Spuchnięty palec – objawy i przyczyny urazu

spuchnięty palec

Spuchnięty palec dostarcza znaczne niedogodności. Wraz z obrzękiem i zaczerwienieniem czuć ból, a człowiek z trudem wykonuje nawet zwykłe ruchy. Jeśli okaże się, że palec spuchł, postaraj się zasięgnąć porady lekarza. Ale jeśli odwiedzenie specjalisty nie jest możliwe z powodu jakichkolwiek okoliczności, spróbuj zrozumieć, dlaczego powstał obrzęk i już na tej podstawie działać.

Co zrobić, jeśli palec na ręce lub nodze spuchł?

Najczęściej do spuchnięcia palca prowadzi uraz w wyniku skaleczenia, otarcia, źle przeprowadzonego wycinania skórek. Aby nie dopuścić do rozwoju procesu zapalnego w tkankach miękkich należy przeprowadzić obróbkę antyseptyczną. Przy zapaleniu tkanek są stosowane maści i spreje o właściwościach dezynfekujących. W przypadku powikłań w zakresie gojenia się rany może być prowadzone leczenie przeciwbakteryjne.

Często można spotkać się z innym rodzajem urazu – podwichnięciem i zwichnięciem. Jeśli palec na ręce lub nodze spuchł i boli, oraz jest widoczny obrzęk, zasinienie skóry, to znaczy nastąpiło uszkodzenie tkanek miękkich i drobnych naczyń włosowatych w miejscu uszkodzenia. W tym przypadku palec należy zafiksować i stosować okłady z leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (maści, żele, kremy).

Najbardziej skomplikowanym rodzajem urazu jest złamanie. Głównymi objawami złamania są nienaturalne położenie palca i niemożność dokonania podstawowych ruchów. W tym przypadku nie obejdzie się bez pomocy specjalisty. Dla usztywnienia uszkodzonego stawu w szpitalu nakłada się opatrunek gipsowy lub syntetyczny.

Zapalenie stawu

Zdarza się, że palec na nodze lub ręce spuchł bez widocznej przyczyny. Oprócz tego wszystkie ruchy chorym palcem dają się z trudem. Zgłoszenie się do lekarza w tym przypadku jest konieczne! Przecież przyczyną zapalenia stawów mogą być takie poważne choroby jak rozwijające się zapalenie stawów lub choroba zwyrodnieniowa stawów.

 
Powiązane artykuły:
Jak zdjąć pierścionek ze spuchniętego palca?
Sytuacja, kiedy niemożliwie zdjąć pierścionek z nabrzmiałego palca, chociaż raz w życiu powstawała u każdego człowieka. Sprawdzone czasem sposoby zdejmowania pierścionka z palca, jeśli on spuchnął, proponujemy w artykule.
Noga w gipsie – opis doświadczeń
Upadłszy można połamać kości dolnych kończyn. To skomplikowane naruszenie, które można wyleczyć tylko jeden metodą - nałożyć gips. Ile należy nosić gips na nodze i co robić, jeśli powstaje nabrzmiałość? O tym czytajcie w naszym artykule.
Stłuczenie palca u nogi – co robić?
Wbijanie palca na nodze chociaż nie jest uważane za poważny uraz, jednak on przynosi masę nieprzyjemności. Poza tym uszkodzone miejsce stale boli, zwłaszcza wyraźnie w nocy, kiedy chce się spać, czy przy ruchu w ciągu dnia.
Jak odróżnić od siebie stłuczenie i złamanie?
Upadliście i otrzymaliście chorobliwy uraz? Nie możecie zrozumieć, czy złamała się kość, czy ma miejsce zwyczajne wbijanie miękkich tkanek? Zorientujmy się w tym pytaniu, przykładając uwaga do wizualnych oznak i symptomów obu obrażeń.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty