Środek na mole w mieszkaniu – czyli jak pozbyć się moli ubraniowych i spożywczych?

środek na mole w mieszkaniu

Walka z molami spożywczymi i ubraniowymi jest utrapieniem wielu gospodarzy. Warto pozbyć się latających motyli, jak co jakiś czas pojawiają się nowe, wylatujące z jaj, zniesionych w porażonych przez mole miejscach.

Skuteczny środek na mole spożywcze

Najczęściej w mieszkaniu panoszą się dwa rodzaje moli. Jeden z nich – mole spożywcze. Zwykle pojawiają się w zbożach, mieszankach zbóż, suszonych owocach i innych suchych produktach spożywczych. Nawet perfekcyjne pani domu mogą zmierzyć się z tym problemem i dręczyć się pytaniem, skąd się biorą mole spożywcze. Prawie zawsze taki rodzaj moli dostaje się do mieszkania razem z zakupionym produktem spożywczym. Larwy już są w kaszach lub płatkach. Dostać się tam mogły jeszcze na etapie produkcji albo podczas niewłaściwego przechowywania w magazynie lub w sklepie.

Najbardziej pomaga na mole dokładne oglądanie zawartości szafek kuchennych i przebieranie zainfekowanych przez szkodniki produktów. Jeśli moli w opakowaniu jest dużo, produkt należy bezzwłoczne wyrzucić. Jeśli mało, to kaszę lub inny produkt można oczyścić, a resztki podgrzać w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami lub w kuchence mikrofalowej. Pozostawione i nieskażone produkty najlepiej umieścić w pojemniku ze szczelnie zamykanymi pokrywami (np. w szklanych słoikach). Szafę, gdzie przechowywane są produkty, trzeba dokładnie umyć z mydłem.

Domowe sposoby na mole

Drugi gatunek moli – ubraniowy, który osiedla się w szafach i może psuć koce i rzeczy futrzane, buty z naturalnych materiałów, wyroby skórzane, dywany, nawet tapicerka mebli może ucierpieć przez tych owadów. Niestety bardziej skutecznego i bezpiecznego sposobu walki z molami odzieżowymi niż Dichlorvos dopóki nie wymyślono. To właśnie on niszczy nie tylko motyle, ale i larwy i jaja moli, znajdujące się wewnątrz rzeczy. Jeśli mówić na temat możliwości zapobiegania i odstraszania szkodników, tutaj można skorzystać z szerokiej gamy zakupionych i domowych środków.

Powszechnie wiadomo, że mole nie lubią zapachu naftalenu i kamfory, jednak wielu lekarzy teraz wzywa do rezygnacji z użycia naftalenu w pomieszczeniach mieszkalnych, ponieważ środek ten ma działanie rakotwórcze i może być przyczyną rozwoju chorób nowotworowych. Wśród bezpiecznych opcji – korzystanie z olejków eterycznych z lawendy i jodły, a także z saszetek tych roślin. Nadają się do odstraszania moli liście geranium, umieszczone w szafie. Również wiele osób używa do tego celu otwartych paczek tytoniu, papierosów, stosuje i bardzo pachnące perfumowane mydło.

 
Powiązane artykuły:
Mrówki w mieszkaniu – jak zlikwidować mrówki w domu?
Pojawienie się mrówek w mieszkaniu może stać się prawdziwą biedą. Akurat na zawsze pozbyć się dokuczliwych robactw, opowiemy w naszym nowym artykule.
Jak pozbyć się moli z mieszkania? Czyli sprawdzone sposoby na szkodniki w szafie
Pojawienie się mola w mieszkaniu, co niszczy zapasy grysików, a także odzież, może stać się prawdziwą biedą. O efektywnych sposobach jak pozbyć się od moli w mieszkaniu, opowiemy w artykule.
Jak pozbyć się gniazda os? Czyli sposoby na zwalczanie owadów
Odpoczynek na działce nierzadko zasnuł się chmurami i nieprzyjemnym sąsiedztwem w ogrodzie czy na podwórzu swoje gniazdo organizują osy. A ponieważ te robactwa mogą być dosyć agresywne i niebezpieczne, od nich lepiej od razu pozbyć się. Jak to zrobić? O tym opowie artykuł.
Jak pozbyć się pszczół? Czyli likwidacja gniazda owadów
Mimo to, że pszczoły są uważane za pożyteczne robactwa, sąsiadować z nimi na działce spodoba się nie każdemu. Zwłaszcza, jeśli to nie rzadcy "goście" z sąsiedzkiej pasieki, a dzikie pszczoły, które osiedliły się na podwórzu. Jak pozbyć się pszczół? O tym opowie artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty