Sześciomiesięczne dziecko spadło z łóżka – postępowanie w nagłych wypadkach

sześciomiesięczne dziecko spadło z łóżka

Wszystkim wiadomo, że małego dziecka nie wolno zostawiać ani na chwilę. Tymczasem w prawdziwym życiu to może być bardzo trudne. Młoda mama w większości przypadków spędza praktycznie cały czas sam na sam ze swoim dzieckiem i oprócz opieki nad nim, na niej spoczywa większość domowych obowiązków.

Ponadt, kobiety dzień i noc czuwające nad dzieckiem, są bardzo zmęczone, a ich czujność jest wyraźnie przytłumiona. Dlatego wcale nie jest rzadkością, kiedy bezbronne dziecko spada z dużej wysokości, na przykład z łóżka.

Szczególnie często dzieje się tak w połowie pierwszego roku życia dziecka, kiedy staje się ono niezwykle aktywne, zaczyna przewracać się, toczyć w różne strony, a nawet próbuje przemieszczać się z miejsca na miejsce. W tym artykule powiemy ci co robić, jeśli sześciomiesięczne dziecko spadło z łóżka.

Co robić, jeśli sześciomiesięczne dziecko spadło z łóżka?

Jeśli małe, sześciomiesięczne dziecko spadło z łóżka, mama musi przede wszystkim zachować spokój, choć jest to trudne do zniesienia. Większość kobiet w takiej sytuacji wpada w panikę, zaczyna oskarżać siebie o to co się wydarzyło, płakać lub krzyczeć. Nie należy zapominać, że sześciomiesięczny maluch bardzo odczuwa wszelkie zmiany w nastroju i samopoczuciu matki, więc takie zachowanie nie tylko nie pomoże dziecku, ale i może pogorszyć jego stan.

Z pewnością, jeśli półroczne dziecko spadło z łóżka i doszło do widocznych uszkodzeń na ciele, na przykład krwawej rany, silnego obrzęku lub nienaturalnego położenia kończyny, pozwalającego podejrzewać złamanie, wtedy należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia. W pozostałych przypadkach stan dziecka trzeba spokojnie obserwować. Jeśli sześciomiesięczne dziecko, po tym jak spadło z łóżka, od razu rozpłakało się, ale dość szybko się uspokoiło, najprawdopodobniej po prostu bardzo się przestraszyło. Brak płaczu w takiej sytuacji, wręcz przeciwnie, powinien wywołać zaniepokój mamy i stać się powodem do natychmiastowego nieplanowanego zgłoszenia się do lekarza.

Oprócz tego, dziecko spadło z łóżka co robić do lekarza trzeba koniecznie iść, jeśli maluch zwymiotował raz lub kilka razy w ciągu 24 godzin po upadku, jeśli nie może skoncentrować wzroku na dowolnym przedmiocie, a także przy całkowitym braku apetytu dziecka, bo to może być objawem wstrząsu mózgu.

Nawet jeśli ci wydaje się, że dziecku nic się nie stało, jeśli masz taką możliwość, lepiej udaj się do najbliższej poradni i przeprowadź dziecku USG mózgu. Niestety niektóre dość poważne konsekwencje upadków mogą nie wystąpić z zewnętrznego punktu widzenia w wieku dziecięcym, ale będą mieć wpływ na jakość życia dziecka w przyszłości.

 
Powiązane artykuły:
Pięciomiesięczne dziecko nie obraca się z pleców na brzuch – etapy rozwoju niemowlęcia
Przyzwyczajenia przewracania się dzieciaki opanowują średnio do 4 miesiąca. Jednak to średnie normy, nie warto przeżywać na próżno, a lepiej odwołać się z pytaniem do pediatry. Być może dziecko po prostu nie spieszy się.
Objawy autyzmu u dzieci do pierwszego roku – czy można autyzm wykryć wcześniej?
Autyzm – poważna choroba, którą dosyć skomplikowanie ujawnić we wczesnym wieku. Jednak rodzicom uda się posądzić niedobre, przecież im wcześniej ujawnić chorobę, tym lepszych wyników można dosięgnąć w leczeniu.
Sześciomiesięczne dziecko nie obraca się z pleców na brzuch – czy warto bić na alarm?
Indywidualne tempo rozwoju waszego dziecka może trochę różnić się w porównaniu do ogólnie przyjętego. Często przyczyna kryje się tylko w niecierpliwości rodziców. Jednak czasami problem rzeczywiście jest i ona jest całkiem realna.
Poznawanie problemu karmienia – dlaczego dziecko obficie ulewa?
Ulewanie dziecka jest uważane za normę, jednak jeśli ono podobnie więcej do silnych wymiotów, rodziców to może mocno przerazić. Dalej zorientujemy się w przyczynach takiego stanu i spróbujemy zrozumieć, dlaczego dziecko obficie ulewa.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty