Stolec ze śluzem u dziecka
Układ pokarmowy człowieka i również malutkiego dziecka jest sformowany tak, że wewnętrzną powierzchnię żołądka i jelita wyściela warstwa śluzu, co produkuje się specjalnymi komórkami. On jest potrzebny po to, żeby otaczać wewnętrzny obszar i być obroną wrażliwych ścianek od ciał obcych, a także agresywnych substancji, co trafiły do środka.
Najprostszym wyjaśnieniem dla śluzu, co pojawił się w kale, w dużej ilości – to naruszenie zwykłego trybu odżywiania, nadmiernego spożycia mleka i słodyczy, a także trafienie do przewodu pokarmowego zepsutych produktów.
Dlaczego dziecko ma stolec ze śluzem?
W normie śluz, co zawarty wewnątrz, wydziela się mieszając się z kałem i jest niewidoczny gołym okiem. Ale bywają sytuacje, kiedy u dziecka on jest wyraźnie widziany przy każdym wypróżnieniu.
Śluz w stolcu dziecka najczęściej świadczy o obecności zakażenia w organizmie. To może być nawet banalna grypa, kiedy z powodu inwazji szkodliwych wirusów powstaje kataralne zapalenie ścianek jelita i one zaczynają w trybie awaryjnym bronić się, produkując ogromną ilość śluzu.
Ten stan jest bezpieczny i wymaga tylko leczenia powstałej choroby, równolegle przyjmując antywirusowe preparaty, które pozwalają organizmowi efektywnie walczyć z infekcją wirusową.
Jeśli dziecko ma stolec ze śluzem i krwią, czy krwistymi nićmi, to najprawdopodobniej jest to bakteryjna infekcja niejelitowego pochodzenia. Te choroby wywołują podwyższenie sekrecji jelitowego śluzu, który wydziela się z krwistymi żyłkami.
Jest to typowe dla salmonellozy, dyzenterii, gronkowca i niektórych innych chorób, co towarzyszy płynnym wypróżnianiem.
Rzekomo błoniaste zapalenie jelita grubego, eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit, rotawirus – też dość częste przyczyny dla pojawienia śluzowego i krwistego stolca u dziecka.
Pasożyty, które stale powodują uraz ścianek jelita i swoimi toksynami drażnią jego ścianki, całkiem mogą wywołać zwiększone wydzielanie śluzu. A krwiste żyłki bywają przez kruchości naczyń odbytu i wtedy kiedy dziecko natęża się (podczas zaparcia), kapilary pękają i wydziela się krew w małych ilościach.
Jeśli dziecko ma stolec ze śluzem i zapachem
Nieprzyjemny zapach, który nie jest charakterystyczny dla zwyczajnych wypróżnień – poważny powód do zwrócenia się do lekarza. Przecież u malucha może być ukryta forma dysbioza, paraproctitis (ropień w jelicie) albo nawet choroba onkologiczna, które przejawiają się nie od razu.