Sterylizacja kotów – za i przeciw

sterylizacja kotów za i przeciwNiezależnie od tego kto mieszka w twoim domu, zwykły kot z ulicy lub rasowa kotka, wcześniej czy później musisz pomyśleć o sterylizacji. Tym terminem określana jest operacja, podczas której usuwane są: macica i jajowody lub nasieniowody. Z plusami i minusami tego zabiegu zapoznamy się w niniejszym artykule.

Jakie są skutki rezygnacji z operacji?

Większość weterynarzy uważa, że jeśli nie chcesz aby twój zwierzak miał w przyszłości potomstwo, najlepiej przeprowadzić taki zabieg. W innym wypadku twoja kotka będzie cierpieć podczas kolejnej rui: twój puszysty pupil będzie przez cały krzyczeć, stanie się agresywny albo ucieknie z domu. Oprócz tego, że owe krzyki są bardzo denerwujące, również ruje bez zapłodnienia są dosyć szkodliwe i mogą powodować poważne choroby macicy. Sterylizację można zastąpić specjalnymi pigułkami lub zastrzykami hormonalnymi, ale należy je stosować tylko w szczególnych wypadkach. Pamiętaj, że takie leki powodują powstawanie nowotworów.

Zalety sterylizacji

Do zalet zabiegu, bez wątpienia należy profilaktyka nowotworów gruczołów piersiowych i jajników, zmiana charakteru pupila na lepsze. Stan emocjonalny zwierzaka po operacji polepsza się: ponieważ pozbywa się ciągłych stresów związanych z tym, że nie ma możliwości zadowolić swoich potrzeb seksualnych, staje się łagodniejsza, spokojniejsza. W końcu nie musisz martwić się o to, co robić z kolejnym potomstwem.

sterylizacja kotów czy bezpiecznie Wady sterylizacji

Czy sterylizacja jest niebezpieczna dla kotów? Jest to najbardziej rozpowszechnione pytanie, które jest zadawane weterynarzom przed zabiegiem. Odpowiedź brzmi: nie. Jeśli zwierzę jest zdrowe i nie ma rui, ryzyko jest minimalne. Jednak operacja jest dosyć skomplikowana. Okres rehabilitacyjny będzie dosyć przewlekły i skomplikowany. Również należy pamiętać, że po narkozie kotka będzie się czuć nie najlepiej, więc musisz zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Również nie zapominaj o komplikacjach po operacji: wysoka lub niska temperatura, zapalenie szwów, obrzęki, problemy z układem trawiennym. W tych wypadkach należy udać się do lekarza.

 
Powiązane artykuły:
Jak zmierzyć temperaturę kota?
Podwyższenie temperatury ciała zwierzęcia – wierna oznaka choroby. Normalna temperatura kotów – 38-39 stopni. Jak poprawnie i maksymalnie dokładnie zmierzyć temperaturę u kota? Czytamy dalej w naszym nowym artykule.
Koty syberyjskie – opis rasy, wiadomości ogólne
Te kotki stosują do tych rzadkich ras, które sformowały się przyrodniczym sposobem, bez uczestnictwa selekcjonerów. O właściwościach syberyjskiej rasy kotów i ich opisie ogólnym opowiemy w naszym nowym artykule.
Jaka jest temperatura kotów i jak ją zmierzyć?
Wiadomo, że temperatura ciała to ważny wskaźnik ogólnego stanu zdrowia organizmu jak człowieka, tak i bądź jakiego zwierzęcia. Która temperatura jest uważana za normalną dla kotów? O tym opowiemy dalej w artykule.
Kot brytyjski – opis oraz osobliwości  rasy
Dziś ta czuła i delikatna rasa kotów jest na piku popularności. Tego pięknego, z własną godnością kota można nazwać idealnym wariantem domowego zwierzęcia. Pełny opis kota brytyjskiego i jego główne właściwości przedstawimy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty