszli osiąga 25 cm, a długość do 30 cm. Żeby utrzymywać achatinów w warunkach domowych należy posiadać minimalną wiedzę o budowie anatomicznej.

Duży ślimak afrykański oprócz pancerza i tułowia ma oczy, mózg, nerkę, płuco, wątrobę i serce. Oddychanie odbywa się nie tylko za pomocą płuca, ale również skóry. Muszla chroni przed niebezpieczeństwami zewnętrznymi, a również przed wysychaniem miękkiej warstwy. Nie mają słuchu.

Warunki utrzymania ślimaków achatin w terrarium

Najlepsze terrarium dla achatinów to pojemnik ze szkła , plastiku. Dla jednego ślimaka objętość akwarium powinna wynosić przynajmniej 3 litry. Jeśli masz kilka ślimaków (3-5) to musisz kupić duże akwarium do 20-30 litrów. Terrarium obowiązkowo powinien mieć pokrywkę z otworem.

Poprawne utrzymanie ślimaków przewiduje podściółkę glebową na dnie akwarium. Najlepiej to substrat o grubości 5-7 cm. Nie zalecane jest wykorzystanie podściółki z gliny, torfu, szybko gnijących drzew. Najprostszy substrat – skorupa greckich orzechów, piasek.

Czyścić akwarium i wymieniać podściółkę należy co 1,5-3 miesiące. Ważne dla nich jest zmiana noc – dzień. Ponieważ achatina to afrykański ślimak, więc temperatura powinna wynosić +20-28 stopni. W dzień ślimaki chowają się przed światłem dziennym, więc w terrarium można umieścić mech.

Karmienie ślimaków

Ważnym elementem utrzymania ślimaków jest karmienie. W warunkach domowych można je karmić różnymi roślinami – mniszek, babka, koniczyna. Ślimaki lubią owoce i warzywa: ziemniaki, cebula, jabłka, liście salaty, melon. Można śmiało eksperymentować, achatina się nie zatruje.Ślimaki achatiny utrzymanie w domu Jeśli jej się nie spodoba pokarm, ona po prostu nie będzie go jeść. Pokarm powinien być różnorodny, zawierać dużo witamin. Młodych ślimaków należy karmić codziennie, natomiast dorosłych 2-3 razy tygodniowo.

Aby rósł pancerz potrzebny jest wapń. W tym celu do pokarmu należy dodawać kredę, kamienie mineralne, skorupę od jaj.

Kąpanie achatiny

Ślimaki afrykańskie lubią wodę. Można je kąpać w zlewie lub pod prysznicem. Woda nie może być gorąca, powinna być ciepła. Jeśli temperatura wody jest nieodpowiednia, one chowają się do muszli.

 
Powiązane artykuły:
Rozmnażanie ślimaków w akwarium
Z reguły ślimaki nie dostarczają kłopotu w utrzymaniu.Jednak jeśli rozstrzygnęliście zająć się ich hodowlą, trzeba znać mnóstwo ciekawostek tego procesu. O rozmnażaniu różnych rodzajów akwariowych ślimaków opowiemy w artykule.
Ślimak achatina – pielęgnacja
Ślimak atachina – jaskrawy przedstawiciel swojej familii, co różni się ogromnym rozmiarem, nie stwarza szczególnych problemów swoim gospodarzom. Wszystko o właściwościach pielęgnacji i utrzymania ślimaka atachiny opowie nasz nowy artykuł.
Największy ślimak świata – australijski trębacz i achatina
Coraz częściej w naszych domach pojawiają się dziwni egzotyczni wychowankowie i dziś na piedestale popularności – duże ślimaki, które są niewybredne w utrzymaniu i rozczulają swoim sposobem życia. W artykule opowiemy o największych ślimakach świata.
Pielęgnacja achatinów w warunkach domowych
Coraz więcej popularnymi stają się egzotyczni domowi pupile, w pierwszych szeregach których – olbrzymie ślimaki achatiny. O właściwościach pielęgnacji achatinów w domowych warunkach czytamy dalej w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty