Sposoby na walkę z pleśnią w domu – jak pozbyć się grzyba w łazience?

jak pozbyć się grzyba w łazience

Grzyb w łazience jest problemem wielu mieszkań, dlatego trzeba wiedzieć w jakich warunkach on się pojawia i jakie są najważniejsze sposoby na walkę z nim. To zjawisko nie tylko psuje wnętrze, ale i jest niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Dlaczego grzyb w łazience jest groźny i jak powstaje?

Czarne ściany i sufit w łazience są wynikiem działania w tym pomieszczeniu grzybów. Gdy ludzie wdychają je, u nich mogą wystąpić takie problemy jak kaszel, bóle głowy, katar, nudności, reakcje alergiczne na skórze, reumatyzm, a nawet astma.

Główną przyczyną powstawania grzybów w pomieszczeniach jest nadmierna wilgotność, a także sprzyjająca temperatura. Jeśli wilgotność w łazience wynosi powyżej 70%, a temperatura +15°c, można oczekiwać pojawienia się pleśni. Jeszcze jednym z czynników jest słaba wentylacja w łazience.

Jak wyeliminować grzyb z łazienki? Środki zwalczania i zapobiegania

Jeśli grzyb w pomieszczeniach jest wszędzie, bez remontu się nie obejdzie. Trzeba usunąć łopatką uszkodzony tynk, aby odkazić wszystkie zanieczyszczone miejsca i dać łazience dobrze wyschnąć. Po tym należy pokryć ściany i sufit specjalnymi środkami przeciwgrzybiczymi, najlepiej zrobić to dwukrotnie. Mogą to być środki sprzedawane w sklepach budowlanych, albo te, które zawierają chlor. Oprócz tego skutecznie zwalcza pleśń siarczan miedzi (roztwór: 100 g substancji na 10 litrów wody).

Znakomitym środkiem przeciw pleśni w łazience widocznej między spoinami płytek jest roztwór chlorku i wody w proporcji 1:1. On nanosi się na zakażone miejsca za pomocą rozpylacza na 5 minut, a następnie dokładnie się zmywa. Po tym zabiegu na spoiny nakłada się klej. Ważna uwaga: do zwalczania pleśni należy wkładać rękawiczki ochronne i respirator, aby nie dopuścić do przedostania się spór w organizm, а również zabezpieczyć się przed niekorzystnym wpływem środków przeciwgrzybiczych.

Usuwanie grzyba w łazience może nie być konieczne, jeśli w porę podjąć środki zapobiegawcze. Wilgotność w łazience powinna wynosić około 30%, a to można osiągnąć za pomocą instalacji suszarki do ręczników wysokiej jakości. Ponadto nie należy zapominać o znaczeniu przewietrzania łazienki i jej wentylacji. Jeśli jest taka możliwość, przed rozpoczęciem prac remontowych należy pokryć wszystkie ściany i sufit preparatem przeciwgrzybiczym. Przyczyną grzyba może być zła, zawsze wilgotna i pokryta parą instalacja wodno-kanalizacyjna, więc nad tym problemem również należy utrzymać kontrolę. Ponieważ wystąpienie pleśni jest zjawiskiem brzydkim i niebezpiecznym, więc to pytanie nie można spuszczać z oczu.

 
Powiązane artykuły:
Skuteczne sposoby na utrzymanie wanny w czystości – jak wyczyścić wannę z rdzy?
Większość gospodyń zderzała się z problemem pojawienia się rdzy na wannie i bardzo często rozwiązaniem problemu staje się kupno nowej. Jednak nie pośpieszajcie przyjmować takie radykalne metody, wszystko nie jest tak beznadziejne jak wygląda.
Dobry sposób na szybkie odzyskanie blasku w łazience – jak przywrócić wannie biel?
Nawet najbardziej jakościowa kąpiel przy marudnym odejściu prędzej czy później zaczyna tracić swoją biel, pokrywając się naleciałością. W artykule opowiemy o niektórych sposobach czyszczenia wanny.
Usunięcie zatorów w rurach
Zapewne każdej kobiecie należało chociażby raz w życiu zderzać się z problemem zatorów. Lecz zawsze może stać się tak, że jego nie okaże się obok, a sytuacja będzie wymagała bezzwłocznego rozwiązania.
Samodzielne udrażnianie toalety – jak wyczyścić muszlę klozetową?
Zatkana muszla klozetowa – ogromny problem w domu, co często staje się przyczyną wezwania hydraulika. Jak można przeczyścić muszlę samodzielnie, bez pomocy fachowców? O tym opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty