Step platforma do ćwiczeń – trzymamy formę

step platforma do ćwiczeń

Step aerobik - znany ze swojej efektywności w fitnessie. Jest on doskonałym środkiem zwłaszcza do spalania tłuszczu podskórnego, a także pozwala trzymać w formie całe ciało. Podstawowy sportowy sprzęt dla step aerobik – to step platforma. Za jej pomocą osiąga się potrzebny efekt obciążeń. Ruchy oparte na użyciu step platformy są bardziej intensywne niż na równej powierzchni podłogi i dlatego efektywność takich ćwiczeń jest kilka razy większa.

Co to takiego step platforma?

Step platforma ma kształt niewielkiego przenośnego szerokiego stopnia (ławki). Służy ona do wzmacniania efektu obciążeń podczas ćwiczeń aerobiku i dlatego wybierając ćwiczenia na step platformie i samo sportowe urządzenie, należy uwzględniać następujące szczegóły:

  • ogólny stan fizyczny organizmu, tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej;
  • stan zdrowia, głównie serca i naczyń (step aerobik to typ treningów cardio, toteż nie wolno zaczynać intensywnego uprawiania bez odpowiedniego przygotowania)
  • pożądany wynik, cele treningów.

Step platforma może mieć różne rozmiary i ilość poziomów. Jej wysokość z reguły oscyluje między 10 i 30 cm. Może być dwu- czy trójpoziomowa – konieczność użycia tego czy innego rodzaju zależy od „zaawansowania” treningów. Są modele, gdzie wysokość jest ustalona, a są takie, gdzie można ją regulować. Dziś step platformy wykonuje się ze specjalnego trwałego plastiku, jego powierzchnia jest gumowana i uszczelniona – potrzebna do bezpiecznego korzystania, na przykład żeby noga się nie ześlizgiwała.

Jak wykorzystują step platformę?

Step platforma jest sprzętem naprawdę bardzo funkcjonalnym i nie ma ograniczenia wyjątkowo do uprawiania step aerobiku. Oprócz dużej ilości specjalnych ćwiczeń, to narzędzie może być wykorzystane do:

  • wyciskań;
  • oporu;
  • rozciągań;
  • ćwiczeń z nieciężkimi hantlami.

Trening na step platformie pozwala przećwiczyć prawie wszystkie grupy mięśni, jeśli poprawnie dobrać ćwiczenia i dotrzymywać się prawidłowej techniki ich wykonania. Przy uprawianiu tradycyjnego step aerobiku, doskonale pracują mięśnie nóg – biodra, łydki, pośladki. W zależności od poziomu przygotowania i wyniku, który chcecie osiągnąć, treningi na step platformie mogą mieć różny poziom trudności. W pierwszym okresie lepiej powierzyć swoje ciało doświadczonemu instruktorowi, który nie tylko pokaże konieczne ćwiczenia dla waszego poziomu przygotowania, ale i będzie kontrolował prawidłowość ich wykonania, a także śledził wasze sukcesy i zaproponuje intensywne obciążenia.

Jak wykonać step platformę samodzielnie? trening na step platformie

Step aerobik można uprawiać i w domu, nabywając do tego konieczny sprzęt i posługując się wideo lekcjami, których w internecie jest teraz duża ilość – dla początkujących i dla „fachowców” fitnessu.

Jednak jeśli nie ma możliwości kupić step platformy, wiele osób zastanawia się czym zamienić to urządzenie w domu. Pamiętajcie, że bardzo ważna jest wytrzymałość konstrukcji, żeby domowe ćwiczenia ze step platformą nie doprowadziły do urazów. Do tego można wykorzystać szorstkie drewniane szuflady, niskie ławki, drewniane bloki, które mają zwarty kształt i w żadnym wypadku elementy nie są ustawione jeden na drugim .

A jak zrobić step platformę, jeśli nic odpowiedniego do jej zastąpienia nie ma? Ten trenażer można zrobić i samodzielnie, połączywszy długą szeroką i grubą deskę (długością niemniej pół metra) z „nogami” dość odpornymi, żeby utrzymać waszą wagę i takiej wysokości, która jest optymalna dla waszego treningu. Trzeba przymocować części bardzo szczelnie – pamiętacie o konieczności tego, żeby platforma była wytrzymała i nie rozsypała się w najbardziej napiętej chwili.

 
Powiązane artykuły:
Jak wybrać buty do biegania – główne kryteria
Do biegu jest potrzebne szczególne obuwie. Ono musi mieć pewne jakości. Żeby poprawnie wybrać adidasy do biegu należy zwrócić uwagę na ich wygląd zewnętrzny i obowiązkowo je przymierzyć. Męskie i żeńskie adidasy do biegania są różne.
Ekspander na nogi
Ekspander na nogi okazuje się wielofunkcyjnym trenażerem, za pomocą którego można napompować mięśnie nóg, piersi, pośladków, a także podtrzymywać w aktywności organizm. Regularne treningi zdolne są uczynić figurę bardziej sprężystą, smukłą i atrakcyjną.
Shaker do sportowego odżywiania - metalowy czy plastikowy?
W tym artykule opowiemy o shakerze do sportowego odżywiania i parametrach, według których należy je wybierać, żeby pozostać zadowolonym nabyciem i wyciągnąć maksimum od jego użycia.
Obciążniki na nogi – korzyść i szkoda
Chcecie zwiększyć efektywność treningów, wtedy wykorzystajcie obciążniki na nogi. W tym artykule opowiada się o obciążnikach, ich korzyściach i szkodzie, a także rekomendacje według ich wyboru.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty