Sos pesto w domowych warunkach – przepis

sos pesto w domowych warunkach przepis

Pesto – bardzo popularny na całym świecie sos, za ojczyznę tego prawdziwego smakołyku uważają Włochy, a mianowicie Genuę. Tam jego przygotowują wyjątkowo z zielonej świeżej bazylii i oliwy z oliwek pierwszego wyciskania, aromatycznego i z lekką, miękką gorzkawością. Jest również wariant czerwonego sosu pesto do którego oprócz głównych ingredientów dodają jeszcze suszone pomidory.

W różnych krajach ten sos ma swoją narodową inność, na przykład w Niemczech jego przygotowują z dodaniem czeremoszu, a w Austrii orzechy piniowe zmieniają na dyniowe nasienie. Właściwie w oryginalnym przepisie wykorzystują się nawet nie orzechy cedrowe, a orzechy pinii. To najbardziej bliski krewny orzeszków cedrowych i smaki ich praktycznie nie różnią się. A tym więcej z takimi aromatycznymi produktami jak bazylia, czosnek i oliwa z oliwek różnicy nie zauważy nawet najbardziej doświadczony smakosz. Więc jak zrobić prawdziwy przepis sosu pesto idealnym i z czym jego jedzą? Na to i drugie pytania otrzymacie odpowiedzi w tym artykule.

Jak przygotować klasyczny zielony sos pesto z bazylią?

To prawdziwie unikalny sos, ponieważ z lekkością pasuje do rybnych i mięsnych potraw, sałatek i spaghetti, z nim przygotowują pastę, zupy i przeróżne kanapki. I przy czym on jest bardzo pożyteczny, ponieważ głównymi ingredientami są bazylia i jakościowa oliwa z oliwek pierwszego wyciskania, a jeszcze i orzeszki piniowe.

Składniki:

  • bazylia – 150 g;
  • oliwa z oliwy – 120 ml;
  • ser parmezan – 80 g;
  • ser pecorino słodki – 50 g;
  • orzechy piniowe – 45 g;
  • czosnek – 1 ząbek;
  • sól.

Przygotowanie

Dla sosu z bazylii biorą się tylko listki, badyle nie wykorzystują się. Przygotować sos jest bardzo prosto za pomocą blendera, toż zarzucamy świeże listki bazylii do czary, dolewamy połówkę oliwy z oliwek, żeby lepiej przemielała się natka i rozdrabniamy. Orzeszki piniowe z lekka posmażymy na suchej patelni – maksimum po 30 sekund ze każdej strony. Zarzucamy do bazylii orzeszki i czosnek, ser nacieramy na najdrobniejszej tarce, ponieważ on jest bardzo twardy i jeśli kawałeczki będą duże jest wariant tego, że one nie rozdrobnią się jak należy nawet za pomocą blendera. Dolewamy oliwę, solimy i wszystko to porządnie przemielamy do jednorodnej masy. Konsystencję można regulować, ponieważ niektóre lubią absolutnie jednorodny sos, a inni przemielają po prostu do bardzo drobnego okrucha. Z solą należy być ostrożnymi, ponieważ ser samodzielnie jest już dosyć słony.

Taki sos należy przechowywać jak najdłużej w lodówce w zamkniętej bańce, zwłaszcza jeśli z góry zalać niewielką ilością oliwy z oliwek. Więc tworzy się błonia, powietrze nie popada do sosu i on nie psuje się.

Przepis na sos pesto w domowych warunkach

Zazwyczaj przepis klasycznego sosu pesto już jest wypróbowany w ciągu lat i jest naprawdę uważany za bazowy sos. Lecz ingredienty, wchodzące do jego składu są dosyć drogie i nie wszyscy mają taką możliwość łatwo je nabyć. Toż proponujemy trochę poeksperymentować z produktami i przygotować domowy sos pesto, lecz niemniej smaczny. Jedyne co nie warto zamieniać w sosie – to ser. On powinien być akurat taki bardzo twardy i mieć nasycony smak jak ser parmezan, to może być cheddar, gruer, czy grana padano.

Składniki:

  • orzechy keszu – 100 g;
  • szpinak – 60 g;
  • seler – 60 g;
  • pietruszka – 30 g;
  • rukola – 60 g;
  • mięta – 20 g;
  • sok cytryny – 15 ml;
  • czosnek – 2 ząbki;
  • oliwa z oliwy – 200 ml;
  • parmezan – 100 g;
  • sól.
  • przepis na sos pesto

Przygotowanie

Natkę myjemy i porządnie obsuszamy. Kombinację i ilość jej wybieramy na swój smak, można dodać i kindzę, jeśli ktoś ją lubi. Twarde ździebełko możliwie lepiej wydalić. Rozdrabniamy wszystkie trawki w blenderze, dodajemy wszystkie inne ingredienty (oprócz sera) i 2/3 oliwy z oliwek. Dlaczego nie całą oliwę od razu? Żeby nie pomylić się z konsystencją, lepiej potem dolać jeszcze. Jak tylko masa stała się mniej więcej jednorodną, wsypujemy drobno natarty ser, a jeśli należy to jeszcze nie dużo oliwy z oliwek i robimy jeszcze dosłownie kilka obrotów. Sos jest gotowy!

 
Powiązane artykuły:
Jak przygotować sos tartar?
Delikatny sos rekomendujemy przygotować według zaproponowanych przepisów. Dalej opowiemy jak zrobić świetny, pikantny tartar według klasycznej receptury i opiszemy wariant szybkiego, lecz smacznego dopełnienia do ryby.
Sos tartar w domowych warunkach – przepis
Tartar - niezrównane dopełnienie, które często podają do ryby, jednak i mięsiwa dobrze przyjmują smak tego dziwnego sosu. Dalej opowiemy jak zrobić go kilkoma rozmaitymi sposobami i opiszemy, czym nowym można go uzupełnić.
Pikantny ketchup z pasty pomidorowej
Klasyczny ketchup przygotowują z pasty pomidorowej i w opisanych dalej przepisach dowiadujecie się, jak zrobić sos ze zwykłych składowych. Opowiemy jak przygotować dopełnienie do mięsa, czy dowolnej innej potrawy.
Sos do szaszłyku w domowych warunkach
W tym artykule opowiemy jak zrobić własnoręcznie sos, odpowiedni do szaszłyku. Przecież czasami nawet najsmaczniejsza potrawa zdaje się trochę niedokonaną bez kropelki pikantnego dopełnienia. Dalej zaproponujemy kilka różnych przepisów.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty