Sposoby na zmywanie naczyń bez użycia środków do mycia – pozbywamy się chemii!

sposoby na zmywanie naczyń bez użycia środków do mycia

Codzienne zmywanie naczyń – to nieodłączna część obowiązków domowych każdej gospodyni. Aby osiągnąć jak najszybszego wyniku, współczesny rynek oferuje ogromną ilość środków do mycia, które mogą usunąć, zgodnie z reklamą, dowolny brud i tłuszcz w zimnej wodzie. To jest cudowne, jednak zwróć uwagę na składniki chemiczne i od razu twój humor się zepsuje.

Każdy środek do mycia składa się z powierzchniowo-aktywnych środków, związków alkalicznych, nadtlenku manganu, stabilizatorów piany, aromatyzatorów, chloru. A najważniejsze – owe składniki bardzo trudno usunąć z naczyń. W taki więc sposób trafiają do naszego żołądka, w którym zaczynają oddziaływać w taki sam sposób jak na powierzchni naczyń. W wyniku czego w ciągu swego życia mamy do czynienia z wrzodami, alergią i innymi chorobami.

Bez wątpienia dziś istnieje ogromna ilość ekologicznych środków do mycia naczyń, jednak nie mogą cię chronić na 100%, również są bardzo drogie. Więc cóż robić? Pomogą ci stare przepisy ludowe, stosowane przez naszych przodków.

Sposoby na zmywanie naczyń bez środków do mycia naczyń
  1. Sucha musztarda. To jest najbardziej popularny środek ludowy, ponieważ wspaniale wchłania tłuszcz i dzięki niemu naczynia uzyskują połysk. Do dużej miednicy z wodą dodajemy kilka łyżek musztardy i zmywamy w niej naczynia. Na początku zmywamy – łyżki, widelce, kubki, następnie– talerze, a w końcu – garnki i patelnie. Następnie w zimnej wodzie należy wypłukać naczynia i powycierać na sucho. Również można po prostu na naczynia nanosić mieszankę zrobioną z musztardy i wody. W tym celu na wilgotną ścierkę nanosimy musztardę, następnie płuczemy.
  2. Soda spożywcza. Jeszcze jeden skuteczny sposób na zmywanie naczyń. Soda cudownie usuwa tłuszcz, osad, neutralizuje kwaśny smak wody. Zasady stosowania są takie same jak w wypadku z musztardą. Jednak istnieje jedno "ale". Soda może uszkodzić naczynia ze specjalną powłoką, więc można ją stosować tylko w niektórych wypadkach.
  3. Soda kaustyczna. To jest związek alkaliczny, który ma właściwości szlifierskie. Jest to dosyć żrący środek, więc warto używać rękawic. Soda kaustyczna może wyczyścić nawet bardzo zakopcone patelnie, w tym celu wystarczy do wiadra z wodą dodać sody, włożyć do tej wody naczynia, następnie po upływie czasu wyjmujemy naczynia i łatwo usuwamy brud.
  4. Ocet. Z tłuszczem jasna rzecz on samodzielnie sobie nie poradzi, jednak jest wspaniałym środkiem dezynfekującym, usuwa pleśń i bakterie z naczyń. Najlepiej ocet usuwa brud ze szklanych naczyń. Kieliszki, kielichy, szklanki i inne naczyniasposoby na zmywanie naczyń bez użycia środków szklane można zmyć w ciepłej wodzie z dodawaniem octu, następnie będą niesamowicie błyszczeć.
  5. Mydło gospodarcze (tzw.szare mydło). Jeden ze starych uniwersalnych środków, który może zastąpić ogromną ilość środków do mycia naczyń. Mydło cudownie usuwa z naczyń dowolny brud, tłuszcz, nie pozostawiając zapachu. Wykorzystywane jest w postaci twardej, albo gospodynie robią z niego domowy środek do mycia naczyń.

Wykorzystując proste i łatwo dostępne środki ludowe do mycia naczyń, nie tylko oszczędzasz budżet domowy, ale również dbasz o zdrowie każdego członka swojej rodziny.

 
Powiązane artykuły:
Jak się napewno pozbyć muszek w kuchni?
Malutkie czarne muszki na kuchni – prawdziwa bieda dla gospodyni. Pojawić się one mogą od nieschowanych owoców do lodówki, a pozbyć się od nich nie jest prosto. Jak wywieść muszki z kuchni? O tym opowie nasz artykuł.
Jak umyć przypalony emaliowany garnek?
Pierwsze próby przygotowania pokarmu często zakańczają się spalonym knotem na emaliowanym rondlu. Jak w takich wypadkach umyć powierzchnię nie zaszkodziwszy jej? O tym opowiemy w artykule.
Jak usunąć wapienny osad z czajnika elektrycznego?
Elektro-czajniki dawno zajęły poczesne miejsce w naszych domach dzięki wygodzie użycia, jednak jest u ich słabe miejsce, zdolne wywieść ich z roboczego stanu – to nawar. Jak pozbyć się od osadu? O tym czytamy dalej.
Jak usunąć zapach z kuchenki mikrofalowej?
Prawie u każdego dziś jest kuchenka mikrofalowa i wielu jest znajoma sytuacja, kiedy zza bryzgów pokarmu w piecu pojawia się nieprzyjemny zapach. Jak pozbyć od zapachu w kuchence mikrofalowej? O tym opowie artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty