Szok! Naukowcy pokazali, jak w rzeczywistości wyglądała Maria Magdalena!

Pragnienie spojrzenia w przeszłość jest niemniej interesujące dla ludzi, niż podpatrzenie tego, co czeka ich w przyszłości. I nowoczesne technologie w tej sprawie zawsze spieszyły z pomocą!

Dopiero niedawno antropolodzy zaszokowali nas, pokazując jak w rzeczywistości wyglądały historyczne postacie po rekonstrukcji ich wyglądu, a więc już dziś oni dosłownie ... odważyli się zbadać sakralną pamiątkę i podjęli się prawdziwego wyzwania – przecież nowym przedmiotem ich badań stały się szczątki, które należały do Marii Magdaleny!

maria

Warto zauważyć, że Maria Magdalena jest jedną z niewielu postaci biblijnych, której miejsce pochówku jest znane. Zostało ono odkryte jeszcze w 1280 roku przez zakonników podczas budowy klasztoru dominikanów w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume na południu Francji za namową króla Neapolu Karola II.

Bazylika Marii Magdaleny w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume

bazylika

Wtedy w marmurowym sarkofagu zobaczyli nie tylko relikwie Marii Magdaleny, ale także notatkę z napisem: „Jest to ciało błogosławionej Marii Magdaleny”. Dzięki towarzyszącemu tekstowi było ustalono, że szczątki znalazły się tutaj z powodu obawy utraty ich po inwazji Saracenów. A do tego spoczywały w innym grobie, w którym Maria Magdalena została umieszczona zaraz po odejściu do innego świata.

Wejście do Bazyliki Marii Magdaleny w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume

bazylika 2

Od tego czasu do dnia dzisiejszego miejscem lokalizacji reliktów jest kościół Saint-Maximin-la-Sainte-Baume w Prowansji, w którym, w szczególności, przechowywana jest czaszka Marii Magdaleny.

Sarkofag Marii Magdaleny w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume

sarkofag

Zezwolenie na prowadzenie badań nad czaszką otrzymali profesor antropologii uniwersytetu w Wersalu Philippe Charlier i artysta sądowy Philippe Frosch, którzy, co prawda, jak wszyscy naukowcy, zostawili za sobą prawo wątpić w autentyczność znaleziska, ale przede wszystkim chcieli wyciągnąć ją z cienia anonimowości.

Relikwiarz z piszczelami Marii Magdaleny

kość

Tak więc, omijając szklany sarkofag, Charlier i Frosch wykonali ponad 500 zdjęć czaszki pod różnymi kątami. Na podstawie tych zdjęć byli w stanie stworzyć trójwymiarowy model komputerowy twarzy, który uwzględniał wielkość czaszki, kształt kości policzkowych i strukturę kości twarzy. Kształt nosa i inne cechy zidentyfikowano na podstawie wieku, płci i pochodzenia etnicznego czaszki. Zdjęcia włosów potwierdziły, że kobieta miała ciemne kasztanowe włosy, a kolor skóry został określony na podstawie odcieni typowych dla śródziemnomorskich kobiet. Co najważniejsze – badania wykazały, że Maria Magdalena zmarła w wieku 50 lat.

twarz

Chcesz zobaczyć, co oni ustalili? No to wstrzymaj oddech ...

magdalena

Według Froscha, cały proces rekonstrukcji został opracowany na podstawie metod sądowych, które są używane przez FBI do ścigania przestępstw. Dziś naukowcy mają nadzieję, że otrzymają pozwolenie na przeprowadzenie testów DNA zwłok, aby określić pochodzenie geograficzne i odtworzyć wygląd ciała w całości, biorąc za podstawę kości udowe i żebra.

obraz

Przypomnijmy, że tajemnica osobowości Marii Magdaleny i po dziś dzień jest przedmiotem sporu.

maria magdalena

W kościele katolickim Maria Magdalena utożsamiana jest z z kobietą grzeszną, nierządnicą. Zgodnie z tekstem ewangelicznym cerkiew prawosławna uznaje ją za uwolnioną z siedmiu demonów kobietę, która szła za Chrystusem, była obecna przy Jego Ukrzyżowaniu, i była pierwszą z osób, którym zmartwychwstały Jezus się ukazał. Zgodnie z trzecią wersją (apokryficzną) nazywana jest tajną żoną Jezusa Chrystusa.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty