Styl art deco we wnętrzu – osobliwości wyposażenia i połączenie oryginalnych elementów designu

styl art deco we wnętrzu

Na przełomie strasznych wojen światowych powstał niesamowity design, który zapoczątkował nową erę w architekturze, malarstwie, produkcji mebli. Styl art deco we wnętrzu łączy afrykańską sztukę z nowoczesnością, charakterystyczne cechy empiru z akcentami egipskimi i orientalnymi, tworząc najbardziej oryginalne i eleganckie wnętrza.

Wystrój wnętrza mieszkania w stylu art deco

Autorzy tego stylu mieli zamiar stworzyć wystrój domu celowo drogim i solidnym, w którym można cieszyć się eleganckim życiem w dzisiejszej chwili, nie myśląc o mrocznej przyszłości. Design wnętrz art deco różni się od standardowego remontu o wysokiej wartości wykorzystaniem elitarnych materiałów, jakością wykończenia. Jest on tworzony z zastosowaniem masywnych mebli, złota, chromowanych części, luster i szkła. Ta różnorodność elementów powinna harmonijnie pasować do jednej kompozycji, atmosfera powinna prezentować dobry smak.

Wnętrze salonu w stylu art deco

Różne designy, nawet otrzymywane przez zmieszanie kilku kierunków, mają swoje oryginalne cechy. Uroczy styl art deco we wnętrzu salonu sprawia, że pomieszczenie uzyskuje charakterystyczne rozpoznawalne cechy, które trzeba umiejętnie wykorzystać przy aranżacji salonu.

Charakterystyczne cechy salonu w stylu art deco:

  1. Ściany i sufity w salonie ozdobione są tapetami w geometryczne wzory.
  2. Robią wrażenie ramki o stylowym wykończeniu, proste linie tkanin i przedmiotów dekoracyjnych, eleganckie meble z zaokrąglonymi brzegami i opływowymi kształtami.
  3. Meble wykonane są z drogich materiałów naturalnych: kości słoniowej, metali szlachetnych, naturalnych skór egzotycznych zwierząt.
  4. Często używane są kontrastowe, soczyste, ciemne i jaskrawe zestawienia barw. Tradycyjną dla stylu art deco uważana jest efektowna i stylowa czarno-biała kolorystyka, połączenie bieli z fioletem, złocistego z czerwonym lub czarnym, białego z brązowym.
  5. Ascetyczne formy i minimalizm dla tego designu nie są charakterystyczne, stosowanie tanich materiałów jest uważane za oznakę złego gustu.
  6. Popularnym symbolem stylu jest wzór promieni słonecznych, on nanoszony jest na oparcia mebli, ściany.
  7. Wiele elementów stylowych mebli ma trapezoidalny kształt.
  8. Obrazy, fototapety i plakaty we wnętrzu salonu art deco wyróżniają się jaskrawymi, krzykliwymi, kontrastującymi kolorami, obrazy kobiet na nich sportowe, lekkie, zdrowe i mocne. Ozdoby, liście, kwiaty są niezbyt wyrafinowane, często te rysunki składają się z prostych kształtów.
wnętrze salonu w stylu art deco

Wnętrze kuchni w stylu art deco

Zestaw mebli kuchennych należy zakupić elegancki, z błyszczącymi lub lakierowanymi frontami, pozłacanym lub chromowanym okuciem. Kuchnia w stylu art deco wygląda niezwykle interesująco, tutaj dominują białe, czarne lub brązowe kolory. Geometryczny kształt krzeseł, stołu, szafek jest prosty, oparcia trapezowe lub owalne, w ich wystroju jest stosowana droga skórzana tapicerka, czy żakard. W pomieszczeniu można ustawić wszelkie drogie i stylowe nowości techniki.

Żyrandole są duże, eleganckie, wiszące na minimalnej wysokości. Mają one klasyczny design, elementy kute, ozdoby wykonane z kryształu. Wzmocnić efekt można za pomocą kinkietów w kształcie starych żyrandoli. Najlepiej wygląda taka kuchnia w dużym pokoju, połączonym z jadalnią i salonem, gdzie istnieje możliwość rozmieszczenia mebli w postaci pięknej wyspy. Sufit w pomieszczeniu można zrobić wielopoziomowy lub pozostawić gładkim lub pokryć dekoracją stiukową.

wnętrze kuchni w stylu art deco

Wnętrze łazienki w stylu art deco

Do łazienki najlepiej kupować drogą technikę sanitarną z eleganckimi chromowanymi detalami. Styl art deco we wnętrzu łazienki charakteryzuje się obecnością szklanych i metalowych półek, na których znajdują się świeczniki i woda toaletowa. Podłoga i powierzchnia ścian pokrywa się płytką błyszczącą czarno-białą, materiałem z czerwonym i złotym uzupełnieniem, barwy kości słoniowej, płytką strukturalną błyszczącą z interesującym dekorem, marmurem, mozaiką. Z czarno-białego materiału można wykładać geometryczne lub dowolne wzory.

Nóżki mebli i łazienki są charakterystycznie zakrzywione, wykorzystuje się technika sanitarna o opływowych asymetrycznych kształtach. Często stosowane są oryginalne ośmioboczne sedesy. We wnętrzu są mile widziane abstrakcyjne rzeźby, jaskrawe zdjęcia, stylowe małe fontanny lub ich imitacja. W łazince powinno być okno i dodatkowe oświetlenie z lamp o kształtach geometrycznych lub metalowych żyrandoli.

wnętrze łazienki w stylu art deco

Styl art deco we wnętrzu sypialni

W wystroju sypialni wiele wspólnego jest z atmosferą, która panuje w salonie. Stosowane są drewniane lub kute meble o lekko zaokrąglonych kształtach. Oparcia łóżka wykonane w kształcie trapezu lub zaokrąglone, miękka i delikatna tapicerka ze skóry lub wysokiej jakości płótna. Wnętrze sypialni w stylu art deco zdobią srebrne i złote okucia. Lustra wstawiane są w eleganckie ramy.

Do wykładania ścian w sypialni wykorzystują się tapety, tkaniny, dekoracyjne panele. Wzory na nich są w postaci prostych i falistych, zygzakowatych, spiralnych linii, kwiatowych ornamentów. W dekoracji wnętrz można wykorzystać obrazy z półnagimi kobiecymi sylwetkami, zdjęcia zwierząt. Interesująco w takim wnętrzu wyglądają lustra, przypominające piramidę lub słońce. Lepiej zawiesić błyszczące i gładkie zasłony, kwieciste motywy nie pasują do podobnego wnętrza.

styl art deco we wnętrzu sypialni

Wnętrze przedpokoju w stylu art deco

To pomieszczenie nie musi wyglądać smutno i ciemno, w nim są szeroko stosowane lustrzane panele, jasne wykończenie. Ze względu na luksus i piękno wnętrza przedpokoju w stylu art deco przypominają wspaniały buduar. Szczególną uwagę należy zwrócić na estetykę mebli. Meble dla niego kupują się ekskluzywne, z rzeźbionymi ornamentami, wspaniałą inkrustacją. Lepiej kupować rzeczy wykonane ręcznie złotego lub srebrnego koloru. Należy dobrać szafę z wysuwnymi półkami na buty, puf, bankietkę, specjalny wieszak. Nieodzownym atrybutem przedpokoju jest duże lustro w drogiej i stylowej ramie. Ozdoby są używane w kształcie prostych figur geometrycznych, o przecinających się liniach. Podobny dekor tworzy we wnętrzu atmosferę lekkości i luksusu.

wnętrze przedpokoju w stylu art deco

Nowoczesny styl art deco we wnętrzu

Wiele stylów retro przeżywają nową fale popularności. Design, który powstał na początku XX wieku, przyciąga człowieka solidnym wyglądem i walorami dekoracyjnymi. W związku z pojawieniem się nowych urządzeń domowych i doskonałych materiałów wykończeniowych, nie ma sensu całkowicie brać za wzór klimat wnętrz z początku ubiegłego stulecia. Łatwiej i bardziej logicznie będzie na podstawie opisu stylu art deco we wnętrzu, odtworzyć jego zasadnicze cechy wyróżniające.

Sufit w stylu art deco we wnętrzu

Ten architektoniczny kierunek nie zaprzecza wykorzystania wielopoziomowych sufitów podwieszanych, które efektywnie podkreślają ogólne ukierunkowanie projektu. Design mieszkania w stylu art deco pięknie wygląda z sufitem białym, mlecznym, w odcieniu delikatnego złota lub srebra. Świetnie wyglądają na suficie naprzemienne pasy o różnej szerokości w jasnych i ciemnych odcieniach, kształtów geometrycznych, ozdobne listwy, gzymsy, rozety. Ściany w sypialni lepiej utrzymać w spokojnych, jasnych kolorach lub bieli, nie tworzyć dużych konstrukcji o bardzo ostrych kątach.

sufit w stylu art deco we wnętrzu

Zasłony w stylu art deco we wnętrzu

W designie w stylu art deco niepożądane jest stosowanie "wiejskich" rodzajów tkanin z lnu lub perkalu. Preferowane są arystokratyczne materiały z oryginalną kolorystyką – aksamit, satyna, brokat, taft z pozłotą, jedwab, wykończenia kosztownym futrem. Zasłony w stylu art deco we wnętrzach mieszkań świadczą o dobrobycie, luksusu, fascynują swoim majestatycznym i eleganckim designem. Stosowany jest materiał o bajecznych wzorach etnicznych, zwierzęcych, roślinnych, orientalnych ornamentach.

zasłony w stylu art deco we wnętrzu

Tapety w stylu art deco we wnętrzu

Wymowną cechą tego stylu jest możliwość połączenia w designie odmiennych tematów. Na ścianach dopuszczalne są wzory z cechami empirowymi, nowoczesnymi, klasycznymi, obrazy, które są charakterystyczne dla nowoczesnego designu. Jako główne tło nadaje się kolor szary, biały, beżowy, brązowy, a nawet czarny z jasnymi wstawkami. Powszechnie stosowane są tapety w stylu art deco do wnętrza z oryginalnymi rysunkami w zygzaki i wyraźne linii, abstrakcyjne kompozycje. Ściany tapetowane są materiałem o nierównej strukturze, można kombinować różne rodzaje wykończenia.

tapety w stylu art deco we wnętrzu

Żyrandole w stylu art deco we wnętrzu

Aby wybrać dobrą lampę sufitową, trzeba znać podstawowe cechy zewnętrzne wyrobów wyprodukowanych w tym stylu. Nawet największe, wielopoziomowe żyrandole mają ramiona wygięte, lecz o symetrycznych kształtach. Części metalowe pokryte złotem, srebrem, chromem, brązem. Wystrój wnętrz w stylu art deco świetnie wygląda z żyrandolami szklanymi, które mają kryształowe elementy i plafony z tkanin wysokiej jakości.

żyrandole w stylu art deco we wnętrzu

Drzwi w stylu art deco we wnętrzu

Do produkcji systemów drzwiowych używane są drewno, fornir, płyty MDF, mocne szkło. Modele często zdobione wzorami, imitującymi żywą naturę, sztukę baletową. Linii rysunku muszą mieć szlachetne, finezyjne kontury. Dopuszczalny jest prosty ornament ze kompozycją liniową, kołami, metalowymi i szklanymi wstawkami. Wnętrze domu w stylu art deco nie można sobie wyobrazić bez masywnych drzwi wejściowych z kutym dekorem. Odlewy mosiężne mogą być też posrebrzane czy pozłacane.

drzwi w stylu art deco we wnętrzu

Kominki w stylu art deco we wnętrzu

Portale kominkowe w tym wystroju wykończone są w bardzo oszczędny sposób, bez zbytnich dekoracji, które są charakterystyczne dla stylu modern. Kominek we wnętrzu w stylu art deco wygląda nieco skromniej, ale elegancko, gustownie dopasowując do pięknego wystroju. W postaci wykończenia mogą być wykorzystywane niewyraźne geometryczne linie lub płytki strukturalne o unikalnych wzorach. Ten styl słynie z różnorodności, więc opcje wykończenia kominka mogą przypominać jak klasyczny elegancki wystrój, tak i jaskrawy ekspresjonistyczny wariant.

kominki w stylu art deco we wnętrzu

Przez długi czas centrum tego bogatego stylu pozostawała Francja, dlatego czasami go żartobliwie porównują z piękną i kapryśną paryżanką. Charakterystycznymi cechami tego kierunku są kontrastowe kolory, eleganckie meble o opływowym kształcie, posągi kobiece, naturalne materiały. Wnętrze z oryginalnymi elementami art deco wybierają gwiazdy estrady, intelektualiści i arystokraci. Styl art deco daje mośliwość do powszechnego eksperymentowania z designem, wcielania dziwacznych fantazji, tworząc w apartamentach magiczny i niepowtarzalny nastrój.

 
Powiązane artykuły:
Angielski styl we wnętrzach – szczególności urządzenia pokoju
Wnętrze domu w stylu angielskim świadczy o tym, że jest wybudowany na zawsze i może na długo zachować historię rodzinną. W nim bardzo przytulnie spędzać czas, odpoczywać, spędzać czas z rodziną.
Styl kolonialny we wnętrzu – opis wystroju i porady dla udanego projektu
Ciekawy kolonialny styl we wnętrzu wciągnął w siebie zachodnie i wschodnie cechy, przeplótł ich luksus i egzotykę, zjednoczył niezgodne i na wyjściu wydał coś absolutnie unikalnego i niepowtarzalnego.
Retro styl we wnętrzach – pomysły na urządzenie mieszkania  w starym stylu
Retro styl we wnętrzu zawsze zostaje aktualnym. Przecież tylko z jego pomocą w domu można utworzyć przytulną rodzinną atmosferę i stworzyć maksymalny komfort. Główne przy takim załatwieniu pomieszczenia nie mieszać elementy charakterystyczne dla różnych epok i okresów.
Etno styl we wnętrzu – wszystkie szczegóły dla tworzenia własnego designu
Etno styl we wnętrzu jest uważany za faworyta designerów. On jest ciekawy, bez trwałych przelotów przenosi do najdalszych i egzotycznych zakątków naszej planety, zapoznajmy się z tradycjami, kulturą i historią.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty