Stanie na głowie – prawidłowe wykonanie asany

stanie na głowie

Stanie na głowie w jodze, czyli Śirszasana, to bardzo ważna i znacząca asana, która wpływa na stan wielu narządów wewnętrznych. Ona może pomóc, a może i zaszkodzić, jeśli ją wykonujemy nieprawidłowo. Zanim zabierzemy się do jej opanowania, warto otrzymać jak najwięcej informacji. Zajmując się jogą, stanie na głowie należy praktykować przez specjalne zasady,które rozpatrzymy.

Czym jest korzystne stanie na głowie?

Śirszasana przy prawidłowym wykonaniu pomaga odnowić wzrok, pozbyć się problemów z włosami (bądź to wypadanie czy łupież), zmniejszyć przejawy alergii, wzmocnić odporność organizmu, rozwiązuje problemy w układzie moczowo-płciowym.Leczy hemoroidy, przetoki i przeziębienia. Uważa się również, że pozycja sprzyja uzdrowieniu zaburzeń psychicznych i ustanawia aktywność umysłową.

Asana "stanie na głowie"

Utrzymywać taką pozycję należy dokładnie tyle czasu, ile to jest wygodne dla ciebie. Cierpieć bólowe odczucia jest surowo zabroniono! Dla prawidłowego przygotowania do pozycji jest potrzebny niewielki trening:

  1. Leżąc na plecach, oderwij głowę od podłogi na 1 cm i utrzymuj jak możesz dłużej.
  2. Jeśli możesz tak przytrzymać ją przez 2–3 minuty, można przechodzić do stania na głowie.
  3. Znajdź miejsce na głowie, stać na którym jest bezpiecznie. Do tego weź dowolną książkę, połóż się na podłogę, przyłóż książkę pod kątem prostym do głowy. Miejsce, w którym książka i głowa zderzają się jest punktem oparcia przy staniu na głowie.
  4. Próbuj siebie w odwróconych asanach – "pies z twarzą w dół" i "świeca". Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, bądź zwłaszcza ostrożną.
  5. Próbuj krótko zajmować pozycje "stanie na głowie". Przy pierwszych objawach dyskomfortu natychmiast zrezygnuj z niej.

Głównie – stopniowość, ponieważ drastyczne i lekkomyślne działania spowodują więcej szkody niż pożytku.

 
Powiązane artykuły:
Seks joga – jak poprawić życie seksualne?
Zdawało by się, co może być wspólnego między ćwiczeniem jogi a seksualnym życiem.Lecz w naszym artykule rozsiejemy wszystkie wątpliwości ,które dotyczą tego pytania i opowiemy o tym związku wzajemnym.
Korzyść jogi – dla kobiet, dzieci i mężczyzn
O korzyściach normowanego wysiłku fizycznego wiadomo wszystkim, nawet tym kto prowadzi siedzący sposób życia. W tym artykule rozpatrzymy pytanie o korzyści jogi dla organizmu człowieka.
Oddechowa joga – technika uzdrowienia organizmu
Oprócz asan w jodze, jedną z najważniejszych ról gra prawidłowe oddychanie. Jak poprawnie dyszeć przy zajmowaniu się jogą? O tym opowiemy w naszym artykule, który jest poświęcony temu tematowi.
Joga – oddychanie – jak poprawnie wykonywać?
W jodze wszystko zależy nie tyle od asan, a szybciej od prawidłowego oddychania, które odpowiada za wyswobodzenie i prawidłową cyrkulację energii. Właśnie o oddychaniu w jodze opowiemy w tym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty