Środek na mole w mieszkaniu – czyli jak pozbyć się moli ubraniowych i spożywczych?

Walka z molami spożywczymi i ubraniowymi jest utrapieniem wielu gospodarzy. Warto pozbyć się latających motyli, jak co jakiś czas pojawiają się nowe, wylatujące z jaj, zniesionych w porażonych przez mole miejscach.
Skuteczny środek na mole spożywcze
Najczęściej w mieszkaniu panoszą się dwa rodzaje moli. Jeden z nich – mole spożywcze. Zwykle pojawiają się w zbożach, mieszankach zbóż, suszonych owocach i innych suchych produktach spożywczych. Nawet perfekcyjne pani domu mogą zmierzyć się z tym problemem i dręczyć się pytaniem, skąd się biorą mole spożywcze. Prawie zawsze taki rodzaj moli dostaje się do mieszkania razem z zakupionym produktem spożywczym. Larwy już są w kaszach lub płatkach. Dostać się tam mogły jeszcze na etapie produkcji albo podczas niewłaściwego przechowywania w magazynie lub w sklepie.
Najbardziej pomaga na mole dokładne oglądanie zawartości szafek kuchennych i przebieranie zainfekowanych przez szkodniki produktów. Jeśli moli w opakowaniu jest dużo, produkt należy bezzwłoczne wyrzucić. Jeśli mało, to kaszę lub inny produkt można oczyścić, a resztki podgrzać w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami lub w kuchence mikrofalowej. Pozostawione i nieskażone produkty najlepiej umieścić w pojemniku ze szczelnie zamykanymi pokrywami (np. w szklanych słoikach). Szafę, gdzie przechowywane są produkty, trzeba dokładnie umyć z mydłem.
Domowe sposoby na mole
Drugi gatunek moli – ubraniowy, który osiedla się w szafach i może psuć koce i rzeczy futrzane, buty z naturalnych materiałów, wyroby skórzane, dywany, nawet tapicerka mebli może ucierpieć przez tych owadów. Niestety bardziej skutecznego i bezpiecznego sposobu walki z molami odzieżowymi niż Dichlorvos dopóki nie wymyślono. To właśnie on niszczy nie tylko motyle, ale i larwy i jaja moli, znajdujące się wewnątrz rzeczy. Jeśli mówić na temat możliwości zapobiegania i odstraszania szkodników, tutaj można skorzystać z szerokiej gamy zakupionych i domowych środków.
Powszechnie wiadomo, że mole nie lubią zapachu naftalenu i kamfory, jednak wielu lekarzy teraz wzywa do rezygnacji z użycia naftalenu w pomieszczeniach mieszkalnych, ponieważ środek ten ma działanie rakotwórcze i może być przyczyną rozwoju chorób nowotworowych. Wśród bezpiecznych opcji – korzystanie z olejków eterycznych z lawendy i jodły, a także z saszetek tych roślin. Nadają się do odstraszania moli liście geranium, umieszczone w szafie. Również wiele osób używa do tego celu otwartych paczek tytoniu, papierosów, stosuje i bardzo pachnące perfumowane mydło.