Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień – historia święta
Jak wiadomo nie ma problemu, którego nie można rozwiązać w sposób pokojowy, przy pomocy słowa. Często to właśnie uśmiech i przyjazne powitanie stają się pierwszym krokiem do rozwiązania wielu problemów. Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzony jest 21 listopada. Nazwać go nowym trudno, ponieważ pierwsze wzmianki datują się na rok 1973.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Co w ogóle było powodem do powstania Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień? Wszystko jest bardzo proste: najbardziej skuteczny sposób rozwiązać konflikt między stronami (gdy jest on ukryty) – to nawiązać dobry przyjazny kontakt, zaczynając z powitania. I wcale nie jest straszne, jeśli początek będzie inicjowany przez stronę trzecią. Mniej więcej tak i było w 1973 roku: w okresie zimnej wojny między Egiptem i Izraelem trzecia strona w osobie dwóch amerykanów po prostu rozesłała listy powitalne. Nic konkretnego nie prosili, tylko zaproponowali wysłać kilka listów do znajomych z taką samą zawartością.
Dziwne, ale taki prosty, a jednocześnie skuteczny gest stał się początkiem Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień, który teraz obchodzi się 21 listopada. Co dotyczy świętowania Dnia Życzliwości i Pozdrowień, to w wielu krajach do dziś zachowała się tradycja wysyłania listów powitalnych. To doskonała okazja, aby nawiązać stosunki, utrwalić relacje i po prostu przypomnieć o sobie.
Oczywiście Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień może stać się tematem otwartej lekcji dla uczniów. Przecież każdy kraj, naród, ma swoje własne obyczaje związane ze sposobem witania się. W historii bardzo wiele ciekawych przypadków, kiedy to z witania się rozpoczynało się badanie zwyczajów ludów, odległych od cywilizacji. Nawet na poziomie średniej organizacji Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień może być powodem do zapoznania się z nowymi partnerami, a dla studenta lub ucznia to oryginalny temat referatu lub wypracowania. Słowem święto to ma wiele aspektów i zasługuje na uwagę.