Szczęśliwe dziecko: 8 zasad, jak ułożyć sobie relacje z byłym partnerem

Nie zawsze po rozwodzie udaje nam się zachować dobre relacje z "eks". Kotłują się w nas różne, intensywne emocje, przez co cierpią nie tylko byli małżonkowie, ale także wspólne dzieci. Psycholodzy przekonują, że nie można całkowicie się odciąć od byłego. Należy spróbować dla dobra dziecka stworzyć dobrą relację z byłym mężem.

Macie wspólne dziecko, więc musicie się pogodzić z tym, że od czasu do czasu będzie się widywać, z byłym, niezależnie od tego chcecie tego, czy nie. Musicie się poświęcić dla swego dziecka, które do harmonijnego rozwoju potrzebuje obojga rodziców. Jeśli twój były małżonek nie jest despotą, który się znęcał z ciebie i dziecka, na pewno uda ci się stworzyć po rozwodzie z nim dobrą relację. Mamy dla Ciebie 8 prostych zasad, które pomogą ci uporządkować relacje z byłym.

1. Zapomnij o żalu i złości

serce

Na pewno nie uporządkujesz relacji z byłym, jeśli nadal kotłują się w tobie złość i żal. Dla dobra dziecka musisz wybaczyć byłemu mężowi i przeszłość zostawić przeszłości. Jeśli nie potrafisz tego zrobić, to postaraj się spojrzeć na swego byłego, odcinając się od emocji, jako na partnera biznesowego, z którym będziesz rozmawiać wyłącznie o interesach dziecka.

2. Nigdy nie mów dziecku, że jego tata jest złym człowiekiem

dziecko

Niektóre kobiety po rozwodzie starają się na wszelkie sposoby oczernić w oczach dziecka byłego małżonka. Owszem, ona może się złościć na "eks", nienawidzić go, ale pod żadnym pozorem nie może wmawiać dziecku, że jego tata jest złym człowiekiem, ponieważ dziecko będzie odbierać wspólny czas spędzony z ojcem jako coś złego i negatywnego. A to z kolei może doprowadzić do niedomówień i kłamstw ze strony dziecka, które po prostu nie będzie chciało mówić matce o tym, jak spędza czas z tatą. Niezależnie od tego, co matka mówi o ojcu, dla dziecka on zawsze będzie najlepszym tatą na świecie, przynajmniej do tej pory, dopóki ono nie dorośnie.

3. Nie nalegaj na zbyt częstych kontaktach ojca z dzieckiem

gra

Po rozwodzie niektóre kobiety wymagają od swego byłego, by codziennie widywał się z dzieckiem, co nie jest najlepszym pomysłem, bo mężczyzna zaczyna traktować spotkania z dzieckiem jako swoisty przymus, więc nie sprawiają one przyjemności ani dziecku, ani tacie. Dziecko to czuje i cierpi. Najlepiej postawić nie na ilość, lecz na jakość. Spotkania powinny się odbywać kilka razy w tygodniu i wtedy na pewno będziesz miała pewność, że cieszy się z nich zarówno dziecko, jak i ojciec.

4. Harmonogram kontaktów ojca z dzieckiem

syn

Być może będziesz zaskoczona, kiedy się dowiesz, że dzieci lubią, gdy elementy dnia codziennego następują po sobie w podobnej kolejności o ustalonej porze dnia czy według niezmiennego harmonogramu. Jeśli powiesz mu, że tata będzie zabierać go na przykład w niedzielę, to w tym dniu będzie czekać na jego wizytę. Harmonogram pomoże uniknąć problemów i nieporozumień. Po pierwsze, wszyscy będą wiedzieli, kiedy czekać na wizytę taty, po drugie, wszyscy będą na to przygotowani. Najlepiej unikać wszelkich niespodzianek, jeśli chodzi o kontakty ojca z dzieckiem.

5. Zaczekaj, zanim opadną emocje

stres

Często zdarza się tak, że kobieta ma wiele różnych pretensji do "eks", ponieważ uważa, że jego spotkania z dzieckiem przebiegają nie tak, jak by ona chciała, więc chce jak najszybciej mu o tym powiedzieć. Psycholodzy jednak przekonują, że należy zaczekać, zanim emocje opadną, spojrzeć trzeźwym okiem na sytuację i być może zachowania byłego, które niegdyś wydawały się irytujące i nie przyjęcia, można zaakceptować i nie robić awantury, która może zniszczyć relacje z byłym mężem.

6. Żadnych kłótni przy dziecku

klotnie

Każdy z nas doskonale wie, że dziecko bardzo cierpi, kiedy rodzice się kłócą, zwłaszcza w jego obecności. Ktoś zaczyna głośno płakać, ktoś zamyka się w pokoju, a ktoś ucieka z domu. W taki sposób dziecko się buntuje przeciwko relacjom, które panują między rodzicami. I co najciekawsze, rodzice nie przestają się kłócić nawet po rozwodzie. Cóż nic na to nie poradzisz, ale warto uchronić swoje dziecko przed stresem i nie kłócić się przynajmniej przy nim. Jeśli masz pretensje do byłego, to porozmawiaj z nim o tym, co ci leży na wątrobie w cztery oczy, by nie stresować dziecka.

7. Wykorzystaj czas samotności dla siebie

zabawki

Rozwódka często czuje się nieswojo, kiedy dziecko wychodzi na spotkanie z ojcem, a ona zostaje sam na sam ze sobą w domu. Nie nakręcaj się i wykorzystaj czas samotności na zrobienie czegoś, na co ci zawsze brakowało czasu. Mogą to być generalne porządki albo nowe hobby. Ktoś medytuje, a ktoś zapisuje się na kursy gotowania. Aby się zmotywować do działania, przypomnij sobie, kiedy ostatnio robiłaś coś wyłącznie dla siebie. Pokochaj siebie i zacznij poświęcać sobie więcej czasu.

8. Zaakceptuj nową partnerkę byłego męża

kobiety

Zostaw przeszłość przeszłości i zaakceptuj ten fakt, że twój były ma nowe życie i nową partnerkę. Również musisz pogodzić się z tym, że twoje dziecko podczas kontaktów z ojcem będzie się widywać z jego nową ukochaną. Nic na to nie poradzisz. Spróbuj dla dobra dziecka zaakceptować nową partnerkę byłego męża. Nie musisz jej lubić i przyjaźnić się z nią. Wystarczy odrobina szacunku.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty