Sport dla kobiet w ciąży

sport dla kobiet w ciąży

Uprawianie sportu w czasie ciąży jest bardzo korzystne. Głównie – podchodzić do tego z rozsądkiem. Podczas ciąży u kobiet odbywa się gwałtowne podwyższenie ciśnienia w jamie brzusznej. I żeby go powstrzymać należy mieć silne i prężne mięśnie brzucha i dna miednicy. Poza tym regularne uprawianie sportu w czasie ciąży pomaga nauczyć się prawidłowo oddychać, co po prostu jest koniecznie przy porodzie. Poza tym on przygotowuje układ sercowo-naczyniowy do dużych obciążeń.

Uprawianie sportu podczas ciąży

Podczas ćwiczeń zwiększa się przepływ krwi do macicy i łożyska, co sprzyja lepszemu przepływu tlenu do płodu. W ogóle sport dla kobiet w ciąży – to tylko plusy. Oczywiście jeśli nie uprawiałyście sportu przed ciążą, to do zajęć podczas ciąży należy przystępować bardzo ostrożnie.

Najlepiej jeśli wybierzecie specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Takie ćwiczenia są terapeutyczne i relaksacyjne, użyteczne dla wszystkich kobiet w ciąży. Może to być pływanie rekreacyjne, oddechowe treningi, specjalne szkolenia dla przyszłych matek. I koniecznie, żeby na zajęcia do jednej grupy chodziły kobiety w przybliżeniu na jednakowym terminie.

Podczas zajęć należy śledzić, żeby wasze ciało nie przegrzewało się i żeby nie wystąpiło odwodnienie. Zawsze bierzcie ze sobą butelkę niegazowanej, oczyszczonej wody i pijcie niewielkimi porcjami w ciągu całej sesji.

Śledźcie, żeby pomieszczenie, w którym odbywają się zajęcia nie było duszne i gorące. Temperatura powietrza musi składać około 20 stopni, a pomieszczenie musi być dobrze przewietrzanym, lecz bez przeciągów. Unikać trzeba wilgotnych i dusznych pokojów i sal.

Prawidłowe oddychanie – główna zaleta ćwiczeń. Wdychać należy na etapie ćwiczenia, a wydychać – przy relaksie. Sam oddech powinien być powolny i obowiązkowo nosowy (przez nos). Oczywiście należy zacząć ćwiczyć nie wcześniej niż 2 godziny po posiłku lub jedną godzinę przed nim.

Kiedy uprawianie sportu przy ciąży jest przeciwwskazane?

Są stany, przy których kobiecie uprawiać sportu nie wolno. Do nich można odnieść:

  • zagrożenie przerywania (na dowolnym terminie);
  • krwawienie, położenie podłużne miednicowe płodu, niskie zamocowanie łożyska;
  • obecność grypy, zaostrzenie chorób przewlekłych;
  • wczesne zatrucie;
  • gestoza w drugiej połowie ciąży.

Poza tym jest szereg objawów, przy pojawieniu których należy natychmiast wstrzymać zajęcia. To bóle w brzuchu, zawroty głowy, duszność, zaburzenia widzenia, ból serca, niezwykłe wydzielania z pochwy, podwyższenie ciśnienia, zbyt burzliwe poruszania płodu w czasie ćwiczeń.

Istnieją rodzaje sportu, przeciwwskazane dla kobiet w ciąży. Do nich należą: skoki, wibracja, gry sportowe, podnoszenie ciężarów, rodzaje traumatyczne.

Jaki sport można uprawiać kobietom w ciąży?

Optymalnymi rodzajami sportu dla kobiet w ciąży są spokojne i miarowe chodzenie, pływanie, fizjoterapia, narty biegowe, gimnastyka z piłką fitball, joga i pilates.

Poza tym istnieją przewagi zależnie od terminu. Tak, sport w pierwszym trymestrze ciąży, na terminie do 16 tygodni musi włączać chodzenie, specjalne ćwiczenia w różnych pozycjach ciała (stojąc, siedząc, leżąc). Zresztą to pożytecznie na dowolnych terminach ciąży.

Dalej można dołączyć pływanie lub jogę. Mówiąc o jodze chce się powiedzieć mnóstwo pozytywnych emocji. To zajęcie rozluźnia, uprawianie sportu przy ciążyprzyprowadza do harmonii duszę i ciało, pozwalając oderwać się od codziennych trosk i porozmawiać z dzieckiem na mentalnym poziomie. Ale w tym czasie joga doskonale przygotowuje te same potrzebne mięśnie i więzadła, które będą bardzo mocno wciągnięte w czasie porodu.

Pływanie – jeszcze jeden doskonały sposób przygotować swoje ciało do długiego noszenia dziecka, do jego urodzenia. Wodny żywioł doskonale uspokaja, zmiękcza wszystkie ruchy, czyni zajęcie absolutnie bezpiecznym w części urazów. A dziecko wewnątrz was po prostu ucieszy się, odczuwając harmonię ze swoją matką.

 
Powiązane artykuły:
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży na piłce fitball
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży na piłce fitball będą pożyteczne dla zdrowia i nie zaszkodzą bobasowi. Głównie - dotrzymywać się wszystkich reguł. Można przed początkiem ćwiczeń przekonsultować to z lekarzem.
Joga dla kobiet w ciąży – ćwiczenia
Żeby zabezpieczyć zdrowie przyszłej mamy i bobasa, w okresie ciąży należy prowadzić aktywny sposób życia – bywać na przyrodzie, więcej poruszać się i być może nawet chodzić na specjalne kursy.
Ćwiczenia po porodzie
Ćwiczenia po porodzie pomogą przywrócić figurę, spalić zbędny tłuszcz i umocnić mięśnie. Toż ćwiczyć należy brzuch, piersi i poprzek. Z artykułu dowiadujecie się, które ćwiczenia można wykonywać bez bojaźni poderwać zdrowie.
Kiedy można robić brzuszki po porodzie?
Po porodzie największe straty niesie zazwyczaj forma brzucha - mięśnie rozciągają się, a tłuszczowa warstwa zwiększa się. Żeby przywrócić sobie byłą formę zdarzy się starać na dwóch frontach - spalać tłuszcz i robić prasę.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty