Sport dla kobiet w ciąży

Uprawianie sportu w czasie ciąży jest bardzo korzystne. Głównie – podchodzić do tego z rozsądkiem. Podczas ciąży u kobiet odbywa się gwałtowne podwyższenie ciśnienia w jamie brzusznej. I żeby go powstrzymać należy mieć silne i prężne mięśnie brzucha i dna miednicy. Poza tym regularne uprawianie sportu w czasie ciąży pomaga nauczyć się prawidłowo oddychać, co po prostu jest koniecznie przy porodzie. Poza tym on przygotowuje układ sercowo-naczyniowy do dużych obciążeń.
Uprawianie sportu podczas ciąży
Podczas ćwiczeń zwiększa się przepływ krwi do macicy i łożyska, co sprzyja lepszemu przepływu tlenu do płodu. W ogóle sport dla kobiet w ciąży – to tylko plusy. Oczywiście jeśli nie uprawiałyście sportu przed ciążą, to do zajęć podczas ciąży należy przystępować bardzo ostrożnie.
Najlepiej jeśli wybierzecie specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Takie ćwiczenia są terapeutyczne i relaksacyjne, użyteczne dla wszystkich kobiet w ciąży. Może to być pływanie rekreacyjne, oddechowe treningi, specjalne szkolenia dla przyszłych matek. I koniecznie, żeby na zajęcia do jednej grupy chodziły kobiety w przybliżeniu na jednakowym terminie.
Podczas zajęć należy śledzić, żeby wasze ciało nie przegrzewało się i żeby nie wystąpiło odwodnienie. Zawsze bierzcie ze sobą butelkę niegazowanej, oczyszczonej wody i pijcie niewielkimi porcjami w ciągu całej sesji.
Śledźcie, żeby pomieszczenie, w którym odbywają się zajęcia nie było duszne i gorące. Temperatura powietrza musi składać około 20 stopni, a pomieszczenie musi być dobrze przewietrzanym, lecz bez przeciągów. Unikać trzeba wilgotnych i dusznych pokojów i sal.
Prawidłowe oddychanie – główna zaleta ćwiczeń. Wdychać należy na etapie ćwiczenia, a wydychać – przy relaksie. Sam oddech powinien być powolny i obowiązkowo nosowy (przez nos). Oczywiście należy zacząć ćwiczyć nie wcześniej niż 2 godziny po posiłku lub jedną godzinę przed nim.
Kiedy uprawianie sportu przy ciąży jest przeciwwskazane?
Są stany, przy których kobiecie uprawiać sportu nie wolno. Do nich można odnieść:
- zagrożenie przerywania (na dowolnym terminie);
- krwawienie, położenie podłużne miednicowe płodu, niskie zamocowanie łożyska;
- obecność grypy, zaostrzenie chorób przewlekłych;
- wczesne zatrucie;
- gestoza w drugiej połowie ciąży.
Poza tym jest szereg objawów, przy pojawieniu których należy natychmiast wstrzymać zajęcia. To bóle w brzuchu, zawroty głowy, duszność, zaburzenia widzenia, ból serca, niezwykłe wydzielania z pochwy, podwyższenie ciśnienia, zbyt burzliwe poruszania płodu w czasie ćwiczeń.
Istnieją rodzaje sportu, przeciwwskazane dla kobiet w ciąży. Do nich należą: skoki, wibracja, gry sportowe, podnoszenie ciężarów, rodzaje traumatyczne.
Jaki sport można uprawiać kobietom w ciąży?
Optymalnymi rodzajami sportu dla kobiet w ciąży są spokojne i miarowe chodzenie, pływanie, fizjoterapia, narty biegowe, gimnastyka z piłką fitball, joga i pilates.
Poza tym istnieją przewagi zależnie od terminu. Tak, sport w pierwszym trymestrze ciąży, na terminie do 16 tygodni musi włączać chodzenie, specjalne ćwiczenia w różnych pozycjach ciała (stojąc, siedząc, leżąc). Zresztą to pożytecznie na dowolnych terminach ciąży.
Dalej można dołączyć pływanie lub jogę. Mówiąc o jodze chce się powiedzieć mnóstwo pozytywnych emocji. To zajęcie rozluźnia, przyprowadza do harmonii duszę i ciało, pozwalając oderwać się od codziennych trosk i porozmawiać z dzieckiem na mentalnym poziomie. Ale w tym czasie joga doskonale przygotowuje te same potrzebne mięśnie i więzadła, które będą bardzo mocno wciągnięte w czasie porodu.
Pływanie – jeszcze jeden doskonały sposób przygotować swoje ciało do długiego noszenia dziecka, do jego urodzenia. Wodny żywioł doskonale uspokaja, zmiękcza wszystkie ruchy, czyni zajęcie absolutnie bezpiecznym w części urazów. A dziecko wewnątrz was po prostu ucieszy się, odczuwając harmonię ze swoją matką.