Środki antykoncepcyjne, czyli doustne pigułki hormonalne

środki antykoncepcyjne

Zgodnie ze statystyką większość współczesnych kobiet, które regularnie uprawiają seks wybierają doustne środki antykoncepcyjne, aby zabezpieczyć się przed ciążą. Doustne środki antykoncepcyjne występują w postaci tabletek, regularne zażywanie których zapobiega niechcianej ciąży. Nie zważając na ogromną popularność owego środka, dziś u wielu kobiet istnieje mnóstwo pytań, dotyczących bezpieczeństwa i wpływu na organizm. Aby odpowiedzieć na Państwa pytania, spróbujmy zrozumieć zasady oddziaływania środków antykoncepcyjnych i objawów ubocznych, które mogą pojawić się w wypadku ich zażywania.

Jak używać hormonalnych środków antykoncepcyjnych?

Doustne środki antykoncepcyjne sprzedawane są w specjalnym opakowaniu, na jeden cykl miesiączkowy. W skład owych preparatów wchodzą progestyny i estrogeny – hormony, które hamują owulację i funkcjonowanie jajników kobiecych, powodują to, że śluz w jamie macicy staje się bardziej gęsty. Dzięki temu, że on jest gęsty,zapłodnionej komórce jajowej jest trudno poruszać się i ona nie może umocować się na ściankach macicy. W taki wiec sposób zajść w ciążę, używając środków antykoncepcyjnych, jest praktycznie rzeczą niemożliwą.

Zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych powinno być regularne – jedna pigułka codziennie. W innym wypadku znacznie się zmniejsza ich skuteczność. Zazwyczaj jedno opakowanie zawiera 21 pigułek. Od pierwszego dnia cyklu miesiączkowego należy zażywać jedną pigułkę codziennie, następnie robimy 7-dniową przerwę. W ciągu tych 7 dni u kobiet rozpoczyna się kolejny okres. W ósmym dniu zażywamy pigułkę z następnego opakowania, nawet jeśli miesiączka się nie skończyła. Pigułki najlepiej zażywać o jednej i tej samej porze. Regularne zażywanie środków antykoncepcyjnych zabezpiecza przed ciążą na 99%.

Ciąża w czasie zażywania środków antykoncepcyjnych może nastąpić tylko w tym wypadku, jeśli regularnie nie przestrzegać zasady ich zażywania.

Czy będę mogla zajść w ciążę po zażywaniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych?

Po zaprzestaniu zażywania środków antykoncepcyjnych każda kobieta może łatwo zajść w ciążę. Doustne pigułki antykoncepcyjne nie obniżają funkcji reprodukcyjnych przedstawicielek płci pięknej, jeśli w czasie ich zażywania przestrzegać następujących zasad:

  1. Po upływie sześciu miesięcy zażywania środków antykoncepcyjnych należy robić jednomiesięczną przerwę.
  2. Zaczynać zażywanie jakiegoś konkretnego leku należy tylko po zasięgnięciu porady lekarza. Ponieważ kobiety cierpią na nietolerancję niektórych składników środków antykoncepcyjnych.

Długotrwałe, bezprzerywalne zażywanie środków antykoncepcyjnych może mieć następujące skutki negatywne – hamowanie zdolności do normalnego funkcjonowania układu reprodukcyjnego kobiety.

Czy mogą zaistnieć jakiekolwiek problemy w czasie zażywania środków antykoncepcyjnych?

W czasie zażywania środków antykoncepcyjnych niektóre kobiety mają do czynienia z następującymi problemami:

  1. Zaburzenia cyklu miesiączkowego. Niektóre kobiety spostrzegają nieregularne krwawienie w czasie zażywania środków antykoncepcyjnych. Zazwyczaj owy objaw znika po 2-3 miesiącach, więc nie warto zaprzestawać ich zażywania. Miesiączka w czasie zażywania środków antykoncepcyjnych z czasem przebiega regularnie i mniej boleśnie.
  2. Upławy w czasie zażywania środków antykoncepcyjnych. W ciągu dwóch-trzech miesięcy kobiety mogą spostrzegać pojawienie się obfitych bezbarwnych lub ciemnych upławów. Jeśli nie towarzyszy im swędzenie to możesz się nie martwić. Zazwyczaj mijają po 2 miesiącach, w innym wypadku należy udać się do ginekologa.
  3. Pojawienie się plam pigmentowych. Zażywanie środków antykoncepcyjnych może wpływać na stan cery – ona może stać się ciemna, bardzo jasna, albo mogą pojawić się plamy pigmentowe. W takim wypadku należy zaprzestać zażywania środków antykoncepcyjnych i udać się do lekarza.
  4. zażywanie środków antykoncepcyjnych
  5. Ogólne pogorszenie się samopoczucia – bóle głowy, nudzenie, słabość. Jeśli owe objawy spostrzegasz codziennie należy zaprzestać zażywania leków.
  6. Zmiana wagi. Hormony mogą wpływać na przemianę materii w organizmie kobiety. Jednak zazwyczaj przyczynami nagłych zmian wagi może być niepoprawne odżywanie lub pasywny tryb życia.

Zażywać środki antykoncepcyjne lub nie – o tym powinna decydować każda kobieta samodzielnie. W każdym bądź wypadku, przed rozpoczęciem zażywania dowolnych leków, należy dokładnie zapoznać się z zasadami oddziaływania, objawami ubocznymi i jasna rzecz zasięgnąć porady lekarza.

 
Powiązane artykuły:
Środki antykoncepcyjne dla dziewczyn oraz indywidualny ich dobór
Młode dziewczyny często stawiają pytanie o lepszym sposobie chronienia od ciąży. Proponujemy 6 najpopularniejszych metod antykoncepcji dla dziewczyn, przed użyciem których lepiej jednak przekonsultować u ginekologa.
Zabezpieczenie przed ciążą, czyli metody na niechcianą ciążę i choroby weneryczne
Każda kobieta prędzej czy później stawia pytanie chronienia od niepożądanej ciąży. Żeby ulżyć to zadanie proponujemy poznać najpopularniejsze metody i środki chronienia.
Niebezpieczne dni dla ciąży
Na dziś pary wykorzystują w celach antykoncepcji fizjologiczną metodę, która polega na wyliczaniu niebezpiecznych dni. Czyli dni, w których ciąża może nastać bardzo prawdopodobnie. Na ile jest efektywna ta metoda dowiadujecie się z materiału.
Jak się zabezpieczać przed niechcianą ciążą?
Urodzenie dziecka – to bardzo duża odpowiedzialność. We współczesnej medycynie istnieje ogromna ilość metod zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, o których opowiemy w tym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty