Szkoda palenia dla nastolatków – przyczyny i profilaktyka palenia młodzieży

szkoda palenia dla nastolatków

Według niepocieszającej statystyki w naszym kraju palenie wśród nastolatków osiągnęło bardzo wielkiego rozmachu: w wieku 15–17 lat pali każda czwarta dziewczyna i każdy drugi chłopak.

Przyczyny palenia nastolatków

Problem palenia wśród nastolatków rozprzestrzenia się z szybkością epidemii, nie spotykając przeszkód z boku państwa i społeczeństwa. Palenie, na myśl nastolatków, to szkodliwy zwyczaj, który nie niesie silnego zagrożenia.

Nastolatki znajdują dużo przyczyn, żeby zacząć palić:

  • naśladownictwo starszych towarzyszy, swoich "autorytetów", rodziców;
  • presja z boku rówieśników;
  • uczucie nowości, interesu;
  • pragnienie "wydzielić" się i zdawać się dorosłym;
  • wpływ filmów i reklamy;
  • dostępność i względna taniość papierosów.

Nastolatkom w siłę swojej niedojrzałości ciężko ocenić, czym jest niebezpieczne palenie. Żyjące dzisiejszym dniem nastolatki ledwie wyobrażają sobie, że w jakości skutków palenia po 10–15 latach powstają przewlekłe choroby i dolegliwości.

Wpływ palenia na organizm nastolatka

  1. Palenie prowokuje występowanie raka płuc i innych chorób układu oddechowego.
  2. Palenie wycieńcza tkanki nerwowe: nastolatki stają się rozproszone, nieuważne, powolnie zastanawiają się i szybko się męczą.
  3. Palenie jest przyczyną patologii kory wzrokowej, zmieniając postrzeganie kolorów i percepcji wzrokowej na ogół, co może mieć negatywny wpływ na ostrość widzenia. Poza tym w ostatnim czasie okuliści wprowadzili nowe pojęcie – tytoniowa amblyopia – która powstaje w wyniku zatrucia przy paleniu.
  4. Palenie wśród nastolatków często niesprzyjająco wpływa na działalność tarczycy, ciągnąc za sobą naruszenia snu, ogólnego stanu zdrowia.
  5. Palenie przed czasem znasza mięsień sercowy: według danych badań, ryzyko udarów mózgu znacznie zwiększa się, jeśli palić człowiek zaczął w wieku młodzieżowym.

Profilaktyka palenia u nastolatków

Szkoda palenia dla nastolatka jest oczywista, lecz jest smutne to, że nawet wiedząc o skutkach, uczniowie przedłużają palić. Żeby efektywnie walczyć z tym problemem, nauczycielom i rodzicom należy połączyć metody i techniki, skierowane na to, jak oduczyć nastolatka od palenia.

  1. Informować nastolatków o paleniu trzeba, stosując zróżnicowane podejście: szkoda palenia dla nastolatków przyczyny dawka informacji musi odpowiadać dojrzałości postrzegania ucznia.
  2. Rozpatrywać palenie z pozycji negatywnego wpływu, proponując alternatywne zachowanie: co człowiek nabywa przy nieobecności palenia.
  3. Wykorzystać niestandardowe metody wpływu i okazywania informacji: filmy, pomoc wizualną.
  4. Starać się zainteresować nastolatka, złapać go ciekawym hobby, a jeszcze lepiej uprawianiem sportu.

Żadna profilaktyka nie będzie miała wyniku, jeśli rodzice i najbliższe otoczenie nie będą demonstrowali pozytywnego przykładu.

 
Powiązane artykuły:
Jak zapobiec ciąży nastolatek?
Ciąża w wieku nastoletnim to poważne wypróbowanie. Nawet jeśli oczekiwany bobas to płód miłości młodych ludzi, należy być przygotowany do wielu trudności. Dokładniej o tym i o profilaktyce wczesnej ciąży – nasz artykuł.
 Nastolatki i seks - jak rodzicom porozmawiać z dzieckiem na ten delikatny temat
Każdy ojciec przeżywa temat intymnych pytań, związanych z dorastaniem dziecka. A ponieważ seks wśród nastolatków to zjawisko nierzadkie, ten temat jest zwłaszcza pedantyczny. Jednak rodzice certują rozmawiać na "zamknięte" tematy.
Wpływ alkoholu na organizm nastolatka i straszne konsekwencje
Średni wiek młodych ludzi, co zagustowało do spirytusu zmniejsza się z każdym rokiem. Spodziewamy się, że przeczytawszy nasz artykuł o szkodzie alkoholu dla nastolatków, ktoś z nich zamyśli się i zrezygnuje z propozycji wypić.
Przyczyny stresu u współczesnych nastolatków i walka z nim
Wiek nastoletni – wypróbowanie dla dziecka i jego bliskich, krok do dorosłego życia, co nierzadko towarzyszy konfliktami z otoczeniem i dlatego jest bardzo stresowy. Rozpatrzymy główne przyczyny stresu współczesnego nastolatka.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty