Szczególna moc różańca – do czego służy sznur modlitewny?

do czego służy sznur modlitewny

W dzisiejszych czasach sznur modlitewny często można zobaczyć, że używają go jako zwykłej ozdoby, a nawet jako elementu wystroju wnętrz. Jednak pochodzenie różańca wiąże się z religijnymi poglądami i wierzeniami. Pod różańcem rozumieją nawleczone na drut lub sznurek paciorki z drewna, szkła, z tworzywa sztucznego lub cennego kruszcu, z bursztynu. Katolicki różaniec i prawosławne czotki różnią się od innych sznurów modlitewnych tym, że na nich zawieszony jest krzyżyk.

Czym jest katolicki różaniec?

Człowiek, który trzyma w ręku koronkę (jeszcze jedna nazwa różańca), musi wiedzieć, do czego ona jest potrzebna. Początkowo zastosowanie różańca w chrześcijaństwie ograniczało się tylko do odczytywania modlitw, do ukłonów i innych rytualnych czynności. Pomagał on skupić uwagę i przypomnieć o czasie modlitwy. Po każdej modlitwie lub ukłonu przesuwano jeden koralik. W katolicyzmie używany jest różaniec, służący do odmawiania modlitwy o tej samej nazwie oraz do odprawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Różańce mieszczą określoną liczbę koralików, które mają znaczenie symboliczne. Paciorki mogą mieć różne rozmiary, aby podpowiedzieć wiernemu, ile razy należy odczytywać każdą modlitwę, wchodzącą w cykl.

Do czego służy różaniec?

Z czasem różaniec poszerzył swoje przeznaczenie:

  1. Hinduscy wędrowni asceci używali sznura modlitewnego do masażu i zwalczania zmęczenia. Ta właściwość koronki znajduje zastosowanie i w czasach dzisiejszych.
  2. Z pomocą przesuwania koralików różańca można uspokoić układ nerwowy i pokonać stres.
  3. Różaniec może pomóc uzdrowić organizm, bo na opuszkach palców znajdują się punkty, mające wpływ na organy wewnętrzne. Oprócz tego można dowiedzieć się, jakie kruszce mogą pomóc w rozwiązaniu problemów ze zdrowiem i kupić różaniec, wykonany z tego materiału.
  4. Z punktu widzenia ezoteryzmu sznur modlitewny jest narzędziem do ustalenia programów i ich poprawiania. Oprócz tego on może być amuletem, który służy do oczyszczania i zwiększania energii, pomaga w zdobyciu pieniędzy i osiągnięciu władzy.

Do czego służy różaniec z medalikami św. Benedykta?

Jest to szczególny, rozpoznawalny symbol Benedyktynów. Zastosowanie różańca z medalikami św. Benedykta niczym nie różni się od zwykłej koronki. On również może służyć do modlitwy, być talizmanem lub amuletem. To symbol przekazujący pokój. Uważa się, że medalik ma właściwości cudowne, chroni właściciela przed złymi mocami.

 
Powiązane artykuły:
Jak przygotować się do spowiedzi, czyli jak dbać o swoją duszę?
Ten artykuł opowie o tym, jak należy przygotować się do spowiedzi. Dowiadujecie się, co trzeba zrobić nim spowiadać się i przyjąć komunię, żeby rytuał przeszedł odpowiednio do kościelnych kanonów.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty