Suchość ust – jak z nią walczyć?
Suchość ust – to bardzo nieprzyjemne zjawisko. Malutkie pęknięcia i złuszczające się łuski skóry, nie tylko wyglądają niepięknie, ale i dostawiają dużo dyskomfortu. Rany bolą i krwawią, a wyschniętą skórę stale chce się oblizać i nawilżyć, i staje się tylko gorzej.
Dlaczego usta wysychają?
Powody są różne – od nieszkodliwych i takich co łatwo skorygować, do dość poważnych i skomplikowanych:
- Bardzo często sucha skóra – skutek reakcji alergicznej. Alergenem może występować wszystko cokolwiek. Ale najczęściej problem polega na niskogatunkowych lub nieodpowiednich kosmetykach, czy paście do zębów.
- Leczenie suchości ust może być wymagane wskutek niskiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, gdzie człowiek spędza większość czasu. Ten czynnik wpływa źle na stan skóry całego ciała. Co mówić o delikatnym naskórku na ustach. Szczególnie niebezpieczna suchość w zimną porę roku.
- Złuszczanie i suchość mogą powstawać wskutek infekcji, czy grzybka. W takich wypadkach one muszą towarzyszyć wysypką, swędzeniem i zaczerwienieniem.
- Bardzo często z tym problemem zderzają się ludzie, którzy nadużywają zbyt gorącym, pikantnym, czy słonym jedzeniem.
- Częstym powodem, według którego może być potrzebne leczenie suchości ust – brak witamin grupy A, B, C i Е. Oprócz złuszczania bardzo często w zakątkach ust pojawiają się zajady.
- Zdarza się również, że suchość pojawia się z powodu odwodnienia, kiedy człowiek nie zużywa wystarczającej ilości płynów.
- Oczywiście, źle na stanie skóry zaznacza się i zły nawyk – gryzienie ust.
Jak pozbyć się suchości ust?
Przede wszystkim obowiązkowo należy wyznaczyć przyczynę suchości. W przeciwnym razie wszystkie działania będą bezużyteczne i usta pomyślnie przedłużą łuszczyć się.
Ważne:
- Przestańcie oblizywać i gryźć usta. W szczególności na świeżym powietrzu.
- Starajcie się pić więcej wody przez cały rok, a zwłaszcza latem.
- Wykorzystajcie peelingi i maści od suchości ust, aby nawilżyć naskórek i usunąć warstwę martwych tkanek. Środki można kupować lub robić samodzielnie. Wybierać je koniecznie indywidualnie. Najskuteczniejsze – to już gotowe leki – miód, oliwa z oliwek i olej z rokitnika.
- Zbilansujcie swoją dietę. Wnieście do niej więcej produktów witaminowych: bobowatych, marchwi, sera, zielonych warzyw.
- Zapewnijcie ciągłe nawilżanie.