Stolec ze śluzem u dziecka

stolec ze śluzem u dziecka

Układ pokarmowy człowieka i również malutkiego dziecka jest sformowany tak, że wewnętrzną powierzchnię żołądka i jelita wyściela warstwa śluzu, co produkuje się specjalnymi komórkami. On jest potrzebny po to, żeby otaczać wewnętrzny obszar i być obroną wrażliwych ścianek od ciał obcych, a także agresywnych substancji, co trafiły do środka.

Najprostszym wyjaśnieniem dla śluzu, co pojawił się w kale, w dużej ilości – to naruszenie zwykłego trybu odżywiania, nadmiernego spożycia mleka i słodyczy, a także trafienie do przewodu pokarmowego zepsutych produktów.

Dlaczego dziecko ma stolec ze śluzem?

W normie śluz, co zawarty wewnątrz, wydziela się mieszając się z kałem i jest niewidoczny gołym okiem. Ale bywają sytuacje, kiedy u dziecka on jest wyraźnie widziany przy każdym wypróżnieniu.

Śluz w stolcu dziecka najczęściej świadczy o obecności zakażenia w organizmie. To może być nawet banalna grypa, kiedy z powodu inwazji szkodliwych wirusów powstaje kataralne zapalenie ścianek jelita i one zaczynają w trybie awaryjnym bronić się, produkując ogromną ilość śluzu.

Ten stan jest bezpieczny i wymaga tylko leczenia powstałej choroby, równolegle przyjmując antywirusowe preparaty, które pozwalają organizmowi efektywnie walczyć z infekcją wirusową.

Jeśli dziecko ma stolec ze śluzem i krwią, czy krwistymi nićmi, to najprawdopodobniej jest to bakteryjna infekcja niejelitowego pochodzenia. Te choroby wywołują podwyższenie sekrecji jelitowego śluzu, który wydziela się z krwistymi żyłkami.

Jest to typowe dla salmonellozy, dyzenterii, gronkowca i niektórych innych chorób, co towarzyszy płynnym wypróżnianiem.

Rzekomo błoniaste zapalenie jelita grubego, eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit, rotawirus – też dość częste przyczyny dla pojawienia śluzowego i krwistego stolca u dziecka.

dlaczego dziecko ma stolec ze śluzem

Pasożyty, które stale powodują uraz ścianek jelita i swoimi toksynami drażnią jego ścianki, całkiem mogą wywołać zwiększone wydzielanie śluzu. A krwiste żyłki bywają przez kruchości naczyń odbytu i wtedy kiedy dziecko natęża się (podczas zaparcia), kapilary pękają i wydziela się krew w małych ilościach.

Jeśli dziecko ma stolec ze śluzem i zapachem

Nieprzyjemny zapach, który nie jest charakterystyczny dla zwyczajnych wypróżnień – poważny powód do zwrócenia się do lekarza. Przecież u malucha może być ukryta forma dysbioza, paraproctitis (ropień w jelicie) albo nawet choroba onkologiczna, które przejawiają się nie od razu.

 
Powiązane artykuły:
Czym karmić dziecko po zatruciu?
Spożywcza infekcja toksyczna u dzieci przejawia się bardzo wyrażnie: wymioty i rozwolnienie – główne oznaki choroby. I jeśli z tym, czym leczyć, mamy najczęściej przedstawienie mają, to o tym, jak i kiedy karmić dziecko – wiedzą niezbyt dużo.
Dieta przy zaparciu u dziecka w wieku dwóch lat
Od prawidłowego i pełnowartościowego odżywiania dzieci zależy ich zdrowie. Dziecko wymaga rzetelnie podbierać jadłospis, zwłaszcza jeśli u okruszyny stało się zaparcie. Prawidłowa racja potrafi normalizować pracę organów trawienia.
Wymioty u dziecka bez temperatury i biegunki – co robić?
Często wymioty przyprowadza temperatura, lecz czasami rodzice zderzają się z sytuacją, kiedy oznak choroby nie ma. Wtedy powstaje kwestia - co robić w podobnych wypadkach i czym leczyć bobasa? Dalej o tym w artykule.
Objawy dysbiozy u dziecka
Dysbioza jest znana wielu rodzicom nie z pogłosek, przecież ta dosyć rozpowszechniona choroba u dzieci różnego wieku. Choroba zdolna serio rozregulować pracę organizmu i doprowadzić do szeregu drugich naruszeń.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty