Styl kolonialny we wnętrzu – opis wystroju i porady dla udanego projektu

styl kolonialny we wnętrzu

Styl kolonialny wiąże swe początki ze średniowieczem, kiedy Anglia i inne kraje europejskie rządziły na wszystkich kontynentach. Kolonizatorzy, przywożące swój język i zwyczaje, także szerzyli wśród innych ludów przyzwyczajenie do komfortu i wygody. W procesie dostosowania do warunków tropikalnych, design się przeistoczył. Wynikiem takiego połączenia stał się niezwykły i ciekawy styl.

Nowoczesny styl kolonialny

Oryginalny i ekstrawagancki, etniczny i nasączony tradycjami, wykorzystujący solidne rzeźbione meble drewniane i wiklinowe w połączeniu w egzotycznymi dekoracyjnymi motywami, kolonialny styl wnętrza jest wynikiem wzajemnego przenikania bardzo różniących się od siebie kultur. Synteza tradycji europejskich i praktyczności ze wschodnim luksusem i egzotyką są w stanie zrobić dom w stylu kolonialnym przedmiotem zachwytów nawet obeznanej ze sztuką aranżacji wnętrz publiczności.

Główne cechy stylu to:

  • rozpiętość we wszystkim – wysokie sufity, duże okna, duże przestronne pokoje;
  • zbliżenie się do natury – naturalne drewniane meble i wykończenia, ręcznie robione dywany i wykładziny w stylu orientalnym, mnóstwo naturalnego światła;
  • korzystanie nasyconych kolorów i odcieni – brązowy, bordowy, stonowane pomarańczowy i żółty, czerwony, zielony, czarny i biały;
  • obecność etnicznych akcesoriów – brązowych statuetek, aksamitnych poduszek, haftowanych w etniczne wzory, lampy stojące i abażury z grubego lnu i jedwabiu, rzeźbione panele z ciemnego drewna;
  • "zwierzęce" motywy – łapy lwa zamiast tradycyjnych nóżek meblowych, oparcia krzeseł, ozdobione słoniami i innymi talizmanami, mającymi na Wschodzie sakralny sens;
  • żywa roślinność – palmy, paprocie, bambus, egzotyczne kwiaty w dużych podłogowych donicach.

Salon w stylu kolonialnym

Będąc głównym i najbardziej przestronnym pokojem w domu, salon łatwo może umieścić w sobie wszystkie wymienione cechy projektu. W ten sposób styl kolonialny we wnętrzu salonu objawi się w pełni. Spokój i bogactwo, którym oddycha taki wystrój, rozluźnia, sprzyja komunikowaniu się, stwarza przyjazną aurę i ujawnia charakter gospodarza domu. Goście mają możliwość rozpatrywania unikatowych pamiątek z dalekich, egzotycznych krajów, niezwykłych ręcznie wykonanych rzeczy.

salon w stylu kolonialnym

Do wcielenia stylu kolonialnego we wnętrzu sali najlepiej użyć spokojnych pastelowych kolorów, a do urozmaicenia wystroju można stosować nasycone kolorystycznie tkaniny – zasłony i dywany. Bardzo dobrze wygląda podobny wzór na wszystkich powierzchniach tkanin, w tym na tapicerce mebli. Taka jedność motywów pomoże stworzyć idealną kompozycję.

salon kolonialny

Kolonialny styl we wnętrzu sypialni

Jeśli jesteś miłośnikiem przygód i wędrówek do różnych odległych krajów, sypialnia w stylu kolonialnym na pewno będzie ci odpowiadać. Szerokie i eleganckie łoże sprawi, że wypoczynek i sen będą niezwykle komfortowe. Drewno, jako główny materiał, nadaje się do sypialni najlepiej, jest bowiem ekologiczne i całkowicie bezpieczne. Możesz wybrać pastelowe kolory lub autentyczne połączenie białego i niebieskiego, czerwonego i złotego do wykończenia sypialni. Najważniejsze, żeby czuć się komfortowo w takim wystroju.

kolonialny styl we wnętrzu sypialni

Poza masywnym drewnianym łóżkiem, w sypialni muszą być obecne i inne podobne pod względem wykonania meble: duża trzyczęściowa szafa, komoda z mnóstwem szuflad, kufer, rzeźbiona toaletka. Jasne naturalne tkaniny, wygodny kącik do wypoczynku z fotela lub sofy, wysokie sufity i mnóstwo światła sprawią, że wnętrze sypialni uzyska romantyczny i przyjemny wygląd.

kolonialny styl sypialnia

Kuchnia w stylu kolonialnym

Głównymi cechami designu kuchni są prostota, oszczędność i funkcjonalność. W dużym pokoju można umieścić elegancki aneks kuchenny z wyspą na środku, a nad nim powiesić naczynia kuchenne. Jeśli istnieje możliwość, najlepiej wyposażyć pomieszczenie w wielki ceglany piec lub przynajmniej jego imitację. Ta część będzie główną atrakcją pokoju.

kuchnia w stylu kolonialnym

Kolonialne wnętrze w kuchni tworzone jest za pomocą jaskrawych odcieni brązu w połączeniu z beżowym i żółtym. Dopełnieniem staje się ciemne drewno i naturalny kamień. Takie wnętrze wygląda szlachetnie, uspokajająco, bardzo domowo. Jaskrawe akcenty nie są zalecane, wszystko tu musi być utrzymane w spokojnych i harmonijnych odcieniach. Podłoga powinna być wykonana z praktycznego kamienia lub płytek, fronty meblowe – wyłącznie drewniane, stół i krzesła – masywne i też drewniane.

kuchnia styl kolonialny

Przedpokój w stylu kolonialnym

Jak i w innych pomieszczeniach, styl kolonialny we wnętrzu przedpokoju charakteryzuje się spokojną pastelową kolorystyką, obecnością mebli z drewna, rattanu, bambusa, obecnością wielu egzotycznych akcesoriów typu ozdobnych paneli na ścianach, afrykańskich masek na kufrze, skrzynek i wiklinowych koszy jako miejsc do przechowywania rożnych rzeczy. W postaci wykładziny często stosowany jest gres szkliwiony i polerowany. Żeby zaakcentować jasne ściany, można zrobić podłogę bardziej ciemną.

przedpokój w stylu kolonialnym

To, co odróżnia amerykański styl kolonialny we wnętrzu – względne mała ilość akcesoriów i dekoracji, minimum mebli i prostota wykończenia. Co do koloru, to tutaj również mile widziana jest naturalna kolorystyka, różne odcienie gleby – brązowy, beżowy, zielony. Na ścianie w przedpokoju można umieścić duże lustro, albo to może być duża lustrzana szafa z drzwiami przesuwnymi.

przedpokój styl kolonialny

Gabinet w stylu kolonialnym

Tym, kto chce stworzyć angielski styl kolonialny w swoim miejscu pracy, można śmiało użyć symboli heraldycznych wielkiej Brytanii jako jednego z głównych mocarstw morskich epoki kolonialnej. Symbolikę można umieścić nad fotelem na śnieżnobiałej ścianie – taki gabinet będzie przypominać miejsce pracy ważnego angielskiego urzędnika. Nie mniej pompatycznie będzie wyglądać podobny wykorzystywanie z symboli Indii i innych państw.

gabinet w stylu kolonialnym

Inny wariant gabinetu z wykorzystaniem w jego wnętrzu stylu kolonialnego – funkcjonalny i prosty pokój, w którym nic nie zakłóci twojej pracy, a o stylu przypominają masywne drewniane misternie zdobione meble, motywy roślinne, zawarte w obrazach, biurko w postaci klasycznego kolonialnego sekretarzyka. A do przerw w pracy i wypoczynku koniecznie zadbaj o obecności miękkiej kanapy.

gabinet styl kolonialny

Kolonialny styl w łazience

Urzeczywistniającym kolonialny styl we wnętrzu domu lub mieszkania, w żaden sposób nie można ominąć tak ważnego pomieszczenia jak łazienka. Jeśli jest ona połączona z WC, to wyraźnych granic między toaletą i łazienką nie powinno być – taka jest cecha stylu. Wszystkie przejścia powinny być maksymalnie wygładzone. Do miękkiego rozdzielenia łazienki na strefy funkcjonalne mogą być wykorzystane kolumny, kilkupoziomowy sufit i podłoga, nisze, przezroczyste ekrany i przegrody.

kolonialny styl w łazience

Łazienka w stylu kolonialnym powinna być jasna i przestronna, wyposażona we wszelkie urządzenia do cywilizowanej pielęgnacji ciała. To i kabina prysznicowa, i szeroka wanna, umywalka, i wiele półek i szafek do łazienki, lustra, oraz wysokiej jakości oświetlenie. Krótko mówiąc, wszystko to, co będzie ci sprzyjać w pełni zająć się sobą.

kolonialny styl łazienka

Kolonialny styl – opis designu

Wnętrza w stylu kolonialnym w mieszkaniu zrealizować trudniej niż w domu, bo to wymaga dużej przestrzeni. Jednak, jeśli odnosić się do procesu ze zrozumieniem i bez fanatyzmu, można wprowadzić elementy stylu kolonialnego nawet w maleńkich mieszkaniach. Rezygnacja z masywnych belek sufitowych, zbyt dużych mebli i ogromnych podłogowych donic z palmami do sufitu wcale nie obniżą kolorytu, jeśli przy tym dokonać odpowiedniej aranżacji za pomocą charakterystycznych kolorów, ozdób, akcesoriów, tkanin i oświetlenia.

Kolonialny styl – tapety

Tradycyjnym sposobem wykończenia ścian jest otynkowanie i malowanie, jednak jako alternatywy można użyć tapet. Pożądane jest, aby ich delikatna struktura przypominała maty bambusowe. Tapety mogą być ozdobione roślinnym ornamentem w naturalnym stylu. Jeśli spróbować zrealizować hiszpański kolonialny styl, ściany muszą "emitować" światło i ciepło, czyli muszą być dobrane tapety odpowiednich odcieni, przy tym na nich dopuszczalne są niektóre jaskrawe elementy.

kolonialny styl tapety

Meble w stylu kolonialnym

W wyborze bankietek, szaf, łóżka, foteli, komody i krzeseł w stylu kolonialnym nie ma ograniczeń dotyczących określonego wyglądu – wszystkie przedmioty mogą się różnić i czasami nawet kontrastować się między sobą. Na przykład sofa w stylu kolonialnym ze wzorem vintage na tapicerce może współistnieć ze skórzanymi fotelami i ażurowym plecionym stolikiem. Afrykańskie taborety mogą stać obok chińskiego stolika do parzenia herbaty i kanapy w stylu Chippendale.

meble w stylu kolonialnym

W sypialni zamiast szafy często stawiana jest komoda drewniana z mosiężnymi zawiasami, a na ścianie wieszano lustro w stylu kolonialnym – w złoconej ramie. Do produkcji mebli początkowo stosowane były ciemne gatunki drewna, przywożonego w dżungli – wenge, mahoń. Często stosowano także rattan i bambus. W dzisiejszych czasach te gatunki są rzadkie i bardzo drogie, dlatego często używana jest ich imitacja.

meble styl kolonialny

Zasłony w stylu kolonialnym

Jeśli chodzi o dekoracje okien, to pytanie także bezpośrednio związane było z klimatem krajów kolonizowanych. Palące słońce, gwałtowne sztormy i burze, nagłe zmiany temperatury spowodowały, że używano było drewnianych okiennic. Dekorowane one były za pomocą zasłon wykonanych z tkanin – jedwabiu, aksamitu, najcieńszego lnu. W naszych szerokościach geograficznych drewniane stawni nie są potrzebne, ale do naśladowania stylu i do tego, aby mieszkanie w stylu kolonialnym naprawdę było takim, aktywnie używane są rolety bambusowe i rzymskie.

zasłony w stylu kolonialnym

Kominek w stylu kolonialnym

Obecność kominka ważna jest dla połączonych kuchni i salonu. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę charakterystyczne cechy stylu kolonialnego: muszą być wykorzystane różne egzotyczne atrybuty lokalnych kultur: obrazy zwierząt, roślinne motywy, parawany, itp. Kominek uosabia bogactwo i stabilność finansową gospodarzy. Mogą go otaczać charakterystyczne akcesoria – na kominku i obok niego na podłodze ustawione są różne figurki zwierząt, maski, żywe rośliny. Wykończenie – kamienne lub ceglane, nawet jeśli kominek w rzeczywistości jest atrapą.

kominek w stylu kolonialnym

Żyrandole w stylu kolonialnym

Przy całej różnorodności źródeł światła, w kolonialnym wnętrzu musi być obecny centralny sufitowy żyrandol. On musi być ogromny, widoczny z każdego punktu pomieszczenia. Podstawa i ramiona jego często są metalowe lub drewniane. Oprócz tego, aby podkreślić styl kolonialny wykorzystywane są dekoracyjne kinkiety i lampy podłogowe pochodzenia etnicznego, przypominające imitacje starożytne.

Żyrandole w stylu kolonialnym

Obrazy w stylu kolonialnym

Wnętrza w stylu kolonialnym w mieszkaniu lub domu musi byś wypełnione motywami etnicznymi. Obrazy w tym przypadku są wyrazem tych wszystkich nowych cech, zapożyczonych od kraju, w którym znaleźli się kolonijni imigranci. W związku z tym różnią się motywy i tematy obrazów. Ważne jest tylko to, że muszą one komponować się z resztą wnętrza.

obrazy w stylu kolonialnym

Mieszanie się kultur i gustów różnych krajów w jednej kompozycji doprowadziło do powstania nowego samodzielnego sposobu dekorowania przestrzeni życiowej. Wspólne przebywanie w jednym miejscu przedmiotów filozoficznego Wschodu, afrykańskiej egzotyki i luksusu europejskiej klasy sprawia, że kolonialny styl we wnętrzu jest jednym z najbardziej niezwykłych, a przy tym bardzo popularnych i poszukiwanych.

 
Powiązane artykuły:
Retro styl we wnętrzach – pomysły na urządzenie mieszkania  w starym stylu
Retro styl we wnętrzu zawsze zostaje aktualnym. Przecież tylko z jego pomocą w domu można utworzyć przytulną rodzinną atmosferę i stworzyć maksymalny komfort. Główne przy takim załatwieniu pomieszczenia nie mieszać elementy charakterystyczne dla różnych epok i okresów.
Angielski styl we wnętrzach – szczególności urządzenia pokoju
Wnętrze domu w stylu angielskim świadczy o tym, że jest wybudowany na zawsze i może na długo zachować historię rodzinną. W nim bardzo przytulnie spędzać czas, odpoczywać, spędzać czas z rodziną.
Styl art deco we wnętrzu – osobliwości wyposażenia i połączenie oryginalnych elementów designu
W czasy kryzysu utalentowani ludzie nierzadko szukają natchnienie nie w szarej teraźniejszości, a zbierając mozaikę z lepszych fragmentów epok. Tak był stworzony dziwny styl art deco we wnętrzu, gdzie sąsiaduje elegancja, egzotyka, luksus i śmiałość form.
Etno styl we wnętrzu – wszystkie szczegóły dla tworzenia własnego designu
Etno styl we wnętrzu jest uważany za faworyta designerów. On jest ciekawy, bez trwałych przelotów przenosi do najdalszych i egzotycznych zakątków naszej planety, zapoznajmy się z tradycjami, kulturą i historią.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty