Subkultury młodzieżowe – sposób na młodzieżowy bunt

subkultury młodzieżowe

Dziecko od urodzenia próbuje powtarzać zachowanie swoich rodziców i innych dorosłych otaczających ich. Dla małych dzieci ich rodzice są wzorem do naśladowania. Ale im dziecko staje się starsze, im bliżej jego wiek do wieku "nastolatkowego", tym więcej dzieci oddalają się od rodziców, chcą być niepodobni do nich, i to nie tylko do rodziców, ale i do społeczeństwa wokół nich. To staje się przyczyną powstawania subkultur młodzieżowych. Młodzi ludzie łączą się w poszczególne ruchy społeczne, które różnią się od panującej większości zachowaniem, strojem i w ogóle stylem życia. Podstawową funkcją subkultury młodzieżowej jest nadanie możliwości młodym ludziom wyróżnienia się z otoczenia, samorealizacji, znalezienia znajomych z takimi samymi poglądami.

Każda subkultura młodzieżowa ma swoje atrybuty, własny styl muzyczny, ubierania się, swoje strony internetowe. Istnieją nawet gesty typowe dla pewnych subkultur.

Rodzaje subkultur młodzieżowych

Subkultury młodzieżowe można podzielić na rodzaje zgodnie z ich cechami charakterystycznymi i postawą wobec świata.

1. Najczęściej młodzi ludzie jednoczą się wokół jakiegoś kierunku w muzyce. To na przykład punki lub rockersy. Z tego rodzaju subkulturami młodzieżowymi wszystko jest jasno: młodzi ludzie stają się fanami pewnych muzycznych wykonawców, upodabniają się do nich w ubraniu i stylu życia.

2. Istnieją subkultury, w których ludzi łączą wspólne ideały i pojęcie o sensie życia. Tutaj rozpatrzymy bliżej subkultury gotów i emo:

  • Goci – to można powiedzieć odmiana punków. Mają także swoją muzykę gotycką, przypominająca dekadencki punk-rock. Ponadto goci ubiorem trochę przypominają punków. Światopogląd gotów można nazwać przygnębiającym i melancholijnym, lubią spotykać się na cmentarzach i w starych, opuszczonych budynkach. Kolejną cechą gotów jest podnoszenie do rangi "fetyszu" śmierci. Można powiedzieć nawet, że postrzegają śmierć jako coś pięknego.
  • Emo – to stosunkowo nowa subkultura, która powstała początkowo z fanów stylu muzycznego, również nazywającego się emo. Przedstawiciele tej subkultury szczególnie wrażliwi, są romantyczni i bardzo emocjonalni. Wolą ubrania łączące czarny, biały i różowy kolor. Emo często sprawiają wrażenie zapłakanych chłopców i dziewcząt.

3. Antyspołeczne grupy młodzieżowe. Przedstawiciele tych subkultur najbardziej agresywnie przeciwstawiają się aktualnym wartościom i normom społecznym, sposobom postępowania i stylowi życia. Najbardziej znaną antyspołeczną subkulturą są skinheadzi. Łatwo ich poznać po ogolonych głowach, wysokich butach, dżinsach na szelkach. Jest to dość agresywny ruch. Skinheadzi często łączą się w gangi, urządzają pogromy, bójki, na przykład napadają na przybyszów lub przedstawicieli innych subkultur. W tym ruchu młodzieżowym istnieje wyraźna hierarchia, członkami subkultury skinheadów w zdecydowanej większości przypadków są młodzi chłopcy. Oni często zakłócają spokój i porządek publiczny.

Problemy subkultur młodzieżowych

problemy subkultur młodzieżowych
  1. Jeden z głównych problemów subkultur młodzieżowych polega na tym, że nastolatkowie, którzy wstępują do tego lub innego ruchu młodzieżowego, traktują to jako krok do dorastania i samodzielności, choć w konsekwencji wiele osób nie wie, jak zerwać związek z subkulturą i wrócić do ogólnie przyjętych norm i zasad.
  2. Często w środowisku subkultur młodzieżowych rozpowszechniane są narkotyki.
  3. Niektórzy socjologowie i badacze ruchów młodzieżowych podkreślają zamiłowanie niektórych przedstawicieli subkultur do samobójstw.
  4. Ponadto członkowie subkultur młodzieżowych stają się uzależnieni od norm i zasad przyjętych w ich środowisku.
 
Powiązane artykuły:
Bluzy dla nastolatków – sposoby na stylowe kreacje
Modny styl nastolatka zawsze wyróżnia prostota i wygoda. Tak przepięknym wyborem stanie się bluza. Taki sweter odpowiada wszystkim wymogom, które wysuwa młodzież temu elementowi garderoby. Rodzicom warto przyjrzeć się jemu uważniej.
Fryzury dla nastolatek – pomysły na efektowne i piękne uczesanie
W wieku dorastania troska o swój wygląd zewnętrzny u dziewczynek staje się zwłaszcza aktualną. Od tego jak dziewczynka wygląda, będzie zależała jej duchowa równowaga i kontenans.
Manicure dla nastolatków – inspiracje na zadbane paznokcie
Dziewczynki w wieku nastoletnim bardzo pilnują swojego wyglądu zewnętrznego, chcąc wyglądać jak najlepiej. One wykazują dużą ciekawość do manicuru i farbowania paznokci. Którym powinien być nastolatkowy manicure?
Stroje kąpielowe dla nastolatków – czyli jak wybrać najlepszy kostium dla dziewczynki?
Zbierając się na odpoczynek nad morze, nie zapomnijcie zatroszczyć się o odpowiednią garderobe dla dziewczynki-nastolatki. Przecież one często patrzą na swoją figurę krytycznie, czyli wybór opalacza może zaciągnąć się.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty