Spaniel – charakterystyka rasy, trzy podstawowe rodzaje spanieli

spaniel charakterystyka rasy

Przodkami współczesnych spanieli są średniowieczne hiszpańskie płochacze o długiej sierści, które mają zdolność od tego, aby wystraszyć ptaki szczekaniem i efektownym skokiem. Anglikom spodobały się takie pupile i oni zaczęli przywozić je do swego domu zajmując się ukierunkowaną selekcją hodowli idealnego psa myśliwskiego. Od pochodzenia hiszpańskiego pozostała tylko nazwa, jednak współczesne psy są wcale niepodobne do tych średniowiecznych płochaczy z Półwyspu Pirenejskiego. Jednak podziękować za pojawienie się spanieli jako jednej z najlepszych ras myśliwskich należy Anglikom.

Następnie jedna rasa zaczęła się dzielić zgodnie z rozmiarami, pojawiły się dwie kategorie wagowe spanieli o wadze 25 funtów i nieco większych zwierząt, w wyniku czego pojawiła się rasa cocker spanieli i springer spanieli, które posiadają już odmienne charakterystyki rasowe. Następnie selekcjonerzy zaczęli krzyżować spanieli z pudlami, chcąc doskonalić jego jakości. W wyniku tego mamy norfolków, fieldów, saseksów i inne rasy. Łączy je jednakowe zachowanie w czasie polowania, dosyć mały wzrost, który daje możliwość poruszać się owym psom niezauważalnie w gęstych krzakach.

Tutaj przytoczymy charakterystyki i opis rasy angielskiego, rosyjskiego i amerykańskiego spaniela, które są najbardziej rozpowszechnione. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny i zachowanie to istnieją niektóre odmienności, o których postaramy się opowiedzieć w niniejszym artykule.

Podstawowe rodzaje spanieli

Angielski cocker spaniel – charakterystyka rasy

Wzrost Anglików wynosi 41 cm, suki zazwyczaj o kilka centymetrów są niższe. Maksymalna waga psa sięga 14,5 kg, jednak może się wahać w granicach 2 kg. Wymiary ciała owej rasy nieco różnią się od wymiarów rasy amerykańskiej lub rosyjskiej, również mają inny kształt głowy. Ciało jest krzepkie, umięśnione, krótkie, a przejście od czoła do mordy mocno określone, znajdujące się po środku między nosem i potylicą. Uszy mają długie, obwisłe. Umaszczenie może być różnobarwne, jednak jeśli sierść jest w jednym kolorze to białe plamy znajdują się jedynie na klatce piersiowej psa.

Wyróżniająca szczególność naszego spaniela – jego dążenie do tego ,aby sprawić przyjemność gospodarzowi. Są bardzo skromne i wstydliwe , więc czasami trzeba je uczyć samodzielności. Są nie tylko wspaniałymi myśliwymi, ale jednocześnie są dobrymi przyjaciółmi . Bardzo dobrze pasują owe psy parom małżeńskim, ale pamiętaj, że spaniele zawsze wybierają człowieka, z którym najbardziej się zbliżają.

spaniel charakterystyka 1

Spaniel amerykański – charakterystyka rasy

Amerykańska rasa wizualnie różni się od angielskiej mniejszymi rozmiarami (do 39 cm) i inną budową czaszki , która jest bardziej okrągła. W wypadku standardowych rozmiarów uszu to prawdopodobnie sięgają czubka nosa. Umaszczenie jest czekoladowe, czarne, ale są psy, które mają umaszczenie nie w jednym kolorze, a różnobarwne.

Spaniele amerykańskie są entuzjastami. Są to ruchliwe i wesołe zwierzęta, ze wspaniałymi manierami. Samotność przeżywają dosyć trudno, bez obcowania z ludźmi u nich psuje się charakter. Jeśli nie umiesz planować czasu i wystarczająco uwagi poświęcać swojemu pupilowi, to najlepiej wybrać innego zwierzaka.

spaniel charakterystyka 2

Spaniel rosyjski – charakterystyka rasy

Dopiero po II Wojnie Światowej, gdy w ZSRR pojawiła się nieduża ilość spanieli różnych ras przystąpiono do ich krzyżowania. W roku 1951 otrzymano psa o wspaniałych charakterystykach, co dało możliwość potwierdzić standard narodowy. Wzrost spaniela rosyjskiego sięga 44 cm, długość tułowia jest większa aniżeli długość rasy amerykańskiej, czy angielskiej. Uszy są o szerokich kształtach, obwisłe.

Najbardziej to odpowiednia rasa do polowania na ptaki, co mogą potwierdzić właściciele tej rasy. Wytrwałość również jest niezła, więc może upolować również zająca.

spaniel charakterystyka 3
 
Powiązane artykuły:
GPS tracker dla psów, czyli nawigator dla pupila
Dla miłujących i odpowiedzialnych gospodarzy pytanie bezpieczeństwa pupila musi stać ponad wszystko, toż wam nie obejść się bez takiego akcesorium jak gps tracker dla psów. Co to za urządzenie i do czego ono należy? O tym czytamy dalej.
Rasy łajek – opis najbardziej znanych ras
Istnieje kilka ras psów, które noszą piękną i dumną nazwę łajka. Wszystko o rasie psów łajka, jej właściwościach i odmianach opowiemy w naszych nowym artykule.
Jak nauczyć psa komendy
Nienauczony rozkazom pies może wyrządzić szkody nie tylko tym kogo otacza, ale i samemu sobie.Toż jeszcze we wczesnym wieku trzeba zacząć edukację pupila. Nasz nowy artykuł pomoże wykształcić psa komendy "fe".
Jak nauczyć psa komendy
Komenda "głos" – jeden z pierwszych kroków w tresurze psów i czasami ona daje się nielekko. W artykule czytamy praktyczne rady jak pomyślnie wykształcić wychowanka tej komendy i cieszyć się swoim kochanym pupilem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty