Sześciomiesięczne dziecko nie obraca się z pleców na brzuch – czy warto bić na alarm?

sześciomiesięczne dziecko nie obraca się z pleców na brzuch

Zgodnie z normami rozwoju fizycznego dzieci powinny przekręcać się samodzielnie z pleców na brzuch w wieku 5 miesięcy. Chociaż większość zaczyna to robić pomiędzy 3 i 4 miesiącem. Ale jak ma postępować mama, jeśli sytuacja jest odwrotna: już dawno nadszedł czas, aby dziecko opanowało tę umiejętność, ale ono nie chce tego robić?

Dlaczego sześciomiesięczne dziecko nie obraca się z pleców na brzuch?

Ponieważ wszystkie małe dzieci mają swoje indywidualne tempo rozwoju, nie można jednoznacznie mówić o opóźnieniu, jeśli opanowanie nowych ruchów nie odbywa się w porę. Istnieją dwie przyczyny, dla których sześciomiesięczne dziecko nie chce się przewracać na brzuch i dorośli mogą wpłynąć na nie.

Pierwsza przyczyna jaką należy wyjaśnić – obecność u dziecka poważnych chorób neurologicznych. Taka diagnoza może być postawiona przez neurologa. W rezultacie czego lekarz zaleca pewną terapię – preparaty medyczne, masaże, ćwiczenia fizyczne o charakterze leczniczym (gimnastyka lecznicza), fizykoterapia.

Jeśli sześciomiesięczne dziecko nie obraca się z pleców na brzuch, ale już siada lub próbuje raczkować, to świadczy o tym, że mięśnie odpowiedzialne za obracanie się z jakiegoś powodu nie działają w sposób skoordynowany lub są za słabe.

Aby dziecko w końcu potrafiło przewrócić się należy zapisać się na kurs masażu o działaniu ogólnowzmacniającym, który przeprowadza się w klinice dziecięcej w każdym mieście. To jest bardzo skuteczny zabieg, który szybko nadaje odpowiednie napięcie i siłę mięśniom i pozwala dziecku stać się zręcznym i zwinnym.

sześciomiesięczne dziecko nie obraca się

Rodzice po kursie masażu zauważą, jak ruchy, które wcześniej sprawiały trudność ich dziecku, wykonują się lekko i automatycznie, a dzieci nawet wyprzedzają swoich rówieśników – zaczynają wcześniej raczkować, siedzieć i chodzić.

W domu mama musi kilka razy dziennie poświęcać czas na gimnastykę dziecka, aby pomóc mu opanować dodatkowe ruchy. Należy pokazać dziecku jak się przewracać na bok, a następnie położywszy jedną nóżkę na drugą zrobić obrót na bok i brzuszek.

Ale jednak mimo wszystkich sztuczek rodziców, około 2% dzieci nie zaczynają samodzielnie się obracać, a od razu przechodzą do raczkowania, siadania i stania.

 
Powiązane artykuły:
Objawy autyzmu u dzieci do pierwszego roku – czy można autyzm wykryć wcześniej?
Autyzm – poważna choroba, którą dosyć skomplikowanie ujawnić we wczesnym wieku. Jednak rodzicom uda się posądzić niedobre, przecież im wcześniej ujawnić chorobę, tym lepszych wyników można dosięgnąć w leczeniu.
Pięciomiesięczne dziecko nie obraca się z pleców na brzuch – etapy rozwoju niemowlęcia
Przyzwyczajenia przewracania się dzieciaki opanowują średnio do 4 miesiąca. Jednak to średnie normy, nie warto przeżywać na próżno, a lepiej odwołać się z pytaniem do pediatry. Być może dziecko po prostu nie spieszy się.
Sześciomiesięczne dziecko spadło z łóżka – postępowanie w nagłych wypadkach
Do wieku 4-6 miesięcy dzieci nauczywszy się przewracać, stają się aktywniejsze, przetaczają się w potrzebnym im kierunku, z jednej strony do innej. Teraz za nimi należy śledzić, przecież mogą łatwo potoczyć się z kanapy,czy łóżka.
Poznawanie problemu karmienia – dlaczego dziecko obficie ulewa?
Ulewanie dziecka jest uważane za normę, jednak jeśli ono podobnie więcej do silnych wymiotów, rodziców to może mocno przerazić. Dalej zorientujemy się w przyczynach takiego stanu i spróbujemy zrozumieć, dlaczego dziecko obficie ulewa.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty