Śmierć komórki jajowej – rola apoptozy w komórkach jajnika

śmierć komórki jajowej

Układ rozrodczy kobiet funkcjonuje w ten sposób, że śmierć komórki jajowej następuje 24 do 48 godzin od momentu pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia komórki po owulacji. Jednak niektóre kobiety, które stale mierzą podstawową temperaturę i prowadzą harmonogram, często twierdzą, że zmniejszenie wartości tego wskaźnika w 2 fazie cyklu świadczy o tym, że komórka jajowa obumiera. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

O czym może świadczyć zmniejszenie podstawowej temperatury w 2 fazie?

Najczęściej krótkotrwałe zmniejszenie i dalszy wzrost podstawowej temperatury może świadczyć o procesie zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej, który odbywa się na 7-10 dzień po poczęciu. Temu procesowi towarzyszy zwiększenie we krwi stężenia hormonu progesteronu, które było spowodowane poczęciem.

W tych przypadkach, gdy ciąża nastąpiła dokładnie za 2 dni po owulacji, podstawowa temperatura ponownie spada.

Warto powiedzieć, że na wykresie podstawowej temperatury śmierć komórki jajowej w żaden sposób nie przejawia się, więc dowiedzieć się o tym fakcie za pomocą pomiaru temperatury nie uda się. Więc wiele kobiet ma błędne mniemanie na ten temat.

Dlaczego komórka jajowa obumiera?

W tych przypadkach, gdy po upływie 24 godzin od momentu uwolnienia z pęcherzyka kobieca komórka jajowa nie spotyka się z plemnikiem, zaczyna się stopniowa jej śmierć. Uruchomieniu tego mechanizmu sprzyja gwałtowny spadek stężenia hormonu progesteronu. Takie zmniejszenie poziomu hormonu jest normalnym.

Osobno należy powiedzieć o takim naruszeniu jak zespół luteinizacji niepękniętego pęcherzyka (Zespół LUF). W takim przypadku pęcherzyk zaczyna przekształcać się w ciałko żółte (efekt przekształceń pęcherzyka jajnikowego, który funkcjonuje jako gruczoł dokrewny i produkuje progesteron po owulacji) znacznie wcześniej niż dojrzały oocyt z niego wyjdzie. W rezultacie następuje śmierć komórki płciowej i poczęcie staje się niemożliwe. Przy tym naruszeniu organizm kobiety wymaga hormonalnego leczenia, które pozwoli rozwiązać problem długiej niepłodności.

 
Powiązane artykuły:
Brązowe wydzielina po owulacji – czyli jakie mogą być przyczyny plamień przed okresem?
Co piąta kobieta zdolna jest rozpoznać czas wyjścia komórki jajowej z pęcherzyka po charakterystycznych symptomach, które ona wypróbowuje. Lecz jeśli po zeszłym jajeczkowaniu obserwują się brunatne wydzielania na bieliźnie, to zmąci dowolną dziewczynę.
Proces zapłodnienia komórki jajowej - czyli jak powstaje nowy człowiek?
Narodziny nowego życia, aczkolwiek zbadano wzdłuż i wszerz, jednak zostają dużą tajemnicą dla każdego z nas. Ponieważ jak odbywa się dziwo? Rozlewamy światło na ten proces.
Kiedy zaczyna dojrzewać komórka jajowa? Fizjologia cyklu miesięcznego
Dziewczyny nierzadko interesują się tym, jak pracuje ich system reproduktywny. Przecież od tego zależy ich miesięczny cykl, to znaczy i wiarygodność zajścia w ciążę, czy przeciwnie, nie zajść w ciążę.
Wiek rozrodczy – czyli w jakim wieku można zajść w ciążę?
Odcinek czasu życia, w ciągu którego kobieta zdolna mieć dzieci, nazywa się wiekiem rozrodczym. Dokładniej o tym, co to za okres, czytajcie dalej w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty