Syndrom widzenia komputerowego – zdrowotna plaga współczesnej ludzkości

syndrom widzenia komputerowego

Oczy są wrażliwym narządem każdego współczesnego człowieka. Przecież organ wzroku dziś przeżywa ogromne obciążenia, w tym poprzez zwiększenie czasu spędzanego przed telewizorem lub monitorem komputerowym. I chociaż producenci takiego sprzętu jednogłośnie twierdzą, że jest on całkowicie bezpieczny, wyposażony w osłony chroniące przed promieniowaniem monitora, itp., fakt pozostaje faktem – krótkowzroczność i nadwzroczność, a także bardziej poważne choroby oka obecnie są obserwowane u 50% użytkowników komputerów.

Ponadto pojawiła się jeszcze jedna dolegliwość, której nie ma na oficjalnej liście patologii zdrowotnych, jednak ją diagnozują u bardzo wielu ludzi. Chodzi o syndrom widzenia komputerowego. I jak łatwo się domyślić cierpią na niego najczęściej pacjenci stale pracujący przy komputerze. Eksperci już od dawna skarżą się, że mężczyźni młodego wieku, jak również młodzież, a nawet dzieci, spędzają przed monitorami zbyt wiele czasu, negatywnym skutkiem czego są problemy z oczami. Do niedawna ta plaga nie miała oficjalnej nazwy. Ale teraz o syndromie widzenia komputerowego mówi się coraz częściej i lekarze oftalmolodzy musieli przyznać, że on naprawdę istnieje.

Objawy syndromu widzenia komputerowego

Ściśle mówiąc, syndrom widzenia komputerowego nie można zaliczyć do patologii. To raczej rodzaj negatywnego stanu oczu, przy którym człowiek zauważa u siebie zmniejszenie ostrości percepcji wzrokowej światła, pojawienie się regularnych bólów głowy, nieprzyjemnego odczucia pod powiekami, nieustannego zmęczenia. On występuje, gdy czas nieprzerywalnej pracy przy komputerze przekracza pięć-sześć godzin. Niebezpieczeństwo syndromu widzenia komputerowego polega na tym, że ludzie nie postrzegają go jako coś poważnego, co wymaga obowiązkowej wizyty u lekarza.

Wielu ludzi tłumaczy tymczasowe pogorszenie wzroku zmęczeniem oczu, tym bardziej, że po przerwie i śnie objawy naprawdę mijają, aby potem znów powracają. I w rezultacie człowiek naraża się już na dość poważną chorobę, która może doprowadzić nawet do całkowitej utraty percepcji wzrokowej, a także do pojawienia się zaburzeń w innych narządach, pozornie mało związanych ze wzrokiem. Na przykład syndrom widzenia komputerowego może dać powikłania na kręgosłup i szyję, układ nerwowy, narządy trawienne, serce i naczynia krwionośne. Więc zgłoszenie się z tym problemem do lekarza będzie dobrą decyzją.

Leczenie syndromu widzenia komputerowego

Przede wszystkim pacjent musi przejść procedurę diagnostyczną, która obejmuje sprawdzenie ostrości wzroku, reakcji źrenic na światło, badanie dna oka, badanie stanu siatkówki i nerwu wzrokowego. Leczenie syndromu widzenia komputerowego należy zacząć od zmiany trybu życia. Trzeba robić więcej przerw w pracy, odchodząc od ekranu komputera, najlepiej 10-15 minut na godzinę, lub przynajmniej raz na dwie-trzy godziny.

Bardzo dobrym środkiem zapobiegawczym będzie korzystanie z komputerowych okularów syndrom komputerowy oczyochronnych i specjalnych kropli do oczu. Takie preparaty działają na rogówkę i błony śluzowe oczu, nawilżając je i chroniąc przed przeciążeniem.

Można też zacząć przyjmować doustnie bioaktywne suplementy diety, które stymulują funkcję wzrokową i poprawiają stan oczu od wewnątrz. Ten sam efekt można osiągnąć przy prawidłowym odżywianiu, włączając do diety jagody, więcej warzyw i owoców, produkty mleczne.

Czasami syndromowi widzenia komputerowego towarzyszy obrzęk powiek. Aby się jego pozbyć należy używać tradycyjnych środków lub od czasu do czasu przykładać do oczu kawałki zwykłego lodu.

 
Powiązane artykuły:
Tętno 100 uderzeń na minutę – przyczyny
Najczęściej tętno 100 uderzeń na minutę powstaje wskutek stresu, czy zza nadmiernych wysiłków fizycznych. Lecz w pewnych wypadkach on może wskazywać na poważne choroby organizmu.
Nadmierne pocenie się u kobiet – przyczyny i jak się tego pozbyć?
Należy nosić ze sobą odzież na zmianę przez nadmierne pocenie? Chcecie wyjaśnić, z których przyczyn cierpicie na ten delikatny problem, jak go rozstrzygnąć? Odpowiedzi na pytania mieszczą się w naszym dzisiejszym artykule.
Normalne tętno człowieka w wieku 30 lat
Częstotliwość tętna jest uważana za jeden z głównych wskaźników samopoczucia człowieka. Tym, kto chce żyć długo i nie boleć, należy okresowo kontrolować częstotliwość i rytmiczność tętna, zaczynając od młodych lat.
Normalne tętno człowieka w wieku 40 lat
Tętno zdrowego człowieka powinno być rytmiczne i charakteryzować się pewną częstotliwością. Zależnie od wieku wskaźniki serdecznych skróceń różnią się. O normach częstotliwości tętna dla kobiet i mężczyzn potraficie poznać z artykułu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty