Stuletnik– przepisy medycyny ludowej

stuletnik przepisy medycyny ludowej

Nazwa tej rośliny pochodzi od tego, że dosyć rzadko kwitnie w warunkach domowych – raz na sto lat. Druga wersja pochodzenia nazwy – zdolność aloesu do tego, aby darować długie życie. Właściwości lecznicze stuletnika i przepisy medycyny ludowej z nim, należy wiedzieć w wypadku przewlekłych chorób.

Przepisy ze stuletnika w warunkach domowych

Tajemnica unikalnych właściwości leczniczych stuletnika – zawarte w nim aktywne substancje biologiczne. Pomimo witamin, aminokwasów i soli mineralnych aloes zawiera aloinę – substancja przeciw zaparciom. Aloes w medycynie ludowej jest stosowany w wypadku zmniejszonej odporności, choroby promieniowej, wrzodach dwunastnicy, ranach i innych urazach skóry, anemii, infekcjach bakteryjnych i innych chorobach.

Czysty sok stuletnika jest wykorzystywany do leczenia chorób skóry i urazów w postaci okładów, do płukania jamy ustnej, w wypadku zwiększonego krwawieniu dziąseł, do okładów dla oczu podczas zapalenia powiek (rozcieńczają sok z wodą 1:1).

Stuletnik z miodem i masłem do leczenia chorób układu oddechowego

Składniki:

  • 500 gr liści stuletnika;
  • 500 gr miodu;
  • 500 gr masła.

Przygotowanie

Liście drobniutko pokroić, wymieszać z miękkim masłem i miodem. Postawić mieszankę na banię wodną i gotować w ciągu 20 minut. Zażywać w wypadku chorób układu oddechowego 3 razy dziennie po jednej łyżeczce przed spożyciem pokarmu. Aby zwiększyć efekt do środka jest dodawane mleko.

Stuletnik w miodem i winem kagor do leczenia przeziębień

Składniki:

  • 500 gr stuletnika;
  • 1 kg miodu;
  • 2 l naturalnego kagoru.

Liście rozdrobnić w blenderze, wymieszać z miodem. Umieścić mieszankę w słoiku i odstawić do ciemnego miejsca na 3 dni. Następnie dodać wino i odstawić mieszankę jeszcze na dobę. Zażywać leki należy po 1 łyżce stołowej przed jedzeniem.

Zażywać stuletnik można z niektórymi ograniczeniami, do których należą nietolerowanie, wewnętrzne krwawienie, choroba nerek, choroby wątroby. Kobietom jest przeciwwskazany stuletnik w czasie ciąży, ponieważ może powodować zaburzenia hormonalne.

 
Powiązane artykuły:
Jak zażywać piołun?
Wiele roślin, które są dostępne dla każdego, mają szereg pożytecznych właściwości dla organizmu i ich wykorzystują w przepisach ludowej medycyny. Wśród nich można wydzielić piołun, który jest znany swoim szerokim spektrum działania.
Parmelia – właściwości lecznicze i stosowanie
Przyroda podarowała ludzkości ogromną ilość różnych roślin, które mają pożyteczne właściwości, co pomagają walczyć z licznymi chorobami. W tym artykule potraficie znaleźć informację o leczniczych właściwościach parmelii.
Szyszki cedrowe – właściwości lecznicze i przeciwwskazania
Szyszki cedrowe to nie tylko smaczne i pożyteczne orzechy, ale i samodzielnie są doskonałym środkiem pozbawienia od wielu chorób. W tym artykule mowa pójdzie o stosowaniu i pożytecznych właściwościach szyszek cedrowych.
Żeleźniak – właściwości lecznicze i przeciwwskazania
Człowiek od dawna wykorzystał pożyteczne właściwości roślin dla swojego zdrowia. I dziś oficjalna medycyna wszystko częściej zwraca się do ludowego doświadczenia, wykorzystując preparaty roślin leczniczych, wśród których i trawa żelaziak.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty