Stwardnienia w piersi w czasie laktacji, czyli problemy z gruczołem sutkowym podczas karmienia

stwardnienia w piersi w czasie laktacji

Podczas karmienia dziecka piersią młode mamy mają do czynienia z dużą liczbą różnych problemów: mało mleka, dziecko nie chce piersi, zmienia się kształt piersi, itp. Jednak największe obawy u nich powoduje pojawienie się stwardnienia, twardych guzków w piersi w czasie karmienia. Rozważmy taką sytuację szczegółowo, wyróżnimy główne przyczyny tego zjawiska.

Przyczyny pojawienia się stwardnień w piersi

Warto zauważyć, że w zdecydowanej większości przypadków podejrzenia kobiet nie mają podstaw. Według statystyk i badań międzynarodowych ośrodków propagandy zdrowego stylu życia i karmienia piersią, często zgrubienia w piersi podczas laktacji powstają na skutek nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi.

W takich przypadkach mamy mogą zauważyć zniekształcenie brodawki sutkowej niemal natychmiast po zakończeniu aktu ssania, pojawienie się pęknięć na sutkach, ból w piersi. W trakcie karmienia dziecko powinno dość głęboko złapać sutek z cala aureola od góry i od dołu, w przeciwnym razie nastąpi ściskanie przewodów mlecznych, co powoduje przepełnienie, bolesność piersi. Po zakończeniu karmienia mama musi dokładnie obejrzeć piersi – normą jest, kiedy pierś miękka, bezbolesna, a sutek przy tym nieco wyciągnięty do przodu.

W tych przypadkach, kiedy kobieta prawidłowo przykłada dziecko do piersi, stwardnienia pojawiają się na przemian to w lewej, to w prawej piersi. Drugą pod względem częstości występowania przyczyną pojawienia się zgrubienia w piersi podczas karmienia jest zatkanie przewodów mlecznych. Często, jeśli w porę nie podjąć odpowiednich działań, to naruszenie przechodzi w stan zapalny, któremu towarzyszy zaczerwienienie skóry piersi, podwyższona temperatura ciała, ból.

Może wystąpić zjawisko odwrotne, kiedy mleka jest o wiele więcej niż dziecko zjada. W wyniku tego następuje rozszerzenie przewodów mlecznych i powstawanie stwardnienia w tym miejscu.

Co robić mamie, jeśli podczas laktacji pojawiło się zgrubienie w piersi?

Warto zauważyć, że przy właściwie zorganizowanym procesie karmienia tak być nie powinno. Dlatego jeżeli występuje zatkanie, zastój, należy zasięgnąć porady lekarza.

Sama kobieta też może sobie pomóc. W pierwszej kolejności lekarze radzą, aby przykładać dziecko najpierw do chorej piersi: to pozwoli wyeliminować zastój. Podczas karmienia należy uważać, aby dziecko prawidłowo brało pierś: dziecko musi uchwycić nie tylko sutek, ale i część aureoli.

Jeśli dziecko już się najadło, a mleko jeszcze pozostało, należy go odcedzić. W przeciwnym razie może nastąpić zapalenie piersi, które jest bardzo bolesne dla matki i może stać się przeszkodą dla dalszego karmienia piersią.

 
Powiązane artykuły:
Skurcz naczyń podczas karmienia piersią, czyli najczęstsze problemy z laktacją
Takie zjawisko jak skurcz, czasami zdarza się z karmiącymi mamusiami w okresie wykarmiania piersiami. Co to, jak leczyć problem i co robić, żeby unikać jej przejawu? O tym opowiemy dokładnie dalej.
Czy może pojawić się miesiączka podczas karmienia piersią?
To, że przy karmieniu piersią u kobiety koniecznie jest nieobecny menstruacyjny cykl – już dawno jest wiadomo. Omówimy dokładniej, kiedy miesięczne przy potocznej laktacji – całkiem rzeczywista rzecz.
Zaparcia podczas karmienia piersią u mamy, czyli sposoby na niestrawność u młodej matki
Po porodzie nie tylko nowonarodzone zaznają problemy z żołądkiem, ale i mamy nierzadko cierpią na zaparcia, przez co powstaje rozbrat. Jak nawiązać akta defekacji za pomocą bezpiecznych środków? O tym czytajcie dalej.
Zatrucie pokarmowe podczas karmienia piersią – zasady stosowania leków w czasie laktacji
I karmiące mamusie, jakby rzetelnie one nie śledziły za swoim żywieniem, mogą zatruć się niskogatunkowymi produktami. Lecz oto jak leczyć w okresie laktacji podobną chorobę i czy można dziecku przedłużać posilać się piersiowym mlekiem. Dowiadujemy się o tym dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty