Ślimaki ampularie – utrzymanie i rozmnażanie

ślimaki ampularie

Oprócz tradycyjnych egzotycznych rybek w akwarium domowym można utrzymywać i innych podwodnych mieszkańców, na przykład ślimaki. W naszym dzisiejszym artykule opowiemy o takim ciekawym ich rodzaju jak słodkowodny rodzaj ślimaka ampularia. Dowiesz się jak hodować ślimaki ampularie, czym je karmić, a także inną pożyteczną informację o tych niezwykłych mieszkańcach akwarium.

Przede wszystkim należy odznaczyć, że te mięczaki to największe wśród akwariowych ślimaków. Najbardziej popularne naturalne kolory ślimaków – brązowy i żółty, a nie tak dawno zobaczyły świat nowe odmiany ampularii – błękitne i nawet różowe.

Oprócz dekoracyjnej funkcji, ślimaki wykonują jeszcze i pożyteczną pracę – one czyszczą szkło pojemności od wewnątrz, niszcząc naleciałość, co stwarza się wskutek życia innych mieszkańców akwarium.

Utrzymanie ślimaka ampularii w akwarium

W hodowli ampularii nie ma nic skomplikowanego: te mięczaki są absolutnie niewybredne. Żywią się resztkami rybiego pokarmu, również mogą jeść poczwarki komara i skrobane mięso, jeśli karmisz nim ryby. Ampularie często karmią szpinakiem, ogórkiem, itp. A w warunkach środowiskowych żywią się głównie żywnością pochodzenia roślinnego – wodorostami, różną podwodną roślinnością. Toż nie umieszczaj tych żarłocznych mięczaków do akwarium ze zwłaszcza cennymi roślinami.

Ślimaki lubią "twardą" wodę z temperaturą od 22 do 30 stopni. Ta dość wysoka temperatura może nie podobać się wielu akwariowym rybkom, więc zanim dodasz nowych mieszkańców nie bądź zbyt leniwą, żeby porównać ich wymogi do życiowych warunków, żeby w wyniku ani u tych, ani u drugich nie powstało niepotrzebnych problemów.

Poza tym należy pamiętać, że ampularie ze względu na ich rozmiary potrzebują dużo przestrzeni: na 10 litrów wody docelowo utrzymywać tylko jednego takiego ślimaka. W przeciwnym razie mogą umrzeć z braku żywności lub jeść rośliny.

Rozmnażanie akwariowych ślimaków ampularii

Ampularie – istoty różnopłciowe, jednak wizualnie wyróżnić ślimaka-chłopaczka od ślimaka-dziewczynki trudzą się nawet fachowcy. Jeśli chcesz zająć się ich hodowlą, po prostu kup 5–6 egzemplarzy: wśród nich najprawdopodobniej okażą się istoty obu płci i maluchy ślimaków wkrótce pojawią się w twoim akwarium.

ślimaki ampularie utrzymanie

Jednak ten proces obowiązkowo należy trzymać pod kontrolą. Nawet jedno odkładanie jaj zdolne dać potomstwo, które może wypełnić całe akwarium. Potem jak ślimak odłoży jaja, jego przenoszą z powrotem do swojego "rodzonego" akwarium, a pusty obszar zostawiają dla malutkich ślimaczków. Kiedy one wyklują się z jaj, dorosną i jak należy wzmocnią się, można będzie przenieść je z powrotem, zostawiwszy "przejściowe" akwarium następnym pokoleniom.

Ślimaki ampularie – to bardzo ciekawe istoty. Jeśli kupisz kilka ślimaków do swojego domowego akwarium, to nie pożałujesz : ampularie dostarczą ci tylko przyjemne wrażenia od obserwacji za nimi.

 
Powiązane artykuły:
Jak dbać o fretkę, czyli co musisz wiedzieć o tym zwierzaku?
Fretka – dość niewybredny wychowanek, nie wymagający dużo uwagi i szczególnego obejścia, nie wydający szumu i innych niewygód. Jak poprawnie opiekować się fretką? O tym opowiemy w naszym nowym artykule.
Co jedzą ślimaki, czyli dieta dla ślimaków w akwarium
Dla każdego rodzaju ślimaków racja powinna być indywidualną, jednak wszystkim w pierwszej kolejności jest potrzebne calcium. O tym czym trzeba karmić domowe ślimaki czytamy w nowym artykule.
Jak rozmnażają się ślimaki?
Ślimaki dziwią nas swoją niezwykłą anatomią, nie mniej dziwny jest ich proces rozmnażania. W naszym nowym artykule opowiemy jak mnożą się najbardziej rozpowszechnione rodzaje domowych ślimaków.
Kilka porad dla hodowców o opiece nad ślimakami
Coraz częściej w naszych domach pojawiają się tacy dziwni wychowankowie jak domowe ślimaki – ciche, pocieszne i niewybredne. W artykule opowiemy o właściwościach obejścia za najbardziej rozpowszechnionymi ich rodzajami.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty