Świeże ryby i owoce morza: 14 zasad kupowania

Jeśli jesteś miłośnikiem ryb i owoców morza, to koniecznie musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas ich kupowania. Nie możesz mieć stuprocentowej pewności, że ryby, które kupujesz, są świeże. Taką pewność możesz mieć tylko wtedy, kiedy jesz ryby, które sam złapałeś.

W niniejszym zestawieniu 14 zasad kupowania świeżych ryb i owoców morza.

Ryby

ryba

1. Wypukłe, błyszczące i niezamglone oczy są gwarancja tego, że na twój stół trafią świeże ryby. W przypadku ryb po złowieniu oczy szybko stają się szare i mętne. Ryba z takimi oczami może nadawać się jeszcze do spożycia, ale nie jest już świeża.

2. Łuska świeżych ryb powinna być błyszcząca. Natomiast szara, matowa łuska świadczy o tym, że tej ryby lepiej nie kupować.

3. Nie zapomnij o tym, by powąchać rybę. Świeże ryby najczęściej pachną czystą, czasami morską wodą. Nigdy nie kupuj cuchnących ryb. Nawet po przyrządzeniu, nie będą się nadawały do jedzenia.

4. Skrzela. Powinny być krwistoczerwone. Skrzela w odcieniu wyblakłej ceglastej czerwieni wskazują na to, że ryba nie jest już świeża.

Filet rybny

rybka

5. Szukaj czerwonego filetu. Mięso powinno mieć mocny kolor – wszystkie ryby tracą kolor w miarę utraty świeżości. Jeśli filet jest jeszcze powleczony skórą, powinna mieć ona tak dobry wygląd, jak cała ryba – łuski powinny być lśniące i metaliczne.

6. Żadnych zapachów. Zwróć szczególną uwagę na zapach filetu. Nie powinien zawierać zapachu przypraw.

7. Oglądając filety, zwróć uwagę na to, czy na ich powierzchni widać wilgoć. Na świeżych filetach rybnych widoczny jest zwykle przezroczysty płyn. Jeżeli płyn przypomina wyglądem mleko, jest to oznaka pierwszego stadium procesu gnilnego.

8. Dla uzyskania większej pewności, czy filet jest świeży, naciśnij mięso palcem. Wklęśnięcie powinno samoistnie zniknąć. Jeśli tak się nie stanie, a odcisk palca zostanie na stałe, poszukaj innej ryby.

Owoce morza

akwarium

9. W przypadku żywych ryb i owoców morza głównym zadaniem kupującego jest się przyjrzeć, jak one zachowują. Są aktywne i beztrosko poruszają się w pojemniki? Czy leżą na dnie i czekają na swoją ostatnią godzinę? W drugim przypadku lepiej zrezygnować z kupowania takich ryb.

Jeśli krab lub homar są zwinięte i nieruchome, po przygotowaniu do jedzenia może okazać się, że nie ma w nich mięsa.

10. Najlepszy sposób na kupowanie zawsze świeżych owoców morza i ryb to przyjaźń ze sprzedawcą, który chętnie cię poinformuje, kiedy będzie nowa dostawa.

Skorupiaki

omułki

11. Kupuj skorupiaki tylko w najlepszych sklepach swego miasta. Kupujący doskonale wiedzą, jakie sklepy oferują świeży produkt, więc on bardzo się szybko rozchodzi, więc ma się pewność, że niemalże codziennie dostarcza się tam świeże skorupiaki.

12. Jak sprawdzić, czy skorupiak nadaje się do jedzenia? W momencie zakupu one najczęściej są żywe, dlatego należy sprawdzić ich reakcje. Wystarczy zapukać w muszlę – jeśli skorupiak zamknie ją mocniej, najprawdopodobniej nadaje się do spożycia.

Krewetki

krewetki

13. Krewetki bardzo szybko gniją, dlatego najczęściej je się mrozi. Mrożone krewetki można kupić praktycznie w każdym sklepie rybnym lub supermarkecie. Krewetki powinny być mrożone w całości, wówczas skorupka chroni mięso przed utratą wilgotności.

Sklep

sklep

14. Zwróć uwagę na zapach w sklepie. Jeśli po wejściu do sklepu czujesz cuchnący zapach ryb, to na pewno nie warto w nim nic kupować, bo nikt tu nie dba o klienta i nie spełnia wymagań SANEPID-u.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty