Sposoby na pozbycie się czarnych kropek: skuteczność vs popularność

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się czarnych kropek na nosie, jednak nie wszystkie są skuteczne, a niektóre są wcale bezużyteczne. Niezależnie od typu i wieku – czarne kropki psują wygląd zewnętrzny w dowolnym wieku.

Pozbyć się czarnych kropek jest dosyć trudno, ponieważ są to rozszerzone pory, które czasem się zapychają, tworząc zaskórniki, wyglądające jak czarne kropki lub biała kaszka. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się czarnych kropek. W niniejszym artykule postaramy się zrozumieć, jakie metody są skuteczne, a z jakich lepiej zrezygnować.

1. Mechaniczne oczyszczanie skóry

oczyszczanie skóry

To jest jedyna długotrwała metoda pozbycia się czarnych kropek (2,5-4 tygodnie). Nie ma nic lepszego od ręcznego usuwania (czyli wyciskania) zaskórników i pryszczy. Owszem, jeśli masz wykształcenie medyczne lub jesteś kosmetyczką, to nie powstanie żadnych problemów. W innym wypadku – precz ręce od twarzy i biegiem do salonu kosmetycznego. Mechaniczne oczyszczanie skóry w domu jest niebezpieczne pod tym względem, że może dojść do zakażenia, pojawienia się obrzęków, zaczerwienień.

2. Plastry

Plastry

W aptekach lub w drogerii można kupić plastry oczyszczające. Plasterek należy przykleić na mokrą skórę, a gdy wyschnie, trzeba go bardzo energicznie zerwać. Oczywiście nie wszystkie zanieczyszczenia wyjdą od razu, ponieważ niektóre mogą być umiejscowione dosyć głęboko. Za pomocą tego cudownego środka można się pozbyć jedynie 40-50% wągrów. Więc możesz je stosować tylko w tym wypadku, jeśli masz niedużo czarnych kropek.

3. Maseczki peel-off

Maseczki

Takiego typu maseczki można kupić w sklepie, a można zrobić samodzielnie w domu (żelatynowa i białkowa maseczka). Mogą zastąpić maseczki peel-off i działają w analogiczny sposób. Producenci obiecują głębokie oczyszczanie skóry, rozcieńczenie łoju i pozbycie się zaskórników. Jakoby zawierają jakieś cudowne składniki, dzięki którym mamy lśniącą cerę. Jednak tak naprawdę oszukują nas! Łój skórny jest na tyle twardy, więc nie znika pod wpływem normalnej temperatury ciała. Więc maseczki peel-off działają podobnie jak plastry.

4. Peelingi

Peelingi

Wiele kobiet uważa, że można pozbyć się czarnych kropek, jeśli dokładnie złuszczyć górną warstwę skóry. Jednak codzienne oczyszczanie skóry nie pomoże pozbyć się zaskórników. Na jakiś czas wągry rzeczywiście znikną, jednak tylko wizualnie. Wraz z górną warstwą naskórka złuszczamy jedynie górną część zaskórnika, natomiast głęboko pod skórą on pozostaje.

5. Maseczki z glinki, maseczki z owoców i warzyw

Próżniowy odkurzacz

Niezbyt skuteczny sposób – używanie różnego rodzaju maseczek z owoców i warzyw. Nie jest zbyt istotne, czy kupiłaś drogą maseczkę, czy zrobiłaś ją w domu. Za pomocą takich maseczek jedynie oczyszczasz górną warstwę naskórka. Skóra rzeczywiście przybiera ładny kolor, jest lśniącą, jednak nie na długo, po kilku godzinach problem powróci.

6. Próżniowy odkurzacz do czyszczenia porów

Próżniowy odkurzacz

Jeśli masz skórę z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi i nie możesz wyciskać zaskórniki, udaj się do salonu kosmetycznego, aby fachowiec przeprowadził zabieg próżniowego odkurzania porów. Przed zabiegiem należy nanieść maseczkę, następnie kosmetyczka używa próżniowego odkurzacza do czyszczenia porów. Jednocześnie przeprowadza się zabieg dermabrazji (mechaniczne ścieranie naskórka i górnych warstw skóry właściwej, co ma na celu wygładzenie skóry). Wynik: gładka skóra, bez zaskórników, zaczerwienień.

7. Dezinkrustacja

Dezinkrustacja

Dezinkrustacja, zwana inaczej głębokim oczyszczaniem (zmydlaniem łoju skórnego poprzez działanie zasadą na tłuszcz), zaliczana jest do metod elektroterapii. Zabieg ten wykorzystuje działanie prądu stałego oraz substancji czynnych, które po wprowadzeniu w zewnętrzne warstwy naskórka oraz do gruczołów potowych i łojowych, powodują jego rozpulchnienie (zasady rozpulchniają keratynę), co zmniejsza swoistość osadów oraz ułatwia ich usunięcie. Po tym zabiegu skóra będzie elastyczną i lśniącą.

8. Ultradźwiękowy Peeling kawitacyjny

Ultradźwiękowy

Peeling kawitacyjny, często zwany w skrócie kawitacją, to zabieg oczyszczający skórę wykonywany w salonie kosmetycznym. Złuszcza skórę i wchodzi głębiej niż peelingi stosowane w domu. Ultradźwięki mają zbawienne działanie na skórę. Jest to fala mechaniczna, niewidoczna i niesłyszalna dla ludzkiego oka i ucha, ale wyczuwalna przez ludzką skórę.

Rozchodząc się w niej po przyłożeniu specjalnej głowicy, wprawia w drgania nie tylko samą skórę, ale także jej naczynia krwionośne, co powoduje lepsze ukrwienie (czyli dotlenienie i odżywienie). Fala ultradźwiękowa nie trafia głęboko – przenika jedynie skórę, przez co nie powoduje bólu. Na początku zabiegu nasza skóra musi być wilgotna. Wtedy w zetknięciu z ultradźwiękami tworzą się mikropęcherzyki, które następnie ulegają rozpadowi. Wynikiem tego jest rozbicie starych komórek rogowej warstwy naskórka. Peeling usuwa z naskórka martwe komórki, dlatego dokładnie czyści skórę i hamuje rozmnażanie się bakterii, eliminuje wągry. Po zabiegu nanosimy maseczkę oczyszczającą, następnie specjalny żel. Dwa tygodnie po zabiegu zaskórniki znowu się pojawiają.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty