Święty Mikołaj z masy solnej – świąteczne warsztaty artystyczne

Święty Mikołaj z masy solnej

Już nie za górami wspaniałe święto Bożego Narodzenia. Czekają na niego nie tylko dzieci, ale i dorośli. Ale jak wspaniale będzie wyglądać twój pokój, zwłaszcza jeśli ozdoby dla niego będą wykonane własnymi rękami.

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, aby w przeddzień świąt zrobić Mikołaja własnymi rękami? Jeśli nie, to warto zastanowić się nad tym, tym bardziej, że to nie jest trudne, zwłaszcza jeśli masz w domu małych pomocników.

Zrobić Mikołaja własnymi rękami można z różnych materiałów: papieru, filcu, gliny, plasteliny. A my proponujemy zrobić Mikołaja z masy solnej.

Masa solna do wykonania Mikołaja

Aby zrobić naszego Mikołaja z masy solnej, trzeba na początku zamieszać samą masę. I zrobić to wcale nie trudno. Przepisów na masę solną jest dużo. Wybraliśmy dla was najbardziej popularne i praktyczne z nich. Przepisy umieszczamy w rankingu popularności:

 1. Przepis nr 1: mąka 200 g, sól 200 g, woda, skrobia ziemniaczana 100 g. Ilość wody w masie zależy od rodzaju mąki. Masa jest gotowa, kiedy przestanie przyklejać się do rąk, ale nie powinna być zbyt sztywna i twarda, aby nie pękała.
 2. Przepis nr 2: mąka 200 g, sól 100 g, 2 łyżeczki kleju do tapet, woda.
 3. Przepis nr 3: mąka 200 g, sól 200 g, 1 łyżka oleju roślinnego, woda. Soli do masy najlepiej użyć drobnej, aby faktura masy nie była bardzo twarda.
 4. Przepis nr 4 (najprostszy): mąka pszenna 200 g, sól 200 g, woda.
Warsztaty plastyczne – Święty Mikołaj

Proponujemy państwu warsztaty tworzenia ozdoby o płaskiej konstrukcji z masy solnej. Można go zrobić małym i rozdawać w formie upominków świątecznych lub dużym, aby udekorować sylwestrowe mieszkanie. Przygotuj masę niekolorową, a także czerwoną i różową. Pokolorować można za pomocą barwników spożywczych lub dowolnych płynnych barwników.

Przystępujemy do pracy:

 1. Na posypanym mąką blacie pokolorowaną masę plastyczną rozwałkuj na placki grubości 6 mm.
 2. Wytnij głowę dla przyszłego Mikołaja.
 3. Rozwałkuj cieniutki wałek i zrób kontur twarzy Mikołaja.
 4. Rozwałkuj masę czerwonego koloru grubości 3-4 mm i wytnij czapkę.
 5. Do czapki przylep lamówkę i pompon (miejsca połączenia należy zwilżyć wodą).
 6. Z różowej masy zrób dwie małe kulki i przymocuj policzki.
 7. Rozwałkuj malutkie kulki z czerwonej masy i zrób nos.
 8. Oczy można narysować, można zlepić z czarnej masy, a można wstawić oczy z rodzynek – to zależy od twojej wyobraźni.
 9. Pozostało zrobić brodę i wąsy. Należy rozwałkować bardzo cieniutkie wałki i pociąć je, a potem przymocować w odpowiednich miejscach. Można to zrobić przy pomocy wyciskarki do czosnku (wycisnąć ciasto przez wyciskarkę).

To wszystko – Mikołaj prawie gotowy, pozostało go tylko wysuszyć. Można wysuszyć na świeżym powietrzu (w zależności od grubości suszenie trwa do dwóch tygodni), a jeśli czasu jest mało – w piekarniku w temperaturze 50 stopni ozdoba wysycha w ciągu 1 godziny.

Święty Mikołaj masa solna
 
Powiązane artykuły:
Mydło w kuchence mikrofalowej, czyli wytwarzanie domowego mydła
Mydło zrobione swoimi rękami – gwarancja jakości i bezpieczeństwa. I mistrzowie znają niemało sposobów gotowania różnego rodzaju mydła. Opowiemy jak zrobić go za pomocą kuchenki mikrofalowej!
Bukiet z cukierków wykonany własnoręcznie – pomysł na słodki prezent
Bukiet z cukierków – to nie tylko doskonały prezent dla łakomczuchów, ale i kreatywny wyrób, który bądźcie pewne, podejmie humor każdemu. Robić go nie jest skomplikowane. Przekonajcie się w tym razem z nami.
Tkanina
Dawno przeszły czasy, kiedy odzież szyła się z jednakowej tkanki. Dziś istnieją setki wariantów. I czasami zatrzyma się na pewnym materiale bardzo skomplikowano. Opis tkanki "diving", jej charakterystyki i skład możecie poznać z naszego artykułu.
Haft matematyczny dla początkujących – pomysły na pasje artystyczne
Haft matematyczny – bardzo ciekawa, niezwykła technika. Wielu zdaje się, że stworzyć w tej technice pełnowartościowy obraz bardzo jest skomplikowano, jednak to całkiem nie tak.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty