Szczęśliwe małżeństwo, czyli recepta na udany związek

szczęśliwe małżeństwo

W dzisiejszych czasach szczęśliwe małżeństwo jest rzadkością. O tym można sądzić, opierając się jedynie na dane statystyczne rozwodów, według których od 60% do 80% wszystkich małżeństw w końcu się rozpada. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak sprawić by małżeństwo było udane i szczęśliwe od samego początku i jak utrzymać dobre relacje w związku.

Czy są szczęśliwe małżeństwa?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak, i zasady szczęśliwego małżeństwa są łatwe i zrozumiałe dla wszystkich, po prostu z czasem ludzie przestają się liczyć z koniecznością przestrzegania ich.

W swej istocie psychologia szczęśliwego małżeństwa jest podobna do psychologii szczęśliwych relacji: potrzebne są szacunek, dążenie do porozumienia, wsparcie i rozmaitość doznań, ponieważ właśnie z tego powodu, że zaczyna zadręczać monotonia i rodzi się wzajemne poszukiwanie wad, zamiast tego, żeby jak wcześniej doceniać zalety.

Sekrety szczęśliwego małżeństwa

Droga do szczęśliwego małżeństwa przebiega przez uświadomienie sobie własnych błędów. Przecież gdyby początkowo w związku było "wszystko źle", to nie wychodziłabyś za mąż za tego człowieka. To znaczy, jeśli przypomnieć wcześniejsze relacje, to można powrócić w stosunki to lepsze, co już zostało zapomniane, ale kiedyś sprawiało wam radość.

  1. Pierwsza zasada szczęśliwego małżeństwa to wzajemny szacunek! Nigdy nie wypowiadaj się źle z powodu tego, co ważne jest dla twojego męża / twojej żony. Nie wyrażaj złości w obecności innych ludzi. Nie pozwalaj sobie na obraźliwe uwagi i sarkastyczny ton. Szanuj swojego partnera we wszystkich znaczeniach tego słowa.
  2. Statystyka o szczęśliwych małżeństwach mówi o tym, że ludzie, którzy mają wspólne zainteresowania lub wspólną pracę, znacznie bardziej są zadowoleni ze swojego małżeństwa niż pozostali. Twoim zadaniem jest znaleźć je. Kursy tańca? Uprawianie sportu? Sposób odżywiania? Wieczorne spacery? Wspólna twórczość? Powinniście mieć wspólną pasję, która sprawi wam dużo radości.
  3. Śmiech brzmi tylko w szczęśliwych rodzinach. Spędzajcie czas wesoło: oglądajcie komedii, w rozmowie przypominajcie dowcipy i śmieszne przypadki, komunikujcie się jak przyjaciele. Jeśli wszystkie wasze rozmowy dotyczą tylko wspólnego bytowania – pozbądźcie się tego, prowadźcie rozmowy o wartościach i zainteresowaniach.
  4. Dotykowy kontakt. Starajcie się być bliżej siebie. Całujcie się przed wyjściem i po powrocie, przytulajcie się podczas oglądania telewizji. To są drobiazgi, które naprawdę łączą.
  5. Unikajcie długich kłótni. To nie znaczy, że trzeba we wszystkim pobłażać swojej drugiej połówce. Wystarczy znaleźć konstruktywne wyjście z sytuacji – nie dąsać się w ciągu tygodnia, a usiąść i spokojnie rozmawiać, jak wyjść z powstałej przykrej sytuacji, aby znaleźć kompromis.

Wielu ludzi wierzy, że drugie małżeństwo prawdopodobnie będzie szczęśliwsze niż pierwsze, ale to dotyczy chyba tylko tych związków, które zostały zawarte w młodości, z głupoty lub przez nieplanowaną ciążę – czyli bez uprzedniej oceny zgodności i innych ważnych rzeczy.

Jak być szczęśliwym w małżeństwie?

Jeśli widzisz, że małżeństwo nie odpowiada twoim oczekiwaniom, być może przyczyna tkwi w twoim stosunku do niego, a nie w innych problemach. Zacznij od analizy, wziąwszy papier i długopis:

  1. Co konkretnie nie podoba ci się w małżeństwie?
  2. Jak można to zmienić?
  3. Ile potrzebujesz czasu, żeby to zrobić?

Na przykład nie podoba ci się, że mąż całymi dniami siedzi przed telewizorem lub komputerem. Aby to zmienić i wspólnie spędzać czas, trzeba zaproponować mu ciekawą alternatywę: oglądajcie razem filmy, wybierajcie się na spacery, do teatru lub kina, wyjeżdżajcie na wycieczki, odwiedzajcie przyjaciół, itp. Czasu na to praktycznie nie trzeba i robić to można prawie każdy wieczór, kiedy macie chęć. Okazuje się, że problem może być rozwiązany. Podobnie można rozwiązać większość problemów w małżeństwie, które w ogóle można rozstrzygnąć.

 
Powiązane artykuły:
Problem rozbitych rodzin – czyli co grozi dzieciom rozwiedzionych rodziców?
Niepełne rodziny – smutna rzeczywistość współczesnego społeczeństwa. Dużo rodzin rozpadają się z tych, czy innych przyczyn. O tym, z którymi problemami należy zetknąć się tym, kto znajduje się w statusie niepełnej rodziny, porozmawiamy dalej.
Rola ojca w rodzinie, czyli funkcja mężczyzny we współczesnej rodzinie
Współczesne kobiety na tyle nawykły być samodzielne, że całkiem dopuszczają nieobecność mężczyzny obok siebie. Tak i rodziny, w których jest tylko matka i dziecko, też na dzisiaj to nie rzadkość.
Zasady zachowania w rodzinie, czyli rodzinny savoir-vivre
Usłyszawszy o tym, że w rodzinach powinny być konwenanse, wiele osób na pewno zdziwią się. Tak dlaczego należy umieć dotrzymywać się rodzinnych reguł i po co one są potrzebne? Na to pytanie my chcemy odpowiedzieć.
Rodzina niepełna, czyli konsekwencje samotnego rodzicielstwa
Gry miłosne u dorosłych obowiązkowo znajdują odzwierciedlenie w duszy dziecka. Jak nie zaszkodzić swojemu dziecięciu i wychować go w pełnowartościowej rodzinie?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty