Symbolika liczb w życiu człowieka – co oznacza liczba 13?

co oznacza liczba 13

Ludzkość przez tysiąclecia nadawała szczególne znaczenie liczbom, bo nimi napełniony jest cały otaczający świat i z nich właśnie się składa.

Świat składa się z liczb

Podstawą wszystkich praw wszechświata są dogmaty matematyczne i każdą nawet najmniejszą cząstkę można opisać za ich pomocą. Więc czy można się dziwić, że z dawnych czasów, w dowolnym, nawet najmniej rozwiniętym społeczeństwie, do liczb był szczególny stosunek i ludzie starali się skorelować z nimi nie tylko bieżące sprawy gospodarstwa domowego lub sezonowe potrzeby, ale i swój los, ponieważ było uważane, że w nich jest zaszyfrowany specjalny kod liczbowy, decydujący o każdym zdarzeniu w naszym marnym życiu. Oczywiście każda cyfra miała swoją wartość i pewne charakterystyczne tylko dla niej właściwości, choć u różnych ludów istota i sens tych samych liczb mogły być różne, co często stawało się przyczyną sporów i różnych niezgodności.

Czy jest trzynastka liczbą pechową?

Jednym z takich niejednoznacznych matematycznych znaków zawsze była liczba 13. W dzisiejszej cywilizacji europejskiej każde dziecko słyszało o tym, że ona przynosi nieszczęście i strach liczby 13 (lub triskaidekafobia) jest uważany za jedną z najbardziej rozpowszechnionych fobii. W niektórych hotelach nawet nie ma trzynastego piętra: po dwunastym rozpoczyna się czternaste. Jest to zrobione, aby zbyt przesądni klienci nie czuli się niezręcznie.

O tym co oznacza liczba 13 zostały napisane całe traktaty, szczególnie dużo rozważań na ten temat przedstawiono w średniowiecznych dziełach alchemicznych, a także w magicznych grimoire. W nich zazwyczaj to jest liczba ciemności i szatana, dającą praktycznie nieograniczoną władzę nad demonami.

We wschodnich cywilizacjach, w szczególności w Chinach, wręcz przeciwnie, trzynastka była traktowana jako znak szczęścia i dobrobytu, a na ludzi urodzonych 13 dnia miesiąca zawsze patrzono z zazdrością, wierząc, że oni są ulubieńcami fortuny.

Co znaczy liczba 13 w chrześcijaństwie i z czym się ona kojarzy w tej wielkiej religii, jest faktem także powszechnie wiadomym. Dzięki Judaszowi, trzynastemu apostołowi, stała się ona symbolem kłamstwa i zdrady, noszącym w sobie tylko zło. Jednak w innych wiarach, wznaczenie liczba 13 szczególności w religii starożytnych azteków, ta liczba oznaczała przejście na nowy poziom egzystencji ludzkiej duszy.

Aztekowie dzielili niebo na trzynaście etapów, z których każdy symbolizował śmierć, ale ta śmierć ich zdaniem była tylko drzwiami do nowego, górnego światu i było wierzone, że trafić do niego jest szczególnym wyróżnieniem, bo to oznaczało, że siły wyższe uznają zasługi człowieka i nadają mu wyższą rangę w pozagrobowej hierarchii.

Ale tak czy inaczej we wszystkich czasach magia liczby 13 wzburzała umysły i przyciągała do siebie jak magnes, mimo swojej "ciemnej reputacji" i nawet we współczesnym wieku postępu technicznego, będąc nośnikiem wielkiej tajemnicy, ta liczba wydaje się nie zamierza nikomu ustąpić palmy pierwszeństwa, będąc w jednym szeregu z najbardziej mistycznymi liczbami.

 
Powiązane artykuły:
Liczba 13 w numerologii – znaczenie liczb karmicznych
Z liczbą 13 jest powiązane mnóstwo zabobonów i ją uważają za negatywnie magiczną, lecz wszystko naprawdę idzie po innemu. Zabobony, w których figuruje ta liczba, dementują się numerologią, o czym i opowie nasz artykuł.
Liczba 7 w życiu człowieka, czyli portret numerologiczny według daty urodzenia
Na pewno wiele osób słyszało o wpływie liczb na los człowieka, które studiuje numerologia. Ten artykuł opowie o znaczeniu mistycznej liczby 7 i jego wpływie na swojego gospodarza.
Znaczenie liczb w życiu człowieka
Ten artykuł opowie o tym, jakie znaczenie mają liczby w życiu człowieka i jak one wpływają na nas. Dowiadujecie się o regułach rozliczenia liczby losu i o rozszyfrowywaniu tych znaczeń.
Numerologia kobiecego szczęścia - jaki jest mój numer?
Treść numerologii polega na tym, że wszystko w świecie wyrażono za pomocą cyfr, które współdziała z ludźmi na bioenergetycznym poziomie. Ich znaczenia pozwalają poznać informację, którą można wykorzystać na swoją korzyść.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty